Beskid Niski, Góry z dzieckiem, Małopolskie, Podkarpackie, Polska

Szlak Architektury Drewnianej w małopolsce – czy warto odwiedzić?

Łatwy, prosty i krótki szlak zakończony wizytą w schronisku i widokiem Tatr.

Szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce i na Podkarpaciu

Drewno. Pachnące, ciężkie i wierne. Nasycone do granic możliwości zapachem kadzideł lub bielone wapnem ubarwione kolorami przydomowego ogródka. Budulec wykorzystywany od stuleci do wznoszenia domów, kościołów, cerkwi, dworków, karczm, leśniczówek, spichlerzy i wiejskich chałup. Są one świadectwem dawnych czasów, które jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki przenoszą w odległe czasy i inne światy – pełne piania kogutów, pieśni niesionych echem po dolinach i skrzypnięć zetlonej podłogi. By uchronić je przed zapomnieniem, utworzono z inicjatywy Województwa Małopolskiego Szlak Architektury Drewnianej, który obejmuje aż 255 obiektów na terenie województwa małopolskiego, podkarpackiego oraz śląskiego. Podążając ich szlakiem odkryjemy klimatyczne doliny Beskidu Niskiego, wyjątkową zabudowę ciężkowickiego ryneczku oraz poznamy Łemkowskie i Pogórzańskie zwyczaje. Usiądźcie więc we wnętrzu cerkwi żeby wyraźnie przypatrzeć się barwnym ikonostasom, unieście głowy by zobaczyć zwisające spod powały wiązki dziurawca, przysiądźcie na małej ławeczce pod przydrożną kapliczką w miejscu gdzie czas płynie jakby wolniej. Chodźcie na Szlak Architektury Drewnianej!

Najciekawsze miejsca i mapa Szlaku Architektury Drewnianej

Szczegółowa mapa wszystkich obiektów znajduje się tutaj. Jeśli natomiast nie macie zbyt dużo czasu lub chcecie trafić na te najpiękniejsze miejsca, to polecamy wizytę szczególnie w tych obiektach. Choć wierzcie nam na słowo – gdzie na traficie, tam będzie magia…

Cerkiew św Łukasza w Kunkowej

Godziny mszy/otwarcia: co drugą niedzielę o godz. 9:00
Adres: Cerkiew pw. św. Łukasza Apostoła w Kunkowej, Kunkowa 43, 38-315 Uście Gorlickie
Kontakt: tel. 18 35 16 412
 

Cerkiew św. Paraskewi w Kwiatoniu

Godziny mszy/otwarcia: niedziele i święta o godz. 9:00
Adres: Cerkiew parafialna greckokatolicka św. Paraskewii w Kwiatoniu Uście Gorlickie 88, 38-315 Uście Gorlickie
Kontakt:  Jan Hyra (przewodnik) tel. 660 105 342
 
 

Kościół Rzymskokatolicki pw. Narodzenia NMP w Chyrowej

Adres/wskazówki dojazdu: Cerkiew pw. Opieki Bogurodzicy (obecnie kościół rzymskokatolicki pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny), 38-450 Chyrowa
 

Cerkiew pw. św. Kosmy i Damiana w Krempnej

Godziny mszy/otwarcia: niedziele o 7:00 i 11:30 Adres: Cerkiew greckokatolicka w Krempnej, Krempna 132, 38-232 Krempna
Kontakt:  13 – 441-44-30

Jak najlepiej zwiedzać Szlak Architektury Drewnianej?

Szlak powstał we współpracy województwa małopolskiego, śląskiego i podkarpackiego dzięki czemu każdy z obiektów został oznaczony stosowną tabliczką. Nie została jednak między nimi wytyczona osobna, dedykowana obiektom ścieżka, która pozwoliłaby krok po kroku poznawać kolejne obiekty. Bez obaw jednak! Często są one położone blisko siebie więc wybierając się do jednego miejsca, od razu mamy okazję zwiedzić kolejne. Czasem wystarczy wziąć do ręki mapę, nanieść interesujące nas punkty i urządzić samochodową wycieczkę. Natomiast wędrując pieszo Beskidem Niskim można być w zasadzie pewnym, że i przypadkiem nasza ścieżka przetnie się ze Szlakiem Architektury Drewnianej. Do części obiektów można zawitać prosto z drogi – przekroczyć próg i w ciszy napawać się niezwykłym klimatem jakiego próżno szukać gdzie indziej. Jednak większość udostępniania jest do zwiedzania w określone dni tygodnia lub dopiero po umówieniu się z Gospodarzem na konkretną godzinę. Po szczegóły dostępności poszczególnych obiektów odsyłamy na stronę Szlaku (województwo małopolskie) lub jej odpowiednik (województwo podkarpackie) – wystarczy kliknąć interesujący nas obiekt i odczytać dane.

Festwial „Muzyka zaklęta w drewnie” – niezwykłe koncerty

Raz do roku, począwszy od 2007 roku, w niezwykłych przestrzeniach obiektów wpisanych na Szlak Architektury Drewnianej odbywają się wyjątkowe koncerty. Przez 12 kolejnych tygodni w cerkwiach i kościołach rozbrzmiewa muzyka w rozmaitych gatunkach (folk, jazz, poezja śpiewana a nawet muzyka klasyczna) współwystępując niekiedy z tańcem tworząc niezwykłe widowiska. Od noworocznych kolęd, przez letnie brzmienia w cieniu bujnych lip po zaduszkowe, pełne zadumy koncerty. Szczegółowe aktualności dotyczące danej edycji festiwalu można znaleźć na stronie internetowej.

 

WSKAZÓWKI

  • Przed zaplanowaniem odwiedzin wybranych obiektów na szlaku koniecznie sprawdźcie godziny ich dostępności.
  • Część obiektów znajdujących się na szlaku została wpisana także na listę UNESCO! Na te szczególnie warto zwrócić uwagę w trakcie zwiedzania!
  • Wstęp na koncerty Festiwalu Muzyka Zaklęta w Drewnie jest bezpłatny!