Europa, Góry z dzieckiem, Słowacja, Tatry Słowackie, Wieża widokowa, Wycieczki z dziećmi, Z wózkiem

Szczyrbskie Jezioro (Štrbské pleso) – szlaki, atrakcje, wieże widokowe, parkingi i informacje praktyczne

Szczyrbskie Jezioro (Štrbské pleso) – wszystko co musisz o nim wiedzieć wybierając się z dziećmi!

Szczyrbskie Jezioro z dziećmi

Szczyrbskie Jezioro (Štrbské pleso) jest drugim co do wielkości jeziorem słowackich Tatr. Choć śmiemy rzec, że najpiękniejszym! Do tego niezwykle łatwo osiągalnym z dziećmi, z wózkiem czy dla osób z niepełnosprawnością. Widoki natomiast nie ustępują skrytym w górskich masywach jeziorom! Chodźcie nad Szczyrbskie Jezioro z dziećmi, ze znajomymi, solo i parami!

Szczyrbskie Jezioro atrakcje

Szczyrbskie Jezioro to nie tylko… jezioro. To także najwyżej położona miejscowość Tatrzańskiego Parku Narodowego (TANAP-u), która obfituje w atrakcje. Są one jednak na tyle blisko siebie położone, że bez trudu wszystkie odwiedzicie w jeden dzień. Nie musicie się tu również martwić o zaplecze gastronomiczne czy noclegowe bo okolice jeziora pełne są restauracji, sanatoriów, hoteli, bacówek i sklepów. Z pewnością znajdziecie coś dla siebie! Co zatem zobaczyć w Szczyrbskim Jeziorze z dziećmi (i nie tylko)?

1. Ścieżka przyrodnicza wokół Szczyrbskiego Jeziora – szeroka, łagodna, wygodna ścieżka okalającą Szczyrbskie Jezioro, która pozwoli spojrzeć na jego majestat z każdej możliwej strony. Ma długość ok. 3km a jej przejście nie powinno Wam zająć niespełna godzinę. Poradzą sobie na niej wózki dziecięce oraz małe nóżki, które chcą samodzielnie odkrywać świat. Zimą natomiast bierzcie sanki! Wstęp na ścieżkę jest bezpłatny.

Ośrodek narciarski Szczyrbskie Jezioro – okolice Štrbskégo plesa to również dobry kierunek dla fanów sportów zimowych. Działający na zboczach Soliska ośrodek oferuje blisko 10km tras narciarskich (głównie czerwonych), które zdają się sięgać od tatrzańskich szczytów po taflę jeziora. Z kolei narciarze biegowi, mogą liczyć na ponad 20km tras o umiarkowanym stopniu trudności. Korzystanie z ośrodków jest płatne.

Skocznia narciarska – co prawda to już relikt przeszłości i pozostałość po Mistrzostwach Świata w Skokach Narciarskich z 1970r ale nie sposób jej nie dostrzec spacerując wokół jeziora.

Tatras Tower – stosunkowo najnowsza atrakcja nad Szczyrbskim Jeziorem. To wysoka na 53m wieża widokowa przypominająca… krzywą wieżę w Pizie. Bo jak i ona, przechyla się nieco ku ziemi tworząc wrażenie jak by miała lada moment się przewrócić. Z jej tarasu szczytowego rozciąga się widok na Szczyrbskie Jezioro i okolicę. Choć wejście może przyprawić o zawrót głowy (wędrujemy nachyloną, spiralną aleją) to na dół można dostać się bardzo prosto – zjeżdżając 61 metrową zjeżdżalną. Wstęp na wieżę jest płatny.

Baza wypadowa – dla części turystów, Szczyrbskie Jezioro stanowi jedynie piękną bazę wypadową na tatrzańskie szczyty takie jak np. Bystra Ławka, Krywań czy nad „słowackie Morskie Oko” czyli Popradzki Staw.

Czy w Szczyrbskim Jeziorze można się kąpać?

Szczyrbskie Jezioro jest tatrzańskim unikatem – powstało wskutek stopienia się martwego lodu o grubości ok. 80m który pozostawił cofający się lodowowiec. Z uwagi na żyjącą w jego wodach rybę – sih marenę – zostało objęte piątym stopniem ochrony a korzystanie z niego podlega surowym przepisom. Jej drewnianą podobiznę znajdziecie na jednej ze stacji ścieżki przyrodniczej okalającej jezioro. Odpowiadając wprost – w Szczyrbskim Jeziorze istnieje zakaz kąpieli. Jednak, choć średnio 155 dni w roku pokryte jest warstwą lodu, latem można udać się na malowniczy rejs łódką po jego tafli. To propozycja dostępna sezonowo i płatna.

Szczyrbskie Jezioro – parking

W miejscowości Szczyrbskie Jezioro znajduje się kilka oficjalnych parkingów (wszystkie płatne). Najwygodniejszym w naszym odczuciu jest ten w centrum miejscowości (GPS: 49.07164, 20.03480) – z niego odjeżdżają również skibusy dowożące narciarzy bezpośrednio pod wyciągi narciarskie. Jednak w wysokim sezonie turystycznym ciężko o wolne miejsca… Mamy na to jednak sposób!

Szczyrbskie Jezioro jak dojechać

Zamiast frustrować się brakiem wolnych miejsc parkingowych, nad Szczyrbskie Jezioro wygodnie można dostać się słowacką Elektriczką. To szynowa kolejka elektryczna, która kursuje u podnóża Tatr słowackich – wygodnie, komfortowo i niedrogo zawiezie ona Was do głównych ośrodków turystycznych po południowej stronie Tatr takich jak Tatrzańska Łomnica, Poprad czy Stary Smokoviec. Korzystając z tej opcji transportu, zwiększa się nam również wachlarz możliwych wędrówek. Naszą propozycją jest dojechanie do stacji „Popradzkie Pleso” i wędrówka czerwonym szlakiem do Szczyrbskiego Jeziora, gdzie czekać będzie pociąg powrotny. Kursy Elekstricki zależne są od pory roku ale średnio odbywają się raz/dwa razy na godzinę. Bilety można zakupić bezpośrednio na stacji lub a w automatach – koniecznie należy go jednak skasować po wejściu do pociągu! Dzieci do lat 15 podróżują bezpłatnie.  

INFORMACJE

 

WSKAZÓWKI

  • Ciekawą propozycją na łatwą wędrówkę jest wyjście ze stacji elektriczki „Popradzkie Pleso” i dojście szlakiem do Szczyrbskiego Jeziora
  • Zimą, choć brak tu nachylenia trasy, mogą przydać się raczki turystyczne!
  • Po zachodniej stronie jeziora znajdziecie osobliwą karuzelę. Spróbujcie ją znaleźć!