Dziubyniłka – Łemkowska Zagroda Edukacyjna
Miejsce, pośrodku Beskidu Niskiego, gdzie czas się zatrzymał.
O kim, o czym, gdzie?
Tu czas cofa się o dziesiątki lat a przekraczając próg łemkowskiej chyży stajemy oko w oko z dawnymi zwyczajami, kulturą i życiem Łemków – tych, których Beskid Niski jest domem. Gdzie? W Dziubyniłce – Łemkowskiej Zagrodzie Edukacyjnej.
Łemkowska zagroda
To położona na terenie gospodarstwa agroturystycznego, wiernie odtworzona Łemkowska zagroda, którą Pan Jan z żoną utworzyli by ocalić od zapomnienia to, co jest im bliskie i dobrze znane. Stanowi ona swoiste eko-muzeum, na które składa się chyża, dwa spichlerze, kierat, dwa młyny wiatrowe i studnia z żurawiem. Zajmują one nieduży teren. Ale ileż w tych murach barwnych opowieści i pracy do wykonania! W jednym ze spichlerzy wiernie odtworzono taranową olejarnię do „bicia” oleju. W izbie natomiast można przyjrzeć się tradycyjnemu, chlebowemu piecowi, zadumać się nad tym dlaczego dziecięca kołyska wisi u powały zamiast stać na podłodze czy sprawdzić jak twarda jest bycza skóra używana do produkcji obuwia!
Pełne zaangażowanie!
Nie ma co liczyć na nudę i bierne słuchanie! Pan Jan, który oprowadza po kolejnych pomieszczeniach angażuje dużych i małych do pracy w tym gospodarstwie. Zwiedzający toczą olej, mielą pszenicę na mąkę, ubijają masło, strugają drewniane łyżki, przędą przędzę i pracują w kieracie. W ramach indywidualnego zwiedzania oczywiście należy do tych czynności uruchomić nieco wyobraźni bo jednak w maselnicy brak prawdziwej śmietany jednak nic nie stoi na przeszkodzie by wziąć udział w organizowanych tutaj warsztatach edukacyjnych. Można w ich trakcie upiec pachnący bochenek chleba czy przyrządzić kiesełycę, ukręcić lniany powróz lub zrobić samodzielnie drewnianą zabawkę. Warto tu zajrzeć przemierzając Beskid Niski i zanurzyć się w tej autentycznej, żywej i bujnej opowieści!
INFORMACJE
WSKAZÓWKI
- Bezpośrednio pod Zagrodą znajduje się bezpłatny parking dla gości.
- Na zwiedzanie należy wcześniej się umówić – najlepiej telefonując na adres podany na stronie internetowej.
- Oprowadzanie jest płatne (w 2022r. koszt wynosił 15zł za osobę dorosłą, 10zł za dzieci)
- Czas zwiedzania to ok. 1,5h.
- Pan Jan jest prawdziwą kopalnią wiedzy na temat tutejszych terenów i dawnego życia Łemków (sam nim z resztą jest).