Kraków z dzieckiem, Małopolskie, Polska, Z wózkiem

Pracownia i Muzeum Witrażu w Krakowie

Żywe muzeum i pracownia witraży, gdzie czas się zatrzymał.


Podwójne życie witraży

Ciemny, matowy obraz, w którym ledwo daje się dostrzec kontury i zarysy postaci. Uniesiony lekko w stronę światła nabiera barw i „życia” a każdy szczegół mimiki twarzy postaci staje się wyraźny i dosadny. Magia szklanych witraży. Prawdziwych arcydzieł, do stworzenia których potrzeba nie lada cierpliwości! Znamy je głównie z kościelnych okien lub staromiejskich kamienic – jest spora szansa, że te, które widzieliście pochodzą z… Krakowa! Bowiem mieści się tutaj najstarsza i nieprzerwanie działająca od ponad 120 lat Pracownia i Muzeum Witraży a spod dłoni tutejszych pracowników, na przestrzeni lat wyszło ponad 200 witraży!

Żywe muzeum

Od 1902 roku, w murach wzniesionych specjalnie do otworzenia działalności Zakładu Witraży, artyści przeobrażają projekty takich osobliwości jak Wyspiański czy Mehoffer w realne, fizyczne dzieła. Nie przerywają swojej pracy nawet w trakcie zwiedzania dzieciaków czy grup zorganizowanych. Tym samym trudno o bardziej autentyczne miejsce na mapie Krakowskich muzeów. Na stuletnich biurkach leżą zmieszane w artystycznym nieładzie kartki, próbniki, ołówki i niedomyte pędzle. Witrażyści w skupieniu docinają misterne elementy i zwinnym ruchem pędzla patynują fragmenty szkła. Z półek wychylają się różnorodne projekty, ryciny i kawałki szkieł. Prawdziwie hipnotyzująca mieszanka…

 

Jak za „starych, dobrych czasów”…

Zakład przetrwał śmierć pierwszego właściciela Stanisława Gabryela Żeleńskiego, wojenne dramaty wstrząsające Polską by ciągle działać i nie poddawać się duchowi czasu. Tutaj świat nie pędzi a metody produkcji witraży przypominają ciągle te stosowane przed laty. Jedyną „nowinką” jest piec do wypału patynowanego szkła – w miejsce opalanego węglem pojawił się elektryczny. Dzięki temu pracownicy nie muszą nocami pilnować temperatury a prace są mniej podatne na przypadkowe zniszczenie.

Muzeum Witrażu

Sama pracownia to jednak nie wszystko! Drugą część budynku zajmuje Muzeum, gdzie w ciemnościach cieszą oczy witraże i repliki eksponowane w ramach wystawy stałej „Galeria Młodopolskich Mistrzów Witrażu”.

 

„Sobotnie Poranki” – czyli warsztaty dla dzieci w Muzeum i Pracowni Witraży w Krakowie

Pracownia przygotowała dla dzieci specjalną ofertę, gdzie w każdą sobotę organizowane są warsztaty plastyczne poprzedzone zwiedzaniem Pracowni i Muzeum. To cudowny mariaż, z którego można korzystać również oddzielnie zapisując się na same warsztaty – jednak szczerze? Przez te pełne światła wnętrza można spacerować nie raz i nie dwa z zachwytem… Szczegółowy plan warsztatów można znaleźć tutaj.

Informacje praktyczne – cennik i godziny otwarcia

Pracownię i Muzeum można zwiedzać jedynie z przewodnikiem, będącym równocześnie witrażystą. W niezwykły sposób opowiada on o tym w jaki sposób kilka kresek na kartce przeobraża się w szklane arcydzieło angażując przy tym dzieci – mogą one spróbować ciąć specjalnymi podwójnymi nożyczkami lub specjalnym, diamentowym nożykiem do cięcia szkła, którym… nie da się skaleczyć. Pokazuje, pyta, intryguje – wszystko po to by zaciekawić zarówno dzieci jak i rodziców. I wierzcie na słowo – robią to z sukcesem! Zwiedzanie jest biletowane a koszt wejścia dla jednej osoby w 2022 roku wynosił 40zł. Szczegóły cennika (bo stawki różnią się w zależności od tego czy mowa o zwiedzaniu, zwiedzaniu z warsztatami czy inną formą atrakcji) znajdziecie tutaj. Bilety zakupić można zarówno w kasie muzeum jak i online – co zdecydowanie jest wygodniejszą i pewniejszą formą zakupu (liczebność grup jest niewielka!).

Muzeum Witrażu jest czynne dla zwiedzających od wtorku do soboty w godzinach: 11:30-13.30 i 14:30 – 16:30. Nieczynne we wszystkie: niedziele, poniedziałki i święta kościelne i państwowe. To co? Gotowi na odkrycie tych barwnych historii malowanych szkłem i światłem?

INFORMACJE

 

 

WSKAZÓWKI
  • Zwiedzanie i warsztaty w ramach „Sobotnich poranków” dedykowane są dzieciom powyżej 5 roku życia. Biegające maluchy zdecydowanie trudno byłoby tutaj „utrzymać w ryzach” choć dla tych całkiem malutkich przyda się nosidło lub chusta – w trakcie zwiedzania wchodzimy po krętych, wąskich schodkach więc wózek nie wchodzi w grę.
  • W warsztatach udział biorą dzieci samodzielnie – rodzice w tym czasie mogą korzystać z dobrodziejstw kawiarenki muzealnej tuż obok sali warsztatowej.
  • W Muzeum działa sklepik gdzie można kupić publikacje, witraże czy wyjątkowe lampy witrażowe!
  • W kasie Muzeum otrzymacie mapę z naniesionymi miejscami w Krakowie, gdzie zobaczyć możecie witraże, które wyszły z murów pracowni.
  • Najwygodniej dojechać do Muzeum za pomocą komunikacji miejskiej wysiadając na przystanku „Muzeum Narodowe”.