Lubelskie, Polska, Wycieczki z dziećmi

Rezerwat Bukowa Góra – bilety, szlak, parking.

Prosty szlak na widokowe wzniesienie.


Rezerwat Bukowa Góra – gdzie zaparkować? Bilety.

Gór na Roztoczu próżno szukać – przynajmniej takich jakie znamy z Beskidów czy Tatr. Nie mniej nieopodal centrum Zwierzyńca znajduje się niewielkie wzniesienie ze szczytem Bukowej Góry i otaczającym go ścisłym rezerwatem przyrody. Tutaj człowiecza ingerencja nie ma miejsca. Być może dlatego wiodąca na szczyt ścieżka jest tak malownicza? Bierze ona swój początek pod Ośrodkiem Edukacyjno-Muzealnym Roztoczańskiego Parku Narodowego, gdzie można zostawić samochód na płatnym parkingu (GPS: 50.605509, 22.968378) i kupić bilet uprawniający do wejścia na ścieżkę. Można to zrobić w budce przy wyjściu z parkingu lub za pośrednictwem portalu eparki.pl.

Szlak na Bukową Górę z dzieckiem

Dalej wystarczy przekroczyć drewnianą bramę po drugiej stronie drogi i zagościć w leśnej enklawie. Szlak w całości wiedzie cienistym lasem, szeroką drogą łagodnie wspinając się do góry. Spacer urozmaicają rozrzucone wzdłuż ścieżki głazy, mijany „Głaz Papieski” i pomnik leśników walczących z niemieckimi okupantami w czasie wojny. Za tymi osobliwościami czeka krótkie, nieco stromsze podejście po drewnianych schodkach – dalej wystarczy ledwie kilka kroków i ponownie przechodzimy przez drewnianą bramę rezerwatu na punkt widokowy. Tutaj na ławeczkach można snuć dobre myśli z widokiem na okoliczne wsie i pola malowniczo wybarwione zielonością traw, złotem zbóż i bielą kwiatów dzikich jabłoni. Czy wspominaliśmy już, że Roztocze ma w sobie coś z magii? Tutaj zdecydowanie można jej doznać!        


INFORMACJE
WSKAZÓWKI
  • Samochód można zostawić też na bezpłatnym parkingu pod Browarem w Zwierzyńcu (stan na rok 2021) –  GPS: 50.607592, 22.967063. Należy wówczas podejść chodnikiem ok. 1km do wejścia na szlak.
  • Widok z Bukowej Góry zachwyca szczególnie wiosną, bo pola są umajone białym kwieciem a charakterystyczne dla Roztocza wąskie pola barwią się wieloma odcieniami soczystej zieleni.
  • Wycieczkę na Bukową Górę łatwo można połączyć z wizytą nad Stawami Echo. Wystarczy podążyć ze szczytu szlakiem do Soch i dalej czerwonym szlakiem w stronę Stawów – a stamtąd już niedaleko by zatoczyć pętlę do Zwierzyńca.