Smoczy Szlak w Krakowie – co oznaczają smoki? Gdzie się znajdują?
Praktyczne wskazówki jak znaleźć smoki w Krakowie – odkryj Smoczy Szlak w Krakowie!
Smoczy Szlak w Krakowie
Smok co krok! Czyli długo wyczekiwany smoczy szlak spacerowy w Krakowie. Nie wiadomo do końca czy to kumple, rodzeństwo czy konkurencja Smoka Wawelskiego jednak pewnym jest że ciekawie urozmaicają miejskie spacery z dzieciakami Gdzie je znaleźć? Póki co znajdują się w 7 lokalizacjach miasta – wiosną 2024 zagości w przestrzeni miejskiej kolejnych 10 egzemplarzy. Będą to: Smok Sportowiec, Smok z Metrem, Smok z Literą K, Smok Żołnierz CK, Smok Lekarz, Smok Astronom, Smok Lajkonik, Smok „Emausowy”, Smok Fotograf oraz Smok Romantyk. Mamy nadzieję, że wkrótce będą ich setki! Każdy ze smoków jest inny i dzierży osobliwy atrybut, który ściśle nawiązuje do miejsca w którym się znajduje. Dla rozjaśnienia niektórych z nich, na postumentach na których siedzą smoki znajdziecie kody QR z opisem – możecie też zerknąć do naszego wpisu. Chodźmy zatem na Smoczy Szlak w Krakowie!
Smok Malarz
To nieco nostalgiczny jegomość stojący tuż przy lodziarni Good Lood, na rogu Placu Axentowicza. To Smok Malarz, który jak na malarza przystało, posiada ramę czekającą na wypełnienie twórczością. Ten atrybut nawiązuje do Teodora Axentowicza – polskiego malarza ormiańskiego pochodzenia, który w Krakowie zyskał sławę jako portrecista i którego imieniem nazwano ów plac…
Co nieopodal? Genialny park ze ścieżką rowerową i ciekawymi placami zabaw – czyli Młynówka Królewska.
Smok z mapą
Ledwie kilka kroków od Placu Axentowicza znajdziecie kolejnego Smoka – Turystę – tym razem z mapą. Przycupnął on tuż przy wejściu do Parku Krakowskiego od strony Placu Inwalidów. I nic dziwnego, że zerka w mapę bo okolica dosłownie naszpikowana jest ciekawymi zakątkami! Pomóżcie mu!
Co nieopodal? Sam Park Krakowski jest świetnym miejscem na odpoczynek od zgiełku miasta.
Smok z Latawcem
Latawiec to symbol beztroskiego i barwnego dzieciństwa – takim starał się je uczynić Henryk Jordan. Krakowski miłośnik dziecięcej zabawy, lekarz, społecznik, pionier wychowania fizycznego i ten, który przywiózł do Krakowa pierwszą skórzaną futbolówkę szerząc pasję piłką nożną. Dlatego w Parku Jordana, przy wejściu od strony Błoń, naprzeciwko Jordanówki, znajdziecie Smoka… z latawcem właśnie.
Co nieopodal? Będąc w Parku Jordana warto wybrać się na Błonia czy nieco dalej do Parku Decjusza i Lasu Wolskiego.
Smok Wodny
Dzisiejszy plac Na Groblach, gdzie szumią deskorolki i letni skwar utrudnia przejście na Bulwary Wiślane, to niegdysiejszy staw i port wiślany. Stworzony przez odcięcie groblami zakola Wisły, zasilany przez Rudawę i nieczystości z murów miejskich, stał się rzekomym miejscem unicestwienia Smok Wawelski (według podań, które przeczą jakoby smok miał paść dzięki przebiegłości Dratewki). W każdym razie nawiązując to pełnej wody przeszłości placu, niejako z głębin wyłania się Smok Wodny – tuż obok hotelu Sheraton.
Co nieopodal? Powędrujcie wzdłuż Wisły do Salwatora lub w przeciwną stronę na Kazimierz lub Plantami dookoła Rynku.
Smok Filmowiec
Wszak Kraków to miasto kultury! Także tej filmowej! Dlatego kolejny Smok przycupnął przy wejściu do Kina Kijów, na którego ekranach kilka pokoleń krakowian oglądało tysiące filmów. Smok wiedział co wybiera! Bo to jeden z ważniejszych obiektów na szlaku krakowskiego modernizmu. Zerknijcie na niezwykłą mozaikę inspirowaną kosmosem, której powierzchnia sięga 400m2.
Co nieopodal? Spacerowo polecają się bulwary Wiślane natomiast na odkrywanie tajników sztuki witrażu… Żywe Muzeum Witrażu (dosłownie naprzeciwko).
Smok Geodeta
Spogląda skupiony przez tachimetr. Mierzy, liczy i rachuje sprawdzając samego Mikołaja Kopernika. Bo to właśnie tutaj, przy Szkole Podstawowej nr 29 przy al. Dembowskiego 12 przebiega „polskie Greenwich” – krakowski południk zerowy łączący bieguny Ziemi, który wyznacza kierunek północ-południe. To jeden z najstarszych południków zerowych na świecie! W oparciu o niego przez stulecia ustalano dokładny czas dla całej Polski. Nic więc dziwnego, że Smok Geodeta skupia się tak mocno!
Co nieopodal? Z południka warto udać się na spacer do Parku Bednarskiego lub na Kopiec Krakusa, który oferuje cudowny widok na Kraków!
Smok Turysta
Cyk, cyk, cyk! Gdyby smoki wydawały dźwięki, z pewnością przy tym usłyszelibyśmy dźwięk spustu migawki. Bo w łapach trzyma aparat i gotów jest uchwycić całe piękno Parku Bednarskiego! A jest co podziwiać bo park został założony pod koniec XIX w. przez Wojciecha Bednarskiego, który na wzór Jordana chciał na prawobrzeżnej części Krakowa, Podgórzu (które nota bene wówczas było samodzielnym miastem) utworzyć miejsce rekreacji dla dzieci i młodzieży. Udało mu się to z dużym sukcesem!
Co nieopodal? Szczerze? Park Bednarskiego jest wystarczająco kuszący! Jeśli jednak macie ochotę na coś więcej może wpadniecie do Leśnego Laboratorium?
Kto zaprojektował krakowskie smoki?
Projekty smoków zostały przygotowane przez krakowskich rysowników: Andrzej Mleczko i Edwarda Lutczyn. Wykonaniem zajął się natomiast Wydział Rzeźby Akademików Sztuk Pięknych w Krakowie. Nam najbardziej przypadł do gustu Smok z Latawcem. Cudowny! A Wam?