Małopolskie, Okolice Krakowa z dzieckiem, Polska, Wycieczki z dziećmi

Jaskinia Wierzchowska Górna z dzieckiem – parking, bilety i trasa zwiedzania.

Wędrówka najdłuższą udostępnioną turystycznie trasą jurajskiej jaskini.


Jaskinia Wierzchowska Górna – parking

Jaskinia Wierzchowska to druga pod względem długości jaskinia na Wyżynie Krakowsko- Częstochowskiej. Wchodząc w jej „progi’ najważniejsze jest jedno – nadstawiać głowy pod spadające ze stropu krople wody. Bowiem jak mówi legenda, ten, komu kropla spadnie na głowę – tego czeka niezwykła mądrość. Komu na plecy – tego czeka ciężka praca. Teraz już sami rozumiecie… Mieści się ona na zboczach Doliny Kluczwody i zaprasza śmiałków do zwiedzania jej złożonego systemu korytarzy i komór. Wystarczy zaparkować samochód na bezpłatnym parkingu w Wierzchowiu (od strony osiedla Murownia) (GPS: 50.177660, 19.809207), zakupić bilet wstępu i można odkrywać skalny świat znany ze szkolnych książek.

Kasy biletowe i polana przed wejściem do jaskini

Wejście do Jaskini Wierzchowskiej Górnej

Trasa przez jaskinię – jedna z pierwszych w Europie!

Trasa wiodąca przez jaskinię jest jedną z pierwszych w Europie. Ponadto, w całości jest oświetlona i wiedzie wytyczoną ścieżką przez kręty i wąski Przesmyk Długi do Sali z Kotłami i Hoteliku. To tutaj nocują grotołazi i to w tym miejscu gromadziły się ekspedycje eksplorujące jaskinię. Dalej, po kamiennych schodach przechodzimy do największej komory jaskiniowej – Sali Balowej, w której jak sama nazwa wskazuje odbywają się cyklicznie niezwykłe imprezy dedykowane dzieciom i nie tylko! To tutaj także czeka na zwiedzających ekspozycja znalezionych w jaskini szczątków prehistorycznych stworzeń niegdyś zamieszkujących te tereny – hien, niedźwiedzi jaskiniowych, mamutów czy amonitów.

Sala człowieka pierwotnego

Następnie kierujemy się do ostatniej komory jaskini udostępnionej zwiedzającym – Sali Człowieka Pierwotnego, którego postać siedzi przy makiecie ogniska dając obraz życia naszego pra-pra-przodka w epoce kamienia łupanego. Jednak nie jest to jedyna atrakcja, jaka tutaj czeka – bowiem na suficie komory licznie hibernują zimą nietoperze podkowce małe, które otulając się ciasno błonami lotnymi tworzą czarne kokoniki cicho czekające na wiosnę. Miejsce to kończy blisko 700m  trasę zwiedzania pozostawiając rozszalałą wyobraźnię pełną wyobrażeń, jak dawniej świat różnił się od tego co znamy obecnie… Pozostaje już tylko powrót po śladach przewodnika do otworu wyjściowego i planowanie kolejnych jaskiniowych ekspedycji bo nasze dzieci dosłownie przepadły w jaskiniowym świecie!

Hibernujące nietoperze – podkowce małe

     


INFORMACJE
WSKAZÓWKI
  • Jeśli chcecie przekonać się, czy taka wyprawa przypadnie Wam do gustu, możecie z własnego salonu skorzystać z wirtualnego zwiedzania.
  • Jaskinię można zwiedzać cały rok jednak w zmiennych terminach – od kwietnia do listopada codziennie, zimą tylko w weekendy. Wejścia odbywają się o pełnych godzinach. Szczegóły warto sprawdzać na bieżąco na stronie internetowej i dokonać ewentualnej rezerwacji.
  • Jaskinię zwiedzać można jedyne z wykwalifikowanym przewodnikiem.
  • Temperatura panująca w jaskini jest stała niezależnie od pory roku i wynosi 7 stopni Celsjusza. Latem zatem warto mieć ze sobą okrycie wierzchnie i długie spodnie. Przydadzą się też buty o przyczepnej podeszwie i czołówki.
  • Czas zwiedzania jaskini to ok. 50 min.
  • W sezonie przy kasie biletowej działa mały kiosk z przekąskami i pamiątkami.
  • W trakcie zwiedzania nie kierujcie światła czołówek i latarek bezpośrednio na nietoperze – wszak to ich dom i nie zakłócajmy im snu.
  • Odwiedzając jaskinię z maluchami, które samodzielnie nie pokonają trasy warto wyposażyć się w miękkie nosidło ergonomiczne i nieść malucha z przodu.
  • Trasa nie nadaje się na wózek dziecięcy.
  • Samochód zaparkować można także na ryneczku w Wierzchowiu (GPS: 50.169149, 19.806030) – stąd, podobnie jak z parkingu wskazanego we wpisie czeka Was od 800m spacer do jaskini.