Małopolskie, Okolice Krakowa z dzieckiem, Polska, Wycieczki z dziećmi

Dolina Nielepicka, Jurajski Raj i Pańskie Kąty z maluchami

Krótki, obfity w atrakcje spacer z widokami na Dolinę Nielepicką


W Nielepicach, w cichym mieście…

Ta okolica ma dla nas to coś – zacisznie, przytulnie, zielono i…pusto. Tak naprawdę pusto! Odwiedziliśmy Dolinę Nielepicką w pewne niedzielne popołudnie poszukując miejsca na krótki i mało forsowny spacer. Idealnie te kryteria spełnia proponowana trasa! I jeszcze możemy zaznać tam troszkę widoków!

Gdzie zaparkować w Nielepicach? Szlak do Skały na Dębowej Górze

Zostawiamy samochód na rozwidleniu dróg (GPS: 50.103912, 19.701636) i wyruszamy zielonym szlakiem (ul. Ruczaj), w stronę ul. Dębowej i niebieskiego szlaku, przechodząc początkowo asfaltem między kilkoma domostwami i starymi sadami pełnymi rozłożystych jabłoni. Tam, naszym oczom ukazuje się potężna skała wychylająca się z lasu motywując do krótkiego podejścia jakie nas czeka, naszą PowsiBalerinę, która tego dnia nie jest zbyt skora do przebierania nóżkami. I tak, w cieniu drzew, kilkoma zakrętami zdobywamy Skałę na Dębowej Górze skąd roztaczają się widoki na Dolinę Nielepicką, Garb Tenczyński, Balice czy Wyżynę Olkuską.

Jurajski Raj

Choć widoki mogą zachęcać do urządzenia dłuższego postoju w tym miejscu, pokonujemy dalsze kilkaset metrów szlaku niebieskiego i docieramy do miejsca piknikowego Jurajski Raj. Jest to intrygujące i osobliwe miejsce – bo prócz wiat z ławkami i stołami, tablic edukacyjnych dotyczących flory i fauny okolicznych lasów, znajdują się niejednoznaczne układy drewnianych bali i słupów. Odczytując informacje na tablicy informacyjnej można się dowiedzieć, że to infrastruktura, która zachęcać ma do podejmowania autorskich inicjatyw edukacyjnych, sportowych czy artystycznych. Dla nas brzmi bombowo! Tam urządzamy sobie piknik, z którego wypłasza nas roszący z nieba deszcz. Zakładamy zatem nasze przeciwdeszczowe kurtki i wyruszamy dalej niebieskim szlakiem.

Ledwie zaczęliśmy – a kończymy. Jaskinia Pańskie Kąty.

Po kilku krokach skręcamy na na zielony szlak, który odbija zarośniętą ścieżką w lewo. Jeśli nie macie ochoty przeciskać się między gałęziami, tuż przed tablicą z mapą wchodzi w las wyraźna ścieżka – skręćcie tam. Ona wygodniej niż szlak doprowadzi Was do miejsca, gdzie na wędrowców, ukryta w skale, czeka jaskinia Pańskie Kąty. Jest to raczej miniatura jaskini ale kto wie, czy nie można tam spotkać jakiegoś smoka? Następnie kontynuujemy wędrówkę zielonym szlakiem, zdecydowanie schodząc w dół, by finalnie skręcić przez łąkę w lewo i dotrzeć do asfaltu, którym ul. Ruczaj docieramy do naszego samochodu. Krótko, łatwo i przyjemnie!

Dla spragnionych więcej jest nadzieja!

Jeśli chcielibyście powędrować dalej – to „rzut beretem” dalej czekają na Was szlaki Doliny Racławki, Doliny Będkowskiej czy Dolina Brzoskwini. Spacer wygodnie wydłużyć też można o wejście na Bukową Górę czy przejście przez Pierunkowy Dół, gdzie prowadzi niebieski szlak.  


INFORMACJE

Długość trasy: 2,4km

Czas przejścia wg mapy: 0:54h

Czas przejścia Powsinóg: 1:30h

WSKAZÓWKI
  • Trasa nie nadaje się na przejazd wózkiem na odcinku, o którym mowa.