Beskid Niski, Góry z dzieckiem, Małopolskie, Polska, Wycieczki z dziećmi, Z wózkiem

Wysowa Zdrój – czy można tu znaleźć jakieś atrakcje?

Malutka, uzdrowiskowa miejscowość wtulona w beskidzie doliny.

Halo, halo! Gdzie leży Wysowa Zdrój?

Wysowa Zdrój. W Warszawie, Gdańsku czy Poznaniu pewnie nikt nie słyszał nawet o tej małej, skromnej miejscowości uzdrowiskowej na południu Polski, tuż przy słowackiej granicy, wtulonej w krajobraz Beskidu Niskiego. Dla mnie, dziewczyny z pobliskich Gorlic, to była swoista mekka odwiedzana przy każdej okazji – z rodzicami, na wakacjach, w niedzielne popołudnia, z babcią i dziadkiem po zapas leczniczych wód nalewanych do 1,5l butelek po oranżadzie.

Pijalnia Wód Mineralnych w Wysowej Zdrój

Dziś w parku uzdrowiskowym, który stanowi centralną część Wysowej, mieści się elegancki, drewniany budynek Pijalni Wód Mineralnych, gdzie za drobną opłatą można skosztować kubeczka wybranej wody. Henryk? Franciszek? A może jeden z Józefów? Każda o nieco innym smaku i zapachu, każda mająca oddziaływać na inne schorzenia – choroby układu trawiennego, dróg oddechowych czy układu kostnego. Na antresoli pijalni mieści się lokalna kawiarnia serwująca lody kręcone na bazie tutejszych wód mineralnych. Warto spróbować! Szczególnie ziołowych!

Stary Dom Uzdrowiskowy i Święto Rydza

Drugim miejscem przyciągającym wzrok jest Stary Dom Uzdrowiskowy, serwujący dania lokalnej kuchni polskiej i łemkowskiej. Niech Was zatem nie zdziwią zawarte w menu homiłky, kiszeniaki czy wareniki. Warto zajrzeć tu szczególnie późnym latem, gdy lasy dosłownie zasypują się rydzami a okolica pachnie przygotowywanymi z nich potrawami na Święto Rydza.

Co więcej w Wysowej Zdrój?

To w zasadzie wszystkie atrakcje tej miejscowości. Dalej do wyboru pozostają szlaki piesze i rowerowe wiodące min. na św. Górę Jawor, do Blechnarki czy przez Kozie Żebro do Regietowa. Choć to główna baza turystyczna zachodnich partii Beskidu Niskiego to nie jest zbyt rozbudowana. Prócz kilku restauracji i sklepów, znajdują się tutaj jeszcze tylko wkomponowane w zbocza gór pokaźnych rozmiarów ośrodki wypoczynkowe zapewniające usługi sanatoryjne i zabiegi lecznicze. Cisza, spokój. Wysowa Zdrój!

 

INFORMACJE

 

WSKAZÓWKI

  • Wysowa to niewielkie miasteczko – całą miejscowość bez trudu można obejść w godzinkę.
  • W parku zdrojowym mieści się również kryta pływalnia z płytką niecką dla maluchów i masażami wodnymi w przystępnych cenach (w 2022 w remoncie).
  • Z trzech stron parku mieszczą się bezpłatne parkingi. Bez problemu można na nich znaleźć wolne miejsce.