Błatnia i Schronisko PTTK na Błatniej z dzieckiem – opis szlaku z Jasionek
Opis szlaku na Błatnią z dzieckiem i garść informacji praktycznych
Na Błatnią z dzieckiem
Błatnia. Ten szczyt odmienia się wśród rodzin małych górołazłów chyba przez wszystkie przypadki. Choć szczerze powiedziawszy… nie wiem czemu. Owszem – sam szczyt jest wybitnie widokowy jednak sama wędrówka na niego nie należy do zachwycających. Ot, umiarkowanie przyjemny górski szlak. Jeśli jednak wybieracie się na Błatnią z dzieckiem, spieszymy z opisem szlaku!
Skąd najlepiej iść na Błatnią?
Aby się na nią wdrapać macie do wyboru szlaki idące z Jaworza, Wapienicy czy Brennej. To najbardziej popularny wariant dojściowy – szlak to jednak monotonny, pnący się krok za krokiem w górę lasem, w zasadzie od początku do końca. Nie ma tu również zbyt ciekawej wersji zatoczenia pętli co dla nas jest sporym minusem tej opcji. Jest to jednak najkrótszy szlak na Błatnią. W naszym odczuciu, najlepiej iść na Błatnią z Jasionek, skąd można zatoczyć wygodną pętlę.
Na Błatnią z Jasionek z dzieckiem
W Jasionkach, nieopodal kościoła, znajduje się duży, bezpłatny parking (GPS: 49.46004, 18.54379) z placem zabaw. Choć z tego miejsca wygodnie można podążać asfaltem przez początkowy fragment szlaku, my zdecydowaliśmy się odbić najpierw na najstromsze podczas tej wycieczki podejście wiodące wyniosłą buczyną, która obłędnie potrafi szumieć i skrzypieć w wietrzne dni (czerwony szlak). Gdy najstromsze podejście było za nami, do pokonania została jego łagodnie rozłożona resztka, okraszona pierwszymi widokami. Po kolei wdrapujemy się na Czupel i Mały Cisowy. Ostatni fragment trasy to moment idyllicznego wręcz spaceru przez rozłożystą polanę z widokami, która doprowadza do Rancza Błatnia. Zjecie tu, coś wypijecie a przy odrobinie szczęścia nacieszycie się końskim towarzystwem.
Dasz wiarę, że stworzenie tego wpisu zajęło nam ponad 8h pracy?! By tworzyć dalej wspomagamy się kawami (zamiast reklamami). Dlatego jeśli znajdujesz we wpisie to, czego szukasz, będzie nam niezmiernie miło jeśli jedną wypijemy wspólnie! Do zobaczenia na szlaku i wielkie dzięki!
Schronisko PTTK na Błatniej
Wędrując dalej w kierunku szczytu docieramy do Schroniska PTTK na Błatniej – ponoć tutejszy żurek jest jedyny w swoim rodzaju Jednak nie było nam dane spróbować bo tłok był nieziemski a obsłudze średnio szło wydawanie dań… Więc po raz kolejny przekonaliśmy się, że nie warto w górach polegać tylko na schroniskowym jedzeniu i dobrze mieć swój prowiant. W otoczeniu schroniska znajdziecie ławeczki oraz miejsce ogniskowe, z którego bez problemu możecie skorzystać. We wnętrzu miejsca jest raczej niewiele.
Błatnia z dzieckiem
Spod schroniska na szczyt Błatniej pozostaje do pokonania raptem 5 min spokojnego marszu a tam… widoki jak z bajki. Rozłożyste, szerokie i cudownie falujące horyzonty. Błatnia góruje nad dolinami trzech potoków a jej rozłożysty wierzchołek pokrywają polany – wszak do II wojny światowej tereny stanowiły tradycyjny ośrodek gospodarski pasterskiej. Dziś zamiast owiec znajdują się tu rzesze piechurów i… tron. Zasiadając w nim, macie możliwość cieszyć oczy pełną panoramą sięgającą od znanego i lubianego Klimczoka, przez leniwie rozciągnięte Skrzyczne, Baranią Górę, Wielką Raczę aż po słowacką gwiazdę – Małą Fatrę.
Szlak Szklany i Szlak Drwali
Opcji zejścia z Błatniej jest również całkiem sporo. Nam zależało na zatoczeniu pętli więc wybraliśmy tzw. Szlak Szklany i Szlak Drwali. Szlak Szklany, w założeniu twórców ma prowadzić przez najpiękniejsze partie doliny potoku Jasionka i ocalić od zapomnienia pozostałości po działającej w Złatnej hucie szkła. Nam jednak Szlak Szklany objawił się jako błotnista, nieprzyjemna droga rozryta w dużej mierze przez ciągniki zwożące drewno. Wyobrażamy sobie, że latem może on mieć większy urok bo po zejściu z grani, droga (w końcowym odcinku asfaltowa, wcześniej betonowa i szutrowa) snuje się przy potoku mijając polanki z wiatami do wygodnego przystanku. Docieramy nią dokładnie do miejsca startu! Misja zatoczenia pętelki przez Błatnią z dzieckiem zakończona sukcesem!
INFORMACJE
WSKAZÓWKI
- Szlak szklany znakowany jest niebieską literką „S” – natomiast czasem oznaczenia się urywają, znikają więc wybierając Szlak Szklany dobrze mieć ze sobą również nawigację