Góry z dzieckiem, Tatry Słowackie, Wycieczki z dziećmi, Z wózkiem

Dolina Białej Wody w Tatrach Słowackich z dziećmi zimą – opis szlaku, parking i mapa

Prosta, łatwa i dostępna dla każdego tatrzańska dolinka.

Bielovodska Dolina – czyli Dolina Białej Wody z dziećmi

Bielovodska Dolina to genialny kierunek na lekką, przyjemną i niezobowiązującą wędrówkę z dziećmi po stronie Tatr Słowackich. Co w niej w przyciąga? Po pierwsze fakt, że gdy tłum parkujący na Łysej Polanie obiera szlak na Morskie Oko w Dolinie Białej Wody nie ma tak wielu turystów. Po drugie – dostępność szlaku dla osób wędrujących z wózkiem dziecięcym. Po trzecie – możliwość przejechania doliny zimą na sankach a latem na rowerze. To co? Chodźmy!

Dolina Białej Wody – gdzie zaparkować?

Wybierając się do Doliny Białej Wody warto wybrać parking na Łysej Polanie po słowackiej stronie (GPS: 49.15487, 20.07011). Choć od tego po polskiej stronie dzieli go dosłownie kilka kroków, nie ma tam konieczności dokonywania wcześniejszej rezerwacji miejsca przez system internetowy co może być zaletą. Ceny obu parkingów są zbliżone i w sezonie 2023 wynosiły 40zł/ 8 euro. Ruszajmy!

Dolina Białej Wody z dzieckiem – opis szlaku

By wejść do doliny szukajcie niebieskich oznaczeń szlaku i szutrowej drogi wchodzącej zaraz za sklepikiem z pamiątkami w las. To tutaj zaczyna się Wasza przygoda! Szlak wiedzie równolegle do drogi na Morskie Oko łagodną, szeroką drogą – wystarczy kilkanaście minut spokojnego marszu by Waszym oczom ukazały się cudowne widoki na tatrzańskie granie! Wynurzają się one jakby z wartko płynącego potoku Biela Voda, którego szum towarzyszyć będzie całej wędrówce. W wielu miejscach bezpiecznie można również stanąć na jego brzegu co latem z pewnością spotka się z entuzjazmem dzieci!

Polana Biała Woda

Choć Dolina Białej Wody jest największą z dolin w Tatrach Słowackich (jej długość wynosi ponad 10km!) to po niespełna godzinie niespiesznej wędrówki z dziećmi dotrzecie do Polany Biała Woda. Zimą i wczesną wiosną wieńczy ona możliwość dalszej wędrówki (szlaki powyżej schronisk są zamknięte sezonowo) – w innych porach roku możecie wędrować dalej! A jest gdzie! Choćby do Polany pod Wysoką, gdzie tuż pod potężnymi ścianami Młynarza znajduje się jedyne taternickie obozowisko namiotowe. Sama Polana Biała Woda również jest bardzo atrakcyjna. Głównie ze względu na widoki na majestat Tatr – z ławeczek znajdujących się na polanie zobaczycie m.in. Rysy, Młynarza, Wysoką, Kończystą, Mięguszowiecki Czarny Szczyt czy Żabią Czubę.

INFORMACJE

 

WSKAZÓWKI

  • Na trasie ustawiono pojedyncze wiaty, gdzie można schronić się w czasie deszczu czy zatrzymać na przekąskę.
  • Na Polanie Biała Woda znajduje się także prywatna leśniczówka oraz źródełko pitnej wody.