Beskid Niski, Góry z dzieckiem, Małopolskie, Podkarpackie, Polska, Schronisko, Wieża widokowa, Wycieczki z dziećmi

Beskid Niski z dziećmi – wszystko co musisz wiedzieć.

Najpiękniejsze szlaki, najdziksze zakątki, najsmaczniejsze jedzenie i najbardziej klimatyczne noclegi – to znajdziesz we wpisie.

Jaki jest Beskid Niski?

Beskid Niski. Upojny, cichy, dziki, melancholijny. Wprawia w zadumę, każe ściszyć głos i zwolnić tempo. Za to go kochamy! Paradoksalnie góry w tych górach nie są najpiękniejsze. Beskid Niski to kraina dolin – rozległych, i leniwych, tworzących ten idylliczny krajobraz do którego się wraca raz po raz. Szczyty tutaj w znakomitej większości są zalesione, niewybitne i trudno tutaj o rozległe panoramy znane z innych Beskidów. Tutaj łagodne zbocza opadają swobodnie w doliny potoków, które snują się leniwie w miejscach gdzie niegdyś tętniło życie w łemkowskich wioskach. Dziś opuszczonych i niemych.

Łemkowie i Szlak Architektury Drewnianej

Z Łemkami Beskid Niski jest połączony nierozerwalną nicią. Są oni potomkami ludności wołoskiej, których burzliwe dzieje pozwoliłyby wypełnić nie jedną księgę i wycisnąć nie jedną łzę. Druga wojna światowa, przesiedlenia i finalnie akcja „Wisła” przyczyniły się do pozbawienia ponad 100tys Łemków spokojnego życia. Po ich codziennej krzątaninie, silnej wierze i pracy w polu pozostały dziś zdziczałe sady, cerkiewne banie, cmentarze pełne drewnianych krzyży i chyże – niegdyś gromadzące pod swym dachem całe rodziny wraz ze zwierzętami gospodarskimi, dziś chylące się ku upadkowi. Część z nich otrzymała nowe tchnienie życia i dziś goszczą przyjezdnych w klimatycznych pensjonatach. Podobnie niektóre miejscowości np. Wisłok Wielki, Rzepedź, Krempna, którym udało się przetrwać przeciwności losu stają się dziś centrami turystycznej aktywności – tam też część rdzennych mieszkańców powróciła i stara się zachować od zapomnienia swoją unikatową kulturę. By uchronić przed zapomnieniem choć część tego dziedzictwa, utworzono z inicjatywy Województwa Małopolskiego Szlak Architektury Drewnianej, który obejmuje aż 255 obiektów m.in. cerkwi, drewnianych kościołów, skansenów, dzwonnic. Podążając ich szlakiem można poznać Beskid Niski od zupełnie innej strony!

Beskid Niski z dzieckiem

Czego z pewnością nie znajdziecie w Beskidzie Niskim? Placów zabaw, kolejek górskich, kulkolandów, dmuchańców, straganów z pamiątkami i innych „atrakcji” jakie mogą się kojarzyć z wakacjami z dzieckiem. Tutaj dzieci odkrywają swoje wolne, dzikie oblicze. Do zabawy zabierają patyk, kamienie i gnają w pole, przeskakują strumienie, barwią język zebranymi w lesie jagodami, wspinają się na drzewa i przysiadają na kamieniu by zjeść pajdę chleba z Jaślisk. Zasięgu internetu w wielu miejscach tutaj brak więc telefon i tablet zamieniają na książkę lub wspólną rozmowę. Wieczorny film na Netflixie na spektakl gwiazd nad głowami i wpatrywanie się w blask ogniska. Dla nas brzmi to jak całkiem niezła transakcja!

Atrakcje Beskidu Niskiego to… brak atrakcji

Beskid Niski ulokowany jest na pograniczu polsko-słowackim. Stanowi najdalej na wschód wysuniętą część Karpat Wschodnich a jego rozległość czyni go najbardziej rozległym (choć najniższym) z Beskidów. Znajdziemy tutaj klimatyczne, niewielkie i pozbawione tłumów uzdrowiska takie jak Wapienne, Iwonicz-Zdrój, Rymanów-Zdrój czy Wysowa-Zdrój oraz maleńkie miejscowości jak Jaśliska, które zasłynęło barem „Czeremcha” w filmie „Wino truskawkowe”. Gdy zatęsknicie do „dużego miasta” swoje kroki możecie skierować do Grybowa, Dukli, Krosna czy Gorlic.

Najpiękniejsze szlaki w Beskidzie Niskim dla rodzin

Jeśli wybieracie się w Beskid Niski, z pewnością warto zabrać tutaj buty trekkingowe i wygodny plecak bo tutejsze szlaki turystyczne oferują naprawdę szeroką gamę wędrówek! Usatysfakcjonowani będą też wielbiciele dwóch kółek bo przemierzając szlaki rowerowe można zwiedzić więcej miejsc w krótszym czasie. Kilka naszych ulubionych szlaków polecamy poniżej!

Lackowa

Stadnina Koni Huculskich w Gładyszowie

Dziubyniłka

Dolina Bielicznej

Dolina Regietowa

Wysowa-Zdrój

Jasiel i źródliska Jasiołki

Rotunda

Cergowa

Mini ZOO w Zdyni

Radocyna, Długie i Czarne

Magurski Park Narodowy

Położony na granicy województw małopolskiego i podkarpackiego to las, las i jeszcze raz las. Wszak niemal 95% jego terenu stanowią zbiorowiska leśne i zaroślowe – tereny te więc są świetnym wakacyjnym kierunkiem dla tych, którzy wolą cieniste, chłodne szlaki. A tych w Magurskim Parku nie brakuje! Przez jego najpiękniejsze zakątki poprowadzono liczne ścieżki przyrodnicze, które umożliwiają dotarcie do samych przyrodniczych osobliwości! Wieże widokowe, bagniska, źródliska, wrzosowiska, wodospady i tajemne, kamienne zaułki, w powstaniu których brał udział sam diabeł!

Kiczera i Wysokie

Folusz, Diabli Kamień i Wodospad Magurski

Ferdel

Ośrodek Edukacyjno – Muzealny MPN

Magura Małastowska

Najlepsze noclegi w Beskidzie Niskim dla rodzin

Mani Chatki

Klimatyczne miejsce noclegowe, pełne serca skrytego w deskach starej chyży.

Dom na Łąkach

Dom niemal wyjęty z marzeń. Serdeczny, ciepły i gościnny, gdzie zjecie jak nigdzie indziej!

Dosbajka

Ukryte przed światem domki z basenem, gdzie w dzikości zaznacie nieco luksusu.

Gdzie zjeść w Beskidzie Niskim?

Stary Dom Zdrojowy w Wysowej

Łemkowskie specjały lub wytworne dania. A wszystko sezonowe i pyszne! Szczególnie warto tu wpaść na Święto Rydza, które w beskidzkich lasach jesienią obradzają szczególnie mocno.

Dzikie Stoły

To nietypowe restauracja, która otwiera swoje podwoje kilka razy w roku w najpiękniejszych zakątkach Beskidu Niskiego! Pod beskidzkim niebem!

Ośrodek Szkolno – Wypoczynkowy u Zosi w Zdyni

Niepozorny budynek, tuż przy drodze wiodącej przez Konieczną wprost na Słowację. Zjecie tu „jak u babci”! Prosto, domowo i niedrogo.

Czy Beskid Niski jest dla Was?

Jeśli szukacie „krainy łagodności”… przyjedźcie w Beskid Niski.

Jeśli szukacie ciszy, spokoju i trochę życia w trybie offline… przyjedźcie w Beskid Niski.

Jeśli chcecie odpocząć od zgiełku, pośpiechu i codziennej gonitwy… przyjedźcie w Beskid Niski.

Jeśli macie ochotę podarować dzieciom życie w prostocie… przyjedźcie w Beskid Niski.

 
 

WSKAZÓWKI

  • W Beskid Niski najlepiej przyjechać samochodem, bo komunikacja publiczna w zasadzie tutaj nie istnieje. W dni robocze przemyka czasem autobus w godzinach porannych i popołudniowych ale to wszystko.
  • Odległości do pokonania przy wędrówkach z plecakiem są tutaj dość spore – zwłaszcza jeśli chce się zatoczyć pętlę bo i sieć szlaków nie jest specjalnie gęsta. Dlatego wędrując z dziećmi należy starannie dobrać miejsce docelowe.
  • W Beskidzie Niskim nie natraficie na wiele schronisk – jedyne czynne (stan na rok 2022) to schronisko w Bartnem ale owiane jest złą sławą. Jeśli chcecie się przekonać dlaczego – wpadnijcie. Na 5min. Schronisko na Magurze Małastowskiej po burzliwych dziejach, nie jest czynne do dziś (stan na 2022).
  • Wyruszając na szlak polecamy dobrze zaopatrzyć spożywczo plecaki – jest spora szansa, że gdy zejdziecie w doliny sklepy w małych miejscowościach będą już nieczynne. Te najlepiej zaopatrzone znajdziecie w Wysowej, Uściu Gorlickim, Krempnej, Dukli, Krośnie i Gorlicach.