Podkarpackie, Polska, Wycieczki z dziećmi, Z wózkiem

Ośrodek Edukacyjno-Muzealny Magurskiego Parku Narodowego w Krempnej – ekspozycja, bilety, parking.

Miejsce, gdzie można poznać faunę i florę Magurskiego Narodowego przez interaktywną ekspozycję.


Ośrodek Edukacyjno-Muzealny MPN

„Gdzie jest słonko kiedy śpi? Czy wilk zawsze bywa zły? Dokąd tupta nocą jeż? Możesz wiedzieć jeśli chcesz!” – test ten rozbrzmiewa w uszach wielu osób, w takt melodii z telewizyjnych odbiorników, gdy na ekranach pojawiało się „Domowe przedszkole”. Tak się składa, że odpowiedzi na te pytania można znaleźć w Magurskim Parku Narodowym. A ściślej mówiąc w Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym MPN w Krempnej.

Interaktywne zwiedzanie

To ulokowana w sercu Beskidu Niskiego, nieopodal malowniczego Wysokiego, interaktywna przestrzeń, gdzie mali i duzi mogą zaznajomić się z fauną i florą okolicznych lasów. Zwiedzanie rozpoczyna się o równych godzinach w zaciemnionej, obszernej sali wypełnionej imponujących rozmiarów dioramami. Prowadzeni tutaj głosem lektora i odpowiednim oświetleniem, możemy zobaczyć jak zmienia się las i życie jego mieszkańców wraz z rytmem pór roku.

W koronach drzew

Po pokazie warto podreptać schodkami na antresolę, gdzie zwiedzających zapraszają w swą gościnę ptaki. Można z bliska zobaczyć ich gniazda, sprawdzić jak wysiadują jaja i podejrzeć ich zwyczaje za pomocą aparatu fotograficznego. Czy wiecie jak piękne piórka ma sójka, które skrzą się błękitnie? Jaki odgłos wydaje orlik, którego nazwa nie bez przyczyny mówi o tym, że jest „krzykliwy”? To miejsce, które wyjaśni te zagwozdki!

Przez zielone łąki

To jednak nie koniec zwiedzania! W przyziemiach budynku mieści się obszerna ekspozycja poświęcona łąkowemu ekosystemowi – poznamy tutaj z bliska barwną roślinność, dotkniemy ich struktury, przyjrzymy się owadom buszującym pośród bujnych traw i skryjemy się w podziemnej norce odkrywając tajniki życia pod powierzchnią gruntu. Chętni mogą też powędrować za pomocą malowniczego filmu przez wiosenny las pełen zawilców, skąpać się w kolorach letnich pól, ukołysać jesiennym szumem wyniosłych buków i przysiąść na skrawku pnia pośród ośnieżonych połaci łąk.

Parking i bilety

Samochód zostawić można bezpłatnie na terenie Ośrodka (GPS: 49.511448, 21.497837) lub na parkingu pobliskiego sklepu (GPS: 49.511568, 21.500127). Wejście natomiast jest biletowane – szczegółowy cennik można znaleźć tutaj. Jeśli jednak nie chcecie wchodzić do środka, to zawsze można bezpłatnie skorzystać ze ścieżki bosych stóp czy instalacji rozstawionych na terenie ogrodu okalającego ośrodek. Chcecie?

 


INFORMACJE
WSKAZÓWKI
  • Latem, można wziąć udział w cyklicznie organizowanych wyjściach w teren z pracownikami Ośrodka by odkrywać przyrodę w jej najprawdziwszym obliczu. Szczegóły dostępne są sezonowo w ośrodku.
  • Na zwiedzanie warto sobie zarezerwować ok. 2h lub połączyć je z wyjściem na malownicze Wysokie.
  • Będąc w okolicy warto zajrzeć też do Huty Polańskiej czy podążyć szlakiem Architektury Drewnianej.
  • Podobny ośrodek znajdziemy także na Roztoczu na obrzeżach urokliwego Zwierzyńca.