Roztocze i Roztoczański Park Narodowy – co zobaczyć?
Lista najpiękniejszych zakątków Roztocza i garść informacji praktycznych.
O Roztoczu słów kilka
Roztocze, to jak okiem sięgnąć las. Wszak Roztoczański Park Narodowy będący wizytówką Roztocza stanowi w 95% grunt leśny. Poprzecinany malowniczo licznymi ścieżkami rowerowymi, szlakami turystycznymi i kuszący sekretnymi zakątkami pośród wiekowych jodeł, buków, jaworów i lip. Tutaj można odczuć kojącą atmosferę Lubelszczyzny i przełączyć się na tryb „slow”. Bez obaw – szybko teren ten się nie nudzi bo rozciąga się aż od Wyżyny Lubelskiej po Lwów. Natomiast co szczególnie warto zobaczyć na Roztoczu? Oto nasze zestawienie!
1. Zwierzyniec
Serce Roztocza i Roztoczańskiego Parku Narodowego – kameralne miasto, pełne zieleni, malowniczych zabytków i szlaków turystycznych wiodący we wszystkie najpiękniejsze zakątki. Więcej znajdziesz tutaj.
2. Ośrodek Edukacyjno – Muzealny Roztoczańskiego Parku Narodowego
Miejsce wielofunkcyjne: znajduje się tutaj parking, kasy biletowe i toalety. Ale też zewnętrzna ścieżka dydaktyczna dla dzieciaków, wystawy przybliżające świat fauny i flory czy biblioteka! Stąd też bierze swój początek ścieżka nad Stawy Echo czy Bukową Górę. Szczegóły znajdziesz tutaj.
3. Szumy nad Tanwią
Malowniczo rozciągnięte mini-kaskady na rzece Tanew, wzdłuż których wiedzie leśna ścieżka. Wijąc się zboczem wzniesienia to wznosi się, to opada by umożliwić podziwianie tego wybryku natury. Chcesz wiedzieć więcej?
4. Wieża widokowa w Suścu
Kamienna wieża oferująca rozległe widoki na roztoczańską krainę. Parking (GPS: 50.424091, 23.213752) znajduje się pod samym wejściem więc do pokonania zostaje zaledwie kilka schodów by cieszyć się panoramą.
5. Wieża widokowa Biała Góra
Wymarzone miejsce za zachody słońca! Przy tym łatwo osiągalne, bowiem na szczyt wiedzie krótka ścieżka rozległymi polanami. Samochód zostawić można na bezpłatnym parkingu przy Roztoczańskim Centrum Naukowo-Edukacyjnym (GPS: 50.591882, 22.996756).
6. Wodospad na rzece Jeleń
Największy wodospad na Roztoczu, którego kaskada z hukiem spada ze skalnego progu. Malownicze miejsce na upalny dzień! Jak do niego dotrzeć dowiesz się tutaj.
7. Stawy Echo
Prawdziwy roztoczański „klasyk”. To kompleks zbiorników wodnych, na brzegu których znajduje się piaszczysta plaża ze strzeżonym latem kąpieliskiem. Szczęśliwcy dostrzegą stąd także koniki polskie pasące się nieopodal. O szczegółach czytaj tutaj.
8. Rezerwat Bukowa Góra
Malownicza ścieżka przyrodnicza, wiodąca przez starusieńki, bukowy las aż do szczytu wzniesienia. Rozciągają się z niego malownicze widoki na wieś Sochy. A jak tam dotrzeć? Zrób klik po więcej.
9. Rezerwat Czartowe Pole
Ścieżka, będąca uosobieniem dzikiego oblicza Roztocza. Dzika i malownicza dróżka wiodąca przez kładki, schodki i mostki, przekracza wodospady i snuje się przez wiekowy las. Więcej szczegółów znajdziesz we wpisie.
10. Młyn w Bondyrzu
Roztocze smakuje pstrągiem. Tutaj zjecie go w najlepszym możliwym wydaniu – na tarasie umiejscowionym tuż przy jednym z nielicznych zachowanych działających drewnianych młynów wodnych na terenie województwa lubelskiego. Parking znajduje się bezpośrednio przy młynie (GPS: 50.563754, 23.133240)
11. Kamieniołom Babia Dolina i Baszta w Józefowie
Osobliwe miejsce spacerowe pośród skał, przez najbardziej rozległy kamieniołom Roztocza Środkowego. Jego obszerność można też podziwiać z kamiennej baszty widokowej – wystarczy wdrapać się po krętych schodach. Samochód można zaparkować pod samą wieżą (GPS: 50.474882, 23.052991).
12. Etno Roztocze
Roztoczańska kraina dziecięcej szczęśliwości – nieplac zabaw ze ścieżką bosych stóp, błotnymi kuchniami i hamakami. Tutaj w cieniu starych drzew, na podwórku dawnej szkoły można zwolnić całkiem tempo, odpocząć i dać dzieciakom „wolną rękę”! Tutaj dowiesz się wszystkiego, co potrzebujesz wiedzieć.
Co więcej?
Roztocze to miejsce wręcz naszpikowane miejscami, które można określić mianem „wartych odwiedzenia”. Podczas jednego, nawet dłuższego pobytu, nie sposób zajrzeć w każdy zakamarek – choć szkoda! Na naszej liście propozycji znajdziecie też kilka punktów, które chcieliśmy zobaczyć ale nie daliśmy rady szanując swój wolny i uważny tryb podróżowania. Może Wam się uda? Dajcie znać!
- Zalew Majdan Sopocki
- Zalew Rudka
- Skansen „Zagroda Guciów”
- Muzeum Pożarnictwa w Oseredeku
- Piaseczna Góra
- Florianka
- Krasnobród
- Baszta widokowa w Krasnobrodzie
- Zamość
- ZOO w Zamościu
- Uroczysko Belfont
- Kamieniołom w Nowinach
- Szczebrzeszyn
- Górecko Kościelne
- Ruiny cerkwi w Kniaziach
Gdzie spać?
Roztocze posiada dość rozbudowaną infrastrukturę noclegowo-gastronomiczną. Zrobiliśmy dość obszerny research i podrzucamy kilka miejsc, które znalazły się na liście TOP w naszym odczuciu:
1. Ranczo Turzyniec – pokoje z łazienkami
2. Obrocz 137 – studio rodzinne lub pokoje z łazienkami
3. Domki Pagaj – 3 pokojowe domki na wyłączność z aneksem kuchennym
4. Agroturystyka „Na Górze”– pokoje z łazienkami i ogólnodostępną kuchnią, które wybraliśmy po raz drugi na nasz pobyt na Roztoczu. Dlaczego właśnie to miejsce? Zajrzyjcie tutaj po więcej informacji!
Gdzie zjeść?
Jeśli natomiast chodzi o jedzenie to miejscem zdecydowanie wartym polecenia jest Restauracja Mama w Jacni – miejsce jedyne w swoim rodzaju. Trzeba pojechać żeby przekonać się dlaczego! Ma swój niepowtarzalny klimat starej chaty, gdzie masło smakuje masłem a sok jabłkowy szczypie delikatnie podniebienie.
Drugim miejscem, gdzie przyszło nam smacznie zjeść był Zwierzogródek – tutaj jednak menu zdecydowanie bardziej „miejskie” bo burgery w rozmaitych konfiguracjach smakowych. Nie omieszkaliśmy także przejść obojętnie obok pyszności w Chacie Rybaka, gdzie w bezpośrednim sąsiedztwie zabytkowego młynu wodnego w Bondyrzu raczyć się można wysokiej klasy smakołykami z pstrąga! Musimy przyznać, że nawet dzieci zajadały się rybą faszerowaną porem i jabłkiem czy szpinakiem i fetą – a to naprawdę niezła rekomendacja!
Natomiast co zdecydowanie odradzamy, to miejsce, którego nie sposób pominąć spacerując po Zwierzyńcu, czyli Karczma Młyn. Każdorazowo na posiłki czekaliśmy ponad 1,5h a zamówione dania w naszym odczuciu, zdecydowanie przesolone i bardzo tłuste. Nie mniej zawsze jest tutaj tłok więc może jesteśmy odosobnieni w tej opinii.
WSKAZÓWKI
- W Zwierzyńcu znajdziecie dwa darmowe, obszerne parkingi (stan na 2021) – jeden pod Browarem w Zwierzyńcu (GPS: 50.607616, 22.967037) a drugi nieopodal Stawu Kościelnego (GPS: 50.608419, 22.964821 ).
- Wejście na teren Rezerwatu Bukowa Góra i wjazd na ścieżkę rowerową do Florianki jest płatne. Bilet można kupić za pośrednictwem portalu e-parki.pl lub w kasie w Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym RPN.
- Roztocze to kraina rowerów i kajaków. Zarówno w Zwierzyńcu jak i Obroczy znajdziecie sporo wypożyczalni sprzętu, by zwiedzać roztoczańskie szlaki!
- Z Roztoczem jest trochę jak ze słojem miodu i Kubusiem Puchatkiem – im bardziej zaglądał do środka tym bardziej go tam nie było. Bo im więcej Roztocza odkrywamy, tym więcej miejsc pozostaje do odkrycia!