Dolina Kluczwody i rezerwat Kluczwody z dziećmi
W zależności od chęci trasa może być bardziej, lub mniej „terenowa” – jedno jest pewne – wędrowców czeka nie jeden bród do pokonania!
Gdzie zaparkować w Dolinie Kluczwody? Gdzie zacząć?
Każda spacerowa trasa, która wiedzie wzdłuż/obok/w poprzek potoku/rzeczki/strumyka, od kiedy mamy dzieci zyskuje znacząco na atrakcyjności. Wszak można ją wykorzystać do licznych zabaw uprzyjemniając dodatkowo czas spaceru. Zatem, po Dolinie Mnikowskiej przyszedł czas na Dolinę Kluczwody wiodącą wzdłuż potoku Kluczwody (Wierzchówki), który przez około sto lat był granicą między zaborem austriackim i rosyjskim. Przy wejściu do Doliny znajduje się niewielki, darmowy parking, wiata turystyczna, stojaki rowowe oraz tablice dotyczące fauny i flory doliny (GPS: 50.164676, 19.816996) – stąd też zaczynamy naszą małą-wielką wyprawę.
Czarnym szlakiem przez Dolinę Kluczwody – do Zamkowej Skały
Czarny szlak, którym podążamy biegnie dołem doliny szeroką ścieżką, pod skałami, wzdłuż polan aż dociera do Zamkowej Skały – wystarczy przeskoczyć potok, obejść skałę dookoła (do właściwego miejsca wiedzie wydeptana w trawie ścieżka) i wdrapać się po stromych, skalnych schodach na jej szczyt aby podziwiać widok na okolicę.
Nauka w praktyce
Tym razem nie skorzystaliśmy z tej możliwości ale kiedyś nadrobimy! Sumiennie odrobiliśmy za to z naszym PowsiPrzedszkolakiem lekcję przyrody, przyglądając się żabiemu skrzekowi wygrzewającemu się w wiosennym słońcu. Tak uczyć lubimy się najbardziej! Minąwszy Zamczysko, ponownie przecinając potok wróciliśmy na właściwą ścieżkę aby natknąć się na informację o zamknięciu dalszej części szlaku. Chwila namysłu, spojrzenie w las i stwierdziliśmy, że „gdzieś” musimy natknąć się na zieloną ścieżkę dydaktyczną poprowadzą w Rezerwacie Krajobrazowym Dolina Kluczwody.
Zielona ścieżka dydaktyczna w Rezerwacie Kluczwody
Tak też się stało – po ok. 300m ścieżki, w prawo, stromo pod górę idzie wydeptana ścieżynka, która szybko pozwala nam wejść do rezerwatu. Tam organizujemy sobie mały piknik i ruszamy prosto przed siebie już za zielonymi oznaczeniami. Potem tylko skręt w prawo, i stromym zejściem docieramy do czarnego szlaku, gdzie swój „prawdziwy” początek i koniec bierze zataczająca 2km pętlę ścieżka dydaktyczna. Potem „berek” w stronę samochodu i powrót do domu, z poszukiwaniami kolejnego potoku…
INFORMACJE
Długość trasy: 2,5km Czas przejścia wg mapy: 0:51h Czas przejścia Powsinóg: 2:00h
WSKAZÓWKI
- Wiosną i jesienią warto zabrać dla dzieci kaloszki lub nieprzemakalne buty do zabaw w Wierzchówce
- Nad brodami ułożone są kłody drzew lub deski umożliwiające przejście ich „suchą stopą”
- Dolinka ma charakter bardziej spacerowy niż piknikowy – nie ma zbyt wielu sprzyjających wygodnemu rozłożeniu koca miejsc.