Małopolskie, Polska, Wycieczki z dziećmi, Z wózkiem

Mini ZOO w Zdyni

Poznaj z bliska mieszkańców okolicznych pól… i nie tylko!


Mini ZOO w Beskidzie Niskim

Rozłożyste beskidzkie polany usiane majowym kwieciem, końskie rżenie i kurze gdakanie. To obraz mini ZOO usytuowanego w Beskidzie Niskim, gdzie schronienie znalazły zwierzaki takie jak białe jelenie, indyjskie krowy zebu, krowy szkockie, alpaki, daniele, emu czy lamy, a także te dobrze wszystkim znane zwierzaki z przydomowych gospodarstw: kucyki, konie, króliki i kury.

Jak wygląda zwiedzanie?

Tutaj do każdej zagrody można wejść i z bliska obcować z każdym ze zwierząt, które są przyjaźnie nastawione i co poniektóre nadstawiają od razu łebki żądne pieszczot. Jeszcze większy entuzjazm można u nich dostrzec gdy tylko zbliży się ktoś z kubeczkiem smakołyków… Dostaje go każdy „w pakiecie” z biletem wstępu więc bez obaw. Jeśli natomiast ktoś chce szczególnie zaskarbić sobie przyjaźń kucyków czy puszystych królików, można przynieść ze sobą dodatkowo kilka słupków marchewki lub chrupiących jabłek.

Dlaczego to miejsce jest wyjątkowe?

Wyjątkowe w tym miejscu są przede wszystkim trzy aspekty. Po pierwsze – lokalizacja. To przecudnej urody zbocze, które spokojnie mogłoby być celem wizyty nawet i bez odwiedzin ZOO. Po drugie, to fakt, iż zwierzęta tutaj mają do dyspozycji naprawdę solidnej wielkości zagrody przez co nie tłoczą się jak bywa to w niektórych miejscach. I ostatnia, ale chyba najważniejsza kwestia, to gospodarze tego miejsca – czyli podopieczni Fundacji Ilios, dla których mini ZOO jest miejscem pracy i rehabilitacji zawodowej i społecznej. Osoby z niepełnosprawnością intelektualną pełnią tu ważą rolę, bowiem od ich pracy i zaangażowania zależy całokształt tego miejsca: opiekują się zwierzętami, wykonują prace gospodarcze, oprowadzają przybywających gości i zaopatrują lokalny sklepik we własnoręcznie wykonywane drobne pamiątki: świeczki z pszczelego wosku czy ceramiczne magnesiki. Jak widać mają ręce pełne roboty! Z uśmiechem witają gości i zapraszają w swoje zielone progi. Zajrzycie?

Informacje praktyczne – parking, cennik i bilety

Bezpośrednio pod wejściem do mini ZOO znajduje się bezpłatny parking  (GPS: 49.469776, 21.290997) na kilka samochodów. Nie bywa tu jednak tłoczno więc bez trudu można zaparkować. Jeśli jednak tutaj braknie miejsc, można zaparkować nieco niżej, przy małej bacówce gdzie kupicie smaczne serki wyrabiane na miejscu!

Wejście na teren mini ZOO jest biletowane a ceny w 2021 kształtowały się następująco: zwiedzanie indywidualne/rodzinne – 10zł/osoba, dzieci do lat 3 – wstęp bezpłatny.

 

INFORMACJE
WSKAZÓWKI
  • Przygotujcie się na sporo chodzenia – z uwagi na wielkość poszczególnych zagród, konieczne jest pokonanie większych niż zazwyczaj odległości aby dotrzeć od jednych zwierzaków do drugich.

  • Zabierzcie wygodne buty – brak tutaj brukowanych alejek.

  • Toaleta mieści się przy kasach biletowych.

  • Po zwiedzaniu warto zajrzeć na pyszny obiad przygotowany z wielkim sercem (i pełen smaku!) u Pani Zosi w Zdyni – tutaj tez znajdziecie mały lokalny sklepik wielobranżowy (co nie jest takie oczywiste bo w Beskidzie Niskim nie ma „Żabki” na każdym rogu).

  • W sierpniu, nieopodal odbywa się cykliczna impreza znana w Polsce – Watra w Zdyni, gdzie swoje „pięć minut” na łemkowska kultura, krywulki oraz rzewne pieśni pełne nostalgii.