Lubelskie, Polska, Wycieczki z dziećmi, Z wózkiem

Stawy Echo – parking, dojazd i szlak.

Plaża, kąpielisko i pachnący igliwiem las.


Wizytówka Roztocza

Sami nie wiemy co jest większą „wizytówką” Roztocza – Stawy Echo, Szumy nad Tanwią czy Czartowe Pole? Wiemy jednak jedno – warto zajrzeć do każdego z tych zakątków i ocenić samemu. Wiemy coś jeszcze – to miejsce, gdzie człowiek może bez wyrzutów sumienia włączyć tryb „slow” i rozkoszować się czasem, który płynie swoim własnym tempem.

Stawy Echo – parking i szlak.

Do stawów dotrzeć można na kilka sposobów – my do tej pory zawsze wybieraliśmy spacerową opcję ze Zwierzyńca (GPS: 50.607622, 22.967003) lub spod Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego (GPS: 50.605477, 22.968425). W każdym ze wskazanych miejsc wygodnie zaparkujecie samochód by wyruszyć na podbój roztoczańskich lasów! Od strony Zwierzyńca do stawów wiedzie wygodna, szeroka, leśna dróżka, pełna szyszek, miękkiego mchu i pachnąca igliwiem. Mija ona niezwykle szybko i wyprowadza na platformę widokową u stóp wydmy otaczającej największy ze zbiorników. Dziś jest ich cztery i zasilane są wiosną, wodami Świerszcza – jesienią zaś woda jest spuszczana. Niech Was nie zdziwi zatem jej brak, gdy będziecie podróżować po sezonie.

Kładki na wydmach nad Stawami Echo. Sosny „na szczudłach”.

Nad stawami rozciągają się drewniane kładki, pomosty, schodki i platformy – wszystko to po to, by chronić niezwykle wrażliwy i kruchy ekosystem wydm, gdzie intensywne użytkowanie tereny przyczyniło się do ich erozji. Jej efekty można dostrzec na przykładzie odkrytych sosnowych korzeni ciągnących się wzdłuż brzegu – i niestety mimo, że imponujący, to smutny to widok. Dlatego warto z poszanowaniem podejść do tego, co natura tworzy przez wiele lat by możliwie jak najdłużej cieszyć się pięknymi zakątkami. Których na Roztoczu z pewnością nie brakuje!

 


INFORMACJE
WSKAZÓWKI
  • Przyjeżdżając rowerem, warto wydłużyć wycieczkę do Florianki – jedynej ostoi hodowli konika polskiego.
  • Do stawów można dotrzeć także samochodem parkując tutaj (GPS: 50.598798, 22.972361). Parking czynny jest od świtu do zmierzchu (stan na 2021 rok). Znajdziecie tu także toaletę typu „toi toi”.
  • Latem plaża jest strzeżona przez ratownika a czystość wody na bieżąco kontrolowana.
  • Głębokość stawów waha się między 0,5-1,5m.
  • Kończąc wędrówkę, można zajrzeć do Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego Roztoczańskiego Parku Narodowego.
  • Podążając ścieżką dookoła stawów natraficie na wieżę widokową, a jadąc dalej rowerem w stronę Florianki możecie zatrzymać się nad Czarnym Stawem.