Beskid Niski, Góry z dzieckiem, Podkarpackie, Polska, Wycieczki z dziećmi

Wysokie i ścieżka przyrodnicza „Kiczera” – opis szlaku, parking.

Malownicze przejście w Beskidzie Niskim.


O Beskidzie Niskim słów kilka…

Nie od dziś wiadomo, że jedne z najpiękniejszych zakątków Beskidu Niskiego to nie szczyty a polany. Bo większość wierzchołków jest nie dość, że nie wybitna to jeszcze zalesiona. Jednym z nielicznych wyjątków jest Wysokie. To szczyt niezbyt wysoki (wbrew nazwie), bo mierzący 657 m n.p.m. Coś w nim jednak jest. Może jego położenie, gdzieś z dala od centrum miejscowości, a może polana na szycie, która dodaje mu klimatu? Trzeba to sprawdzić na własnej skórze!

Wysokie. Jak dojechać? Gdzie zaparkować?

Zdobywanie Wysokiego najlepiej rozpocząć z serca Magurskiego Parku Narodowego, czyli Krempnej. Tutaj, przy zaporze można zostawić samochód na sporym, bezpłatnym parkingu (GPS:49.504120, 21.492665) i ruszyć asfaltową drogą przed siebie. Od około 2,5km od tego miejsca obowiązuje zakaz ruchu jednak nie ma tam miejsca na pozostawienie samochodu, więc mimo, że wędrówka asfaltem nie jest najprzyjemniejszą częścią wycieczki, trudno o inną opcję. Ratunkiem może być fakt, że zakaz ten obowiązuje w okresie od 31 kwietnia do 31 sierpnia – poza tym terminem można podjechać do miejsca, gdzie swój początek bierze czerwony szlak i ścieżka przyrodnicza Kiczera. Tam znajduje się niewielkie miejsce na pozostawienie samochodu (GPS: 49.484515, 21.475161).

Ścieżka przyrodnicza Kiczera z dziećmi

Chcąc zdobyć Wysokie w możliwie najprostszy sposób, wystarczy od tego miejsca kontynuować wędrówkę zielonym szlakiem wprost przed siebie. Kto jednak ma ochotę nieco urozmaicić wyprawę, powinien skierować się na leśną drogę, podążając ścieżką przyrodniczą. Tuż za szlabanem czeka na wędrowców obszerna polana w wygodnymi wiatami piknikowymi i miejscami ogniskowymi – to pierwszy przystanek! Zatrzymajcie się na chwilę, nadstawcie uszu i wytężcie wzrok. Być może właśnie nad polaną kołuje gospodarz Magurskiego Parku Narodowego – orlik krzykliwy? Dalej ścieżka skrywa się w lesie i klucząc między drzewami, przecina mostkami skromne strumyczki i pnie się schodkami wprost na bajkową łąkę. Można się tutaj rozkochać w beskidzkoniskich dolinach, oj można! Leniwe, ciche, spokojnie i opustoszałe. Gdzie życie toczy się jakby wolniej i ciszej. Schodząc z jej połaci można się lekko zasmucić lecz spokojnie – jej widoki to preludium do tego, co czeka na szczycie Wysokie!

Bilet wstępu do Magurskiego Parku Narodowego

Dalej należy kierować się w dół polany by dotrzeć do zielonego szlaku. Tutaj, przy małym stawie z urokliwym pomostem często spotkać można strażników MPN, u których można zakupić bilet wstępu na teren parku. Lepiej go jednak mieć już ze sobą – można zakupić go wcześniej za pośrednictwem aplikacji skycash, eparki.pl czy w kasie Muzeum MPN w Krempnej. Gdy już jednak formalności stanie się zadość pozostaje nic tylko iść!

Opis szlaku na Wysokie

W zasadzie już po kilku krokach szlak wychodzi na obszerną polanę i podążając jej skrajem, zdecydowanie pnie się w górę aż na rozległy wierzchołek Wysokiego. W wędrówce towarzyszą zbocza masywu Żydowskiej Góry, szelest trawy i cisza, która aż „dzwoni w uszach” – bo nie dobiega tu odgłos warczących silników, pędzących autobusów czy rozmowy tłumu spacerowiczów. Podobnie jest na rozległej polanie, która stanowi „umowny szczyt” – ten „rzeczywisty” mieści się o 7m wyżej, w lasku. Z tego miejsca rozciąga się widok na trzy strony świata a każda z nich została opisana na poglądowym rysunku umiejscowionym w centralnej części polany.

Panorama z Wysokiego w Beskidzie Niskim

Panorama z wolna zmniejsza swoje zasięgi, bo mimo prowadzonych regularnych koszeń pielęgnacyjnych, polana zarasta a okalające ją drzewa rosną z roku na rok. Ciągle jednak daje się dostrzec Beskidzie osobliwości takie jak Kozie Żebro, Magurę Małastowską, Busov a nawet Tatry! Chcąc wrócić znów do „cywilizacji” należy podążyć po własnych śladach w dół – bądź wspinając się ścieżką przyrodniczą przez Korbową Łąkę, lub drepcząc zielonym szlakiem i asfaltem do parkingu. Ale czy to koniec odkrywania Beskidu Niskiego? Odpowiedź czeka!

 


INFORMACJE
WSKAZÓWKI
  • Droga prowadząca z Krempnej do Ożennej, o której mowa we wpisie, z uwagi na ochronę przyrody MPN nie jest utrzymywana w okresie zimowym na odcinku 11 kilometrów! Bez łańcuchów ani rusz!
  • Wędrując ścieżką przyrodniczą można zaopatrzyć się w bezpłatną ulotkę z opisem poszczególnych stacji w Muzeum MPN w Krempnej lub pobrać ją online.
  • Chcąc kupić bilet wstępu na teren MPN u strażników należy pamiętać o odliczonej gotówce (w roku 2021 nie było możliwości płatności kartą z uwagi na brak zasięgu).
  • Szczyt Wysokie zaliczany jest do Korony Beskidu Niskiego.