Rezerwat Czartowe Pole – dojazd, parking, szlak.
Malownicza i dzika ścieżka doliną rzeki Sopot na Roztoczu.
Rezerwat Czartowe Pole na Roztoczu z dzieckiem
Rezerwat ten to flagowe miejsce na mapie Roztocza – i nie bez przyczyny! Obejmuje teren śródleśnych polan i dolinę rzeki Sopot, gdzie jak mówi legenda, dawniej „jeno czarci tam hasali”. Być może – wszak to fragment jakby wyjęty z krainy baśni! Odwiedzić zakamarki rezerwatu można podążając ścieżką przyrodniczą. Choć ma zaledwie 2 kilometry to czaruje i zniewala tych, co lubią dzikość przyrody i jej nieokiełznane oblicze. Czyli nas!
Parking i szlak przez Czartowe Pole
Jej przejście można rozpocząć na wygodnym, obszernym i bezpłatnym parkingu we wsi Hamernia (GPS: 50.440370, 23.113078). Dalej odszukując niebieskie oznaczenia szlaku trafiamy na dziką ścieżkę, wiodącą przez malownicze zakamarki doliny rzeki Sopot. To bajkowa plątanina drzew, traw i krzewów, które razem z meandrującą rzeką, piaskowymi wysepkami i omszonymi drzewami wprowadzają wręcz bajkowy klimat. Ścieżka zatacza pętlę prowadząc najpierw dołem po drewnianych kładkach i mostkach by następnie po schodkach wyprowadzić na wzniesienie.
Ruiny papierni we wsi Hamernia
Mniej więcej w połowie jej biegu znajdziecie ruiny papierni – dziś to ledwie fragmenty ścian wkomponowane w gęstwinę krzewów i drzew. Niegdyś stanowiła ona jednak jeden z największych zakładów papierniczych w Królestwie Polskim. W jej murach zajmowano się ręczną produkcją papieru ze szmat, oszczędzając w ten sposób okoliczne lasy. Jednak zasilanie jej przez siłę prądu rzecznego Sopotu powodowało wielokrotne zniszczenia budowli przez powodzie. Budynek każdorazowo był odbudowywany jednak jego definitywny koniec przyniósł rok 1883 i ówczesny pożar. Musimy przyznać, że miejsce to oczarowało nas już przy pierwszej wizycie w roztoczańskiej krainie – więc wracamy tu za każdym razem będąc w okolicy. Ciekawe czy Wam też przypadnie do gustu dzikie oblicze Roztocza?
INFORMACJE
WSKAZÓWKI
- Szlak składa się z górnej i dolnej ścieżki – warto przejść obie by zatoczyć pętlę i poznać wszystkie zakamarki. Jednak w 2021 część szlaku była wyłączona z użytku z uwagi na zły stan techniczny mostów.
- Bywa tutaj ślisko – warto zabrać buty o dobrzej przyczepności.