Małopolskie, Okolice Krakowa z dzieckiem, Polska, Wycieczki z dziećmi, Z wózkiem

Dolinki Krakowskie – która najładniejsza? Mapa i przewodnik po Dolinkach Krakowskich.

Urokliwe trasy spacerowe i miejsca piknikowe wśród jurajskich skał!


Park Krajobrazowy Dolinki Krakowskie

Jest ich obecnie 11 (obecnie, bo planowane są kolejne). Rozsiane dookoła Krakowa, tuż za północno-zachodnimi granicami miasta, urozmaicają krajobraz i cieszą tych, którzy nie chcą spędzać długich godzin w samochodach by korzystać z dobrodziejstwa przyrody. Wiosną idealnie sprawdzą się do poszukiwań budzącej się przyrody, latem dadzą wytchnienie od miejskiego upału, jesienią ukoją złotymi kopułami drzew a zimą będą przyczyną saneczkowej frajdy (o ile danej zimy oczywiście spadnie śnieg). Dolinki Krakowskie. Tak nazywany jest zarówno potocznie jak i oficjalnie region objęty ochroną pod postacią Parku Krajobrazowego, w skład którego wchodzą małopolskie jarowe dolinki pełne jaskiń, wapiennych ostańców i rześkich źródeł krystalicznych, jurajskich wód. Większość z nich powstała dzięki erozyjnemu działaniu rzek, stąd charakterystyczne strome, skalne zbocza pośród których wiją się turystyczne szlaki. Świetnie nadają się na rodzinną wycieczkę! Którą uważasz za najpiękniejszą?

Dolina Wedonki (Wąwóz Podskalański) 

Dolina Kluczwody

Dolina Bolechowicka 

Dolina Kobylańska 

Dolina Będkowska

Dolina Racławki 

Dolina Eliaszówki

Pozostałe dolinki

Poza wymienionymi wyżej dolinkami w skład Parku Krajobrazowego wchodzi (stan na rok 2022) Dolina Czernki, Dolina Szklarki, Dolina Miękini i Dolina Kamienicy. Jednak nie są one tak atrakcyjne turystycznie i przyrodniczo, jak te wymienione wyżej stąd brak ich w zestawieniu. Zamiast nich jednak polecamy zajrzeć w pozostałe jurajskie dolinki! Może zaciekawi Was Dolina Mnikowska, która będzie świetnym miejscem na piknik? Natomiast jeśli wolcie dłuższy spacer to świetnie sprawdzi się Dolina Nielepicka lub Aleksandrowicka

Dolina Nielepicka

Dolina Nielepicka

Dolina Nielepicka

Mapa i przewodnik po dolinkach

Ciągle to jedynie „przedsmak” tego, co oferują jurajskie Dolinki Krakowskie. Bo w ich okolicy i na ich terenach spotkacie wywierzyska, zabytki sakralne, bajkowe dwory i zamkowe ruiny. Można wręcz „przepaść” w tym regionie – odkrywać, odkrywać i odkrywać i ciągle nie zobaczyć wszystkiego. Szczegółowy przewodnik po dolinkach wydany przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego znajdziecie tutaj.  Do zobaczenia na szlaku!

WSKAZÓWKI
  • Przy większości dolinek znajdziecie wygodne, bezpłatne parkingi – należy jednak wziąć pod uwagę, że przy najpopoularniejszych dolinkach (np. Kobylańskiej czy Bolechowickiej) często wcześnie się on zapełnia.

  • Większość dolinek jest „mekką” wspinaczy – zarówno tych działających na własną rękę jak i szkółek prowadzących terenowe zajęcia. Jeśli więc kiedyś rozważaliście ten sport, tutaj z pewnością warto go spróbować!

  • Spacery szlakami przez dolinki to jedno. Ale warto w okolicy zajrzeć też do takich miejsc jak Jaskinia Nietoperzowa czy Jaskinia Wierzchowska.