Beskid Śląski, Góry z dzieckiem, Polska, Śląskie, Wycieczki z dziećmi, Z wózkiem

Cieńków z dzieckiem. Jakim szlakiem na Cieńków? Skąd na Cieńków?

Cienków i pętla Cieńkowska – wszystko co musisz wiedzieć!

Cieńków (vel Cienków) z dziećmi!

Cudowne, górskie widoki bez wysiłku? To możliwe! Bo przecież nie każdy może przemierzać góry z plecakiem a każdy może kochać góry… Więc dobrze, że istnieją takie miejsca jak Cienków vel Cieńków. To malowniczy, rozłożysty, długi na ok. 8km grzbiet będący odgałęzieniem pasma Baraniej Góry idealnie nadający się na spokojne wędrówki z dziećmi. W jego biegu wyraźnie zaznaczają się trzy wierzchołki: Cienków Wyżni, Pośredni i Niżny – z czego to Niżny jest tym najbardziej popularnym i oferującym najładniejsze widoki.

Ranczo Cieńków i ławeczka na Cieńkowie

Szczególnie przyciąga tutaj możliwość wjazdu samochodem – choć droga wiodąca na szczyt jest bardzo kręta, wąska i stroma. W sezonie, jednak decyduje się na wjazd całkiem spora liczba kierowców więc radzimy zachować dużą ostrożność i uwagę. Samochód można zaparkować na płatnych parkingach lub bezpośrednio pod Ranczo Cieńków (GPS: 49,6242485, 18,9343200), gdzie zjecie pysznie i domowo. Na naszych oczach Gospodynie lepiły dla nas świeżutkie pierogi (niebo w gębie!). Nasycicie tu nie tylko brzuch ale i oczy. Widoki są malownicze! Do tego dzieciaki mogą wyszaleć się na zewnętrznym, drewnianym placu zabaw. Znajdziecie tu również ikoniczną wręcz ławeczkę – warto przysiąść na chwilkę pod nachylającą się nad nią urokliwą „magiczną” czereśnią… Bo jak głosi legenda, każdy, kto szczerze pocałuje i obejmie ukochaną osobę pod tym 100-letnim drzewem, zazna na zawsze szczęścia w miłości. Spróbujecie? Niezwykłego klimatu dodają pasące się na stoku białe konie… Cieńkowska magia!  

 

Jak dostać się na Cieńków? Najłatwiejszy szlak

Najłatwiej na Cieńków dostaniecie się samochodem – jednak jeśli chcecie się wdrapać siłą własnych nóg, to z pomocą przychodzi żółty szlak wiodący z zapory w Wiśle Czarne. To ok. 2km wędrówki w jedną stronę. Inną opcją jest wjazd kolejką linową z Wisły Malinki – to jednak opcja dostępna z pewnymi zastrzeżeniami (kolejka ogranicza kursy do weekendów wiosną i jesienią). Warto więc przed wybraniem tej opcji sprawdzić na stronie internetowej obowiązujący rozkład jazdy. 

Pętla Cieńkowska

Łącząc wjazd kolejką z Wisły Malinki z kolejką linową przy skoczni narciarskiej im. Adama Małysza w Wiśle otrzymujemy łatwą i prostą trasę, idealną na wycieczkę z dziećmi noszącą nazwę tzw. Pętli Cieńkowskiej. To ok. 3km trasa, która pozwala największe przewyższenie pokonać za pomocą kolejek pozostawiając tylko rozkosz wędrówki łagodnym grzbietem.    

 

INFORMACJE

 

WSKAZÓWKI

  • Samochód zaparkujecie bezpośrednio pod Tandetą lub Krakowskim Centrum Handlowo-Targowym (GPS: 50.02323, 19.58172).
  • Cały teren jest stosunkowo niewielki więc raczej nada się na piknik lub mały przystanek w drodze.