Magurski Park Narodowy – leśna kraina niezwykłości. Poradnik praktyczny.
Niezwykły park narodowy południu Polski – cienisty, lesisty i pełen tajemniczych zakamarków.
O Magurskim Parku Narodowym.
Magurski Park Narodowy położony na granicy województw małopolskiego i podkarpackiego to las, las i jeszcze raz las. Wszak niemal 95% jego terenu stanowią zbiorowiska leśne i zaroślowe – tereny te więc są świetnym wakacyjnym kierunkiem dla tych, którzy wolą cieniste, chłodne szlaki. A tych w Magurskim Parku nie brakuje! Przez jego najpiękniejsze zakątki poprowadzono liczne ścieżki przyrodnicze, które umożliwiają dotarcie do samych przyrodniczych osobliwości! Wieże widokowe, bagniska, źródliska, wrzosowiska, wodospady i tajemne, kamienne zaułki, w powstaniu których brał udział sam diabeł!
Krempna – ostatni przystanek na „końcu świata”
Siedziba parku mieści się w Krempnej – maleńkiej miejscowości, gdzie kluczowym miejscem jest jeden sklep, lodziarnia działająca latem, bank, skromny ośrodek zdrowia oraz Ośrodek Edukacyjno-Muzealny MPN. Nad jego wejściem znajduje się logo parku z kołującym orlikiem krzykliwym. Dlaczego właśnie ten szponiasty? Bo na ternie parku gnieździ się ok 20 par orlików, co stanowi jedno z największych zagęszczeń w Polsce. Wędrując z pewnością usłyszcie jego charakterystyczny „krzyk”. Fakt, że część terenu parku została dodatkowo objęta ochroną Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000 oraz a sam park został zaproponowany jako Specjalny Obszar Ochrony Siedlisk stanowi niepodważalnie o jego unikatowym charakterze. A to co wyjątkowe – należy chronić! Aż dziwne, że dopiero w 1995 roku Beskid Niski, który wcześniej nie był objęty żadną ochroną doczekał się opieki pod szyldem MPN.
Bilety wstępu do Magurskiego Parku Narodowego
Wejście na teren Magurskiego Parku Narodowego jest biletowane. Płatności można dokonać na kilka sposób – zakupić bilet wstępu w siedzibie MPN w Krempnej, za pomocą portalu e-parki.pl a także wysyłając sms na numer widoczny na drewnianych tablicach jakie znajdziecie wchodząc na teren parku. Przy opcjach elektronicznych należy wziąć ograniczony zasięg internetu na szlaku więc warto zadbać o posiadanie biletu wychodząc z kwatery. W 2022 roku za bilet normalny zapłacimy 7zł, za bilet ulgowy 3,50zł. Istnieje również możliwość zakupienia biletów wielodniowych.
Najlepsze noclegi w pobliżu Magurskiego Parku Narodowego
Beskid Niski zyskuje na popularności a poszukiwacze ciszy, spokoju i prawdziwie idyllicznego wypoczynku mogą korzystać z coraz bardziej rozbudowanej bazy noclegowej. Znajdziemy tutaj proste kwatery, które gospodarze po prostu udostępniają w swoich domach, nowoczesne domki do wynajęcia, sezonowo działające bazy namiotowe czy klimatyczne agroturystyki – te najbardziej zawsze kradną nasze serca.
Hajstra – nasze ulubione miejsce w tej części Beskidu! Klimatyczny kominek, wygodne, proste pokoje, hamakowisko, smacze jedzenie, końskie rżenie i serdeczna gościna – a to wszystko u bram najbardziej niezwykłego zakątka tej części Magurskiego Parku Narodowego, czyli Doliny Ciechani.
Chata nad Wisłokiem – niezwykle klimatyczna łemkowska chyża, która dziś pod czułym i troskliwym okiem Gospodarzy rozkwita i gości w swoich progach przyjezdnych.
Farfurnia – zakątek, o które w Beskidzie Niskim niby nie trudno a jednak jest to wyjątkowe miejsce. Na końcu drogi, na wzgórzu, za zakrętem można wpaść zapomnieć nieco o pośpiesznym życiu, dobrze zjeść i lenić się do upadłego.
Jasielówka – u wrót Doliny Jasiela, w miejscu, gdzie dziś w uszach dzwoni tylko cisza – Jasielówka i długo, długo nic. Klimatyczne i komfortowe pokoje z wyżywieniem lub mały domek – tylko dla Was!
Szlak Architektury Drewnianej
Prócz oczywistych walorów przyrodniczych, obszar parku chroni też niezwykłe bogactwo kulturowe jakie pozostało na tutejszych terenach po zamieszkujących je ludności Rusińskiej, głównie Łemków. Stąd te wszystkie przydrożne cmentarze, kapliczki i drewniane cerkwie schowane w cieniu bujnych drzew, które napotkacie choćbyście ich nie szukali. Aby umożliwić ich bliższe poznanie, Województwo Małopolskie zgromadziło ponad 250 z tych obiektów tworząc Szlak Architektury Drewnianej.
Najpiękniejsze szlaki i ścieżki przyrodnicze MPN
Ośrodek Edukacyjno – Muzealny MPN
Huta Polańska
Dacie się skusić?
Śmiemy twierdzić, że Magurski Park Narodowy jest jednym z najmniej znanych parków narodowych w Polsce. Najmniej zadeptanym. Najcichszym. Dlatego tak chętnie tu wracamy każdego lata. I ciągle mimo upływu lat przez większość dni wędrujemy sami podziwiając ciężkie od czarnych jeżyn krzaki ostrężyn, nasłuchując tego „krzyku” którego nie sposób usłyszeć tak dokładnie gdzie indziej i mówiąc sobie, że może już wystarczy nam tego miejsca. Po tym kolejnym latem, znów wracamy… A Wy? Dacie się skusić na wizytę?
WSKAZÓWKI
- Magurski Park Narodowy to Beskid Niski – a ten kryje w sobie jeszcze więcej niezwykłych szlaków. Po kolejne inspiracje warto zajrzeć do kolejnego wpisu.
- Najbardziej słynną doliną MPN jest Dolina Ciechani. Jest ona dzika i nieposkromiona a szlak nią wytyczony ginie w wysokich trawach i trudno określić gdzie biegnie. Jeśli chcecie się wybrać tam z wizytą, należy wcześniej sprawdzić terminy, w których można to zrobić w towarzystwie przewodnika MPN. Każdego roku od czerwca do października organizowanych jest kilka takich wydarzeń a informacje o nich znajdują oraz się na stronie MPN oraz w ośrodku edukacyjnym w Krempnej.