Huta Polańska – jedyny taki zakątek Beskidu Niskiego!
Zakątek Beskidu Niskiego, gdzie „asfalt się kończy a zaczyna blues”…
Tam asfalt się kończy…
„Tam asfalt się kończy a zaczyna blues…” – słowa znane z piosenki Starego Dobrego Małżeństwa nabierają tam szczególnego wydźwięku. Bowiem stają się prawdą. Gdzie? W Hucie Polańskiej – zielonej, dzikiej i ustronnej enklawie położonej na terenie Magurskiego Parku Narodowego. Wiedzie do której tylko jedna droga. Innej brak.
Huta Polańska – kościół i bezkres łąk
To unikatowe miejsce, które niegdyś stanowiło enklawę polskiej ludności pośród Łemków zamieszkujących zakątki Beskidu Niskiego. Działała tutaj huta szkła dająca zatrudnienie miejscowym – pozostali mieszkańcy trudnili się pasterstwem, rolnictwem i wypałem węgla drzewnego. Dziś znakiem rozpoznawczym Huty Polańskiej jest mały, kamienny kościółek, którego nie szczędziły burzliwe wojenne dzieje i długi czas był jedynie ruiną. Malowniczo wkomponowuje się w beskidzki pejzaż podobnie jak Hajstra – która obok kościoła stanowi drugą osobliwość nadającą Hucie Polańskiej niezwykłego charakteru. Trudno jednoznacznie określić – czy to schronisko? Pensjonat? Agroturystyka? Z pewnością jednak to dom pełen serdeczności i ciepła, który nie odmawia gościny ani strudzonym wędrowcom ani tych, którzy chcą zaszyć się w ciszy łąk.
Huta Polańska bramą do Doliny Ciechani
Tej tutaj nie brakuje – Hutę Polańską zewsząd otaczają lasy, nieme doliny i dzika przyroda. Jednym z piękniejszych zakątków Beskidu Niskiego jest sąsiadująca z Hutą – Ciechania. Sami do końca nie wiemy czy o jej urodzie przesądza fakt, że przez większość roku jest zupełnie nie dostępna dla ruchu turystycznego czy tego, że… tak idyllicznych krajobrazów próżno szukać gdzie indziej! Dawniej tereny te stanowiły łemkowską wieś a na łąkach pasły się białe owce. Obecnie Magurski Park Narodowy otoczył ten obszar czynną ochroną a pośród bujnych, kwiecistych łąk utworzył terenową stację naukową. „Tam asfalt się kończy a zaczyna blues…” – już wiecie dlaczego?
INFORMACJE
WSKAZÓWKI
- Kościół w Hucie Polańskiej otwierany jest dwa razy w roku: w pierwszą niedzielę lipca i pierwszą niedzielę po Wszystkich Świętych. Okazjonalnie odbywają się tutaj nietuzinkowe śluby.
- Nazwa „Hajstra” pochodzi od królującego w tym rejonie bociana czarnego.
- Z Huty Polańskiej wiedzie szlak na Przełęcz Mazgalica (widoków brak) lub na Baranie (wieża widokowa jednak jest niedostępna).
- Chcąc skorzystać ze zorganizowanych przejść przez dolinę Ciechani trzeba przygotować się na trudniejsze warunki, niż podczas zwykłej wędrówki szlakiem. Grunt tutaj jest grząski i błotnisty – dobre buty i długie spodnie będą tutaj konieczne.
- Od 2016 roku władze MPN dały możliwość zwiedzania Ciechani w weekendy w terminie czerwiec-październik ale jedynie z pracownikiem parku lub licencjonowanym przewodnikiem. Aby skorzystać z tej możliwości należy zarezerwować sobie miejsce w Ośrodku Edukacyjnym w Krempnej. Spacer jest odpłatny (ok. 10zł za osobę w 2021 oraz koszt biletu wstępu do MPN).