Europa, Góry z dzieckiem, Narty z dzieckiem, Ośrodki i stoki narciarskie, Słowacja, Tatry Słowackie, Wycieczki z dziećmi

Tatrzańska Łomnica na narty z dziećmi – mapa, opis ośrodka i tras

Nowoczesny ośrodek narciarski z genialnymi widokami na Tatry Słowackie

Tatrzańska Łomnica na narty z dziećmi

W Wysokie Tatry z dziećmi? Zimą? Tak! Na narty? Tak! Czy to na pewno dobry pomysł? Trzy razy „tak”! Widmo wyniosłych szczytów Tatr i miano najwyżej położonego ośrodka narciarskiego na Słowacji (jaki nosi Tatrzańska Łomnica) może nieco odstraszać i onieśmielać początkujących narciarzy. Nie martwcie się jednak! Bo Tatrzańska Łomnica to świetna rodzinna stacja narciarska, gdzie każdy znajdzie trasę dostosowaną do własnych możliwości. Także początkujący narciarze i rodziny z dziećmi – niemal połowę tras w ośrodku stanowią rodzinne, wygodne, szerokie, łagodne nartostrady o niebieskim kolorze. Chodźcie z nami na wirtualny spacer po Tatrzańskiej Łomnicy!

Tatrzańska Łomnica – kolejka, wyciągi i mapa ośrodka

Jeśli to będzie Wasze pierwsze spotkanie z Tatrzańską Łomnicą czy nartami w ogóle, na początek przygody proponujemy trasę nr. 1 która rozpoczyna się przy górnej stacji kolejki „Start” z pomarańczowymi osłonami przeciwwiatrowymi). Jest łagodna, z kilkoma nieco mocniej nachylonymi, krótkimi fragmentami i dociera bezpośrednio do dolnej stacji kolejki w Tatrzańskiej Łomnicy. Jeśli czujecie się pewniej na nartach, przyjemną opcją jest wyjazd dodatkową kolejką krzesełkową „Cucoriedky” – stamtąd czeka Was fragment zjazdu mocnej nachyloną, przyjemnie rozszerzającą się z każdym skrętem, trasą. Łącząc zjazd z wymienioną wyżej trasą zyskujecie przyjemne 3 km zjazdu! Jeśli chcecie natomiast urozmaicić sobie nieco przejazd, na jednym z odcinków trasy 1 lub 2 znajdziecie ustawiony slalom do ćwiczenia skrętów czy tęczowy tunel. Ciekawą opcją jest również wyciąg (z niebieskimi osłonami przeciwwiatrowymi) na Bukovą Horę – spod niego możecie zjechać czerwoną trasą narciarską wprost do parkingu. Wprawieni narciarze mogą skorzystać trasy czerwonej biegnącej wzdłuż gondolki kursującej między stacją „Start” a Skalniatym Plesem. Kłopotliwy bywa jej odcinek końcowy (gdzie łączy się górna stacja pomarańczowej kolejki i dolna stacja gondolki) – dużo tu dzieci czy osób przystających na pamiątkowe zdjęcie. Poza tym – super! I mega widokowo! Z dziećmi polecamy wyjazd gondolką, nacieszenie oczu widokami na Tatrzańską Łomnicę i… zjazd gondolką jeśli nie czujecie się na siłach czy szusować rodzinnie w dół.

Skalniate Pleso

Skalniate Pleso to „ostatni przystanek” przed turystycznym wjazdem na szczyt Tatrzańskiej Łomnicy, gdzie kursują jakby „zawieszone” w powietrzu wagoniki kolejki linowej. To jednak dość kosztowna przejażdżka a bilety na kolejkę wyprzedają się z samego rana – jeśli więc planujecie wybrać się na Tatrzańską Łomnicę stawcie się w kasach tuż po otwarciu. Czas oczekiwania możecie spędzić w przyjemnej, widokowej restauracji Panorama gdzie zjecie klasyczne słowackie dania i pyszne zupy. Zaawansowani narciarze mają natomiast możliwość wsiąść na dwuosobowe krzesełka i wyjechać na Łomnickie Sedlo, by stanąć na krawędzi czarnej trasy – to jeden z najbardziej stromych stoków na Słowacji! Łącząc ją z opisanymi wyżej nartostradami otrzymujemy zjazd o przyzwoitej długości  ponad 6,5km! Fani prawdziwej adrenaliny mogą skorzystać z freeride w północno-zachodniej Franzùskiej Muldzie.

Tatrzańska Łomnica – skipass

Planując narty w Tatrzańskiej Łomnicy warto wyrobić kartę Gopass, która stanowi imienny, elektroniczny nośnik usług kupowanych przez portal Gopass m.in. skipassów, noclegów, wstępów do Aquaparków i innych. Możecie to zrobić online lub bezpośrednio w kasach w ośrodku – z uwagi jednak na kolejki polecam zrobić to zdalnie. Wówczas do kas należy się udać jedynie po odbiór karty do wydzielonego okienka. Kupując później skipass za pośrednictwem Gopass wystarczy kierować się bezpośrednio do bramek. Cennik skipasów w ośrodku Tatrzańska Łomnica w sezonie 2023/2024 jest elastyczny (w zależności od terminu zakupu, sezonu, pogody itp.) i waha się w okolicy 50 euro za dzień jazdy dla osoby dorosłej oraz 35 euro dla osób w wieku między 6-12 lat. Dzieci do lat 5 szusują za darmo przekraczając bramki w specjalnie wyznaczonym miejscu. Co miłe, kupując kilkudniowy skipass możecie z niego korzystać zarówno na Tatrzańskiej Łomnicy jak i w ośrodku w Szczyrbskim Plesie. Ponadto, wybrane dni możecie zamienić na wstęp do np. Tatralandii. To super opcja na gorszą pogodę!

Co więcej w Tatrzańskiej Łomnicy?

Widoki, widoki i jeszcze raz widoki. A do tego szkółki, stok „ośla łączka” z wyciągiem taśmowym dla dzieci i osób stawiających pierwsze kroki na nartach oraz wydzielony siatką, ratrakowana przestrzeń do zjazdów na sankach i jabłuszkach. Ofertę uzupełniają liczne sklepiki z pamiątkami, sprzętem narciarskim, zimową odzieżą czy wypożyczalnie sprzętu narciarskiego. Innymi słowy, znajdziecie tu wszystko co potrzebne do rodzinnego, aktywnego wypoczynku.

Tatrzańska Łomnica – parking

Tatrzańska Łomnica oferuje naprawdę obszerne parkingi – jednak mimo wszystko zapełniają się one zaraz po rozpoczęciu pracy ośrodka. Warto więc nie zwlekać z wyjazdem na stok! Parking jest płatny – w sezonie 2023/2024 cena wynosiła 10 euro niezależnie od długości postoju (do 30 min postój parking darmowy). Skanując kartę Gopass w parkomacie dostajecie możliwość obniżenia ceny za parking do 5 euro.      

INFORMACJE

WSKAZÓWKI

  • Aktualnie panujące warunki pogodowe na stroku można sprawdzić na kamerach online
  • W każdej z restauracji na stoku naprawdę smacznie zjecie (choć stosunkowo drogo – za kotleta z frytkami w 2023 roku trzeba było zapłacić ok. 20 euro, za pizzę ok. 14 euro). Niektóre opcje z menu można dostać nieco taniej skanując Gopass.
  • W szkółce znajdziecie instruktorów, którzy całkiem nieźle radzą sobie z polską mową