Lubelskie, Polska, Wycieczki z dziećmi, Z wózkiem

Zwierzyniec – co warto zobaczyć?

Najpiękniejsze atrakcje Zwierzyńca.


Zwierzyniec sercem Roztocza

Mówisz „Roztocze” – myślisz „Zwierzyniec”. I nie bez przyczyny! Wszak to serce Roztoczańskiego Parku Narodowego, które choć raz musi zobaczyć każdy, kto zechce odkryć Roztocze. Z roku na rok pięknieje i staje coraz bardziej prężną turystyczną bazą regionu rozwijając gastronomię, ofertę kulturalną i rowerową. Jego początki natomiast zawdzięcza  się Ordynacji Zamojskiej, która z okolicznych lasów uczyniła przedmiot swojej działalności gospodarczej a sam Zwierzyniec funkcjonował jako letnia rezydencja rodziny Zamoyskich. Co dziś zobaczyć w Zwierzyńcu? Chodźcie!

1. Kościół „na wodzie” pw. Św. Jana Nepomucena

Najbardziej charakterystyczny punkt miasta, gdzie przecinają się wszystkie ścieżki. Dawniej był letnim pałacykiem należącym do Gryzeldy, matki króla Michała Korybuta Wiśniowieckiego. Dziś stanowi tło do pięknych zdjęć dla turystów, zakochanych par czy nowożeńców i schronienie dla licznego ptactwa wodnego, majestatycznie pływającego po okalającym go stawie.

2. Pałac Plenipotenta

Można natrafić na niego podążając w stronę Stawów Echo. Choć ukryty nieco za bujnymi pnączami, usytuowany na zboczu wzniesienia nie jest budowlą, którą łatwo przeoczyć. Biały, bogato zdobiony drewnianą snycerką jest dziś siedzibą Dyrekcji Roztoczańskiego Parku Narodowego.

3. Browar w Zwierzyńcu

Jeśli macie ochotę na nieco „nocnego życia” i miejskiego klimatu to browar będzie doskonałym wyborem! Nie tylko ze względu na warzony w nim trunek ale też organizowanego na jego terenie imprezy plenerowe organizowane corocznie w ramach Letniej Akademii Filmowej. Kto natomiast chce zajrzeć do kadzi” i prześledzić ścieżkę warzenia złotego trunku, ten może wziąć udział w zwiedzaniu. Rezerwacji należy dokonać min. 1 dzień przed planowaną datą odwiedzin za pośrednictwem strony internetowej.

4. Zwierzyńczyk

Ukryty „na tyłach” szkoły w Zwierzyńcu, niewielki kompleks parkowy, odtwarzający zabytkowy układ dawnego parku pałacowego. Subtelne alejki, cień i szum drzew – to tutaj!

5. Ośrodek Edukacyjno – Muzealny RPN

Początek i koniec ścieżek spacerowych nad Stawy Echo czy Bukową Górę. Ale nie tylko! To także miejsce warsztatów edukacyjnych, biblioteki pełnej pozycji przybliżających świat fauny i flory czy wystaw przyrodniczych. Dowiedz się więcej tutaj.

6. Zalew Rudka

„Przedmieścia” Zwierzyńca to też miejsce warte eksploracji! Bo właśnie tutaj znajduje się drugie po stawach Echo główne miejsce letniego wypoczynku. Plaża, pomosty, mała gastronomia, wypożyczalnia sprzętów wodnych czyni to miejsce dobrym rozwiązaniem na letni wypad.


INFORMACJE
WSKAZÓWKI
  • W roku 2021 w Zwierzyńcu funkcjonowały dwa bezpłatne parkingi miejskie – pod Browarem (GPS: 50.607592, 22.967098) oraz nieopodal Stawu Kościelnego (GPS: 50.608508, 22.965145).
  • W czasie wyjazdów lubimy smacznie jeść i jesteśmy dość wybredni. Niestety w tym aspekcie byliśmy nieco zawiedzeni Zwierzyńcem. Nie znaleźliśmy tutaj nic wyjątkowo wartego polecenia – najbardziej smakowały nam burgery ze Zwierzogródka.