Beskid Niski, Góry z dzieckiem, Podkarpackie, Polska, Wycieczki z dziećmi, Z wózkiem

Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej z dziećmi – czy warto odwiedzić?

Miejsce jakich mało!

Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej – co to?

Czy to muzeum? Centrum edukacyjne? Sala zabaw? Dom kultury? Pracownia rękodzielnicza? Piekarnia? To wszystko po trochu! To Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej! Wyjątkowe miejsce na mapie Krosna, które potrafi rozkochać dzieciaki (i dorosłych) w unikatowej historii ziemi krośnieńskiej. Umieszczone w zrewitalizowanym starym dworcu kolejowym zabiera wszystkich chętnych w niezwykłą podróż przez dawne dzieje życia miejscowej ludności.

Jak zwiedzać Etnocentrum?

Choć Etnocentrum można zwiedzać samodzielnie z audioprzewodnikiem, zdecydowanie polecamy wybrać opcję, w której towarzyszyć Wam będzie prawdziwy przewodnik. Z nim zajrzycie za kulisy każdego umieszczonego na wystawie przedmiotu, dowiecie się jak grać na cymbałach, czym jest monidło i sprawdzicie jak twardy był siennik. A to tylko część wystawy! Całość ekspozycji mieści się na dwóch piętrach budynku i w interaktywny, ciekawy sposób prezentuje ślady historii regionu. Nie tylko! Zanurzycie się tutaj również w interaktywnej łące i zaobserwujecie jak zmienia się ona z biegiem kolejnych miesięcy…

Etnocentrum jest interaktywne

Najwięcej jednak dziecięcej uwagi przykuwa podziemna części Etnocentrum. To tutaj można usiąść wygodnie w drabiniastym wozie i udać się na przejażdżkę w świat krośnieńskich legend, upiec bochen chleba począwszy od siania zboża po wyrabianie pulchnego ciasta, skomponować pachnące, ziołowe bukiety poznając rodzimą florę oraz wysłuchać oryginalnych pieśni i przyśpiewek odkrytych w trakcie wędrówki przez Podkarpacie.

Warsztaty w Etnocentrum

Etnocentrum to nie tylko wystawa. To także przestrzeń, tętniąca od warsztatów, spotkań, zajęć w trakcie których można tkać, piec, malować, tworzyć, kreować, gotować, tańczyć i śpiewać! Czyż nie padło na wstępie, że to prawdziwie wielofunkcyjna instytucja? Niezmienne natomiast pozostaje jedno – każde działanie ma na celu pokazać, że krośnieńska kultura i tradycja to bogactwo, które do dziś kształtuje obraz tej ziemi dlatego warto go kultywować.

INFORMACJE

 

WSKAZÓWKI

  • Wstęp do Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej jest biletowany. Bilety można zakupić online lub stacjonarnie po wejściu do Centrum.
  • Zwiedzanie z przewodnikiem trwa ok. 1,5h.
  • W Etnocentrum odbywa się cyklicznie bogaty wachlarz zajęć, spotkań i warsztatów. Aktualności warto śledzić bezpośrednio na stronie internetowej. 
  • W budynku mieści się wygodna szatnia i toalety a także sklepik z rękodziełem. Taka pamiątka to cenna pamiątka!