Beskid Śląski, Góry z dzieckiem, Polska, Schronisko, Śląskie, Wycieczki z dziećmi

Błatnia i Schronisko PTTK na Błatniej z dzieckiem – opis szlaku z Jasionek

Opis szlaku na Błatnią z dzieckiem i garść informacji praktycznych

Na Błatnią z dzieckiem

Błatnia. Ten szczyt odmienia się wśród rodzin małych górołazłów chyba przez wszystkie przypadki. Choć szczerze powiedziawszy… nie wiem czemu. Owszem – sam szczyt jest wybitnie widokowy jednak sama wędrówka na niego nie należy do zachwycających. Ot, umiarkowanie przyjemny górski szlak. Jeśli jednak wybieracie się na Błatnią z dzieckiem, spieszymy z opisem szlaku!

Skąd najlepiej iść na Błatnią?

Aby się na nią wdrapać macie do wyboru szlaki idące z Jaworza, Wapienicy czy Brennej. To najbardziej popularny wariant dojściowy – szlak to jednak monotonny, pnący się krok za krokiem w górę lasem, w zasadzie od początku do końca. Nie ma tu również zbyt ciekawej wersji zatoczenia pętli co dla nas jest sporym minusem tej opcji. Jest to jednak najkrótszy szlak na Błatnią. W naszym odczuciu, najlepiej iść na Błatnią z Jasionek, skąd można zatoczyć wygodną pętlę.

Na Błatnią z Jasionek z dzieckiem

W Jasionkach, nieopodal kościoła, znajduje się duży, bezpłatny parking (GPS: 49.46004, 18.54379) z placem zabaw. Choć z tego miejsca wygodnie można podążać asfaltem przez początkowy fragment szlaku, my zdecydowaliśmy się odbić najpierw na najstromsze podczas tej wycieczki podejście wiodące wyniosłą buczyną, która obłędnie potrafi szumieć i skrzypieć w wietrzne dni (czerwony szlak). Gdy najstromsze podejście było za nami, do pokonania została jego łagodnie rozłożona resztka, okraszona pierwszymi widokami. Po kolei wdrapujemy się na Czupel i Mały Cisowy. Ostatni fragment trasy to moment idyllicznego wręcz spaceru przez rozłożystą polanę z widokami, która doprowadza do Rancza Błatnia. Zjecie tu, coś wypijecie a przy odrobinie szczęścia nacieszycie się końskim towarzystwem.

Schronisko PTTK na Błatniej

Wędrując dalej w kierunku szczytu docieramy do Schroniska PTTK na Błatniej – ponoć tutejszy żurek jest jedyny w swoim rodzaju Jednak nie było nam dane spróbować bo tłok był nieziemski a obsłudze średnio szło wydawanie dań… Więc po raz kolejny przekonaliśmy się, że nie warto w górach polegać tylko na schroniskowym jedzeniu i dobrze mieć swój prowiant. W otoczeniu schroniska znajdziecie ławeczki oraz miejsce ogniskowe, z którego bez problemu możecie skorzystać. We wnętrzu miejsca jest raczej niewiele.

Błatnia z dzieckiem

Spod schroniska na szczyt Błatniej pozostaje do pokonania raptem 5 min spokojnego marszu a tam… widoki jak z bajki. Rozłożyste, szerokie i cudownie falujące horyzonty. Błatnia góruje nad dolinami trzech potoków a jej rozłożysty wierzchołek pokrywają polany – wszak do II wojny światowej tereny stanowiły tradycyjny ośrodek gospodarski pasterskiej. Dziś zamiast owiec znajdują się tu rzesze piechurów i… tron. Zasiadając w nim, macie możliwość cieszyć oczy pełną panoramą sięgającą od znanego i lubianego Klimczoka, przez leniwie rozciągnięte Skrzyczne, Baranią Górę, Wielką Raczę aż po słowacką gwiazdę – Małą Fatrę.

Szlak Szklany i Szlak Drwali

Opcji zejścia z Błatniej jest również całkiem sporo. Nam zależało na zatoczeniu pętli więc wybraliśmy tzw. Szlak Szklany i Szlak Drwali. Szlak Szklany, w założeniu twórców ma prowadzić przez najpiękniejsze partie doliny potoku Jasionka i ocalić od zapomnienia pozostałości po działającej w Złatnej hucie szkła. Nam jednak Szlak Szklany objawił się jako błotnista, nieprzyjemna droga rozryta w dużej mierze przez ciągniki zwożące drewno. Wyobrażamy sobie, że latem może on mieć większy urok bo po zejściu z grani, droga (w końcowym odcinku asfaltowa, wcześniej betonowa i szutrowa) snuje się przy potoku mijając polanki z wiatami do wygodnego przystanku. Docieramy nią dokładnie do miejsca startu! Misja zatoczenia pętelki przez Błatnią z dzieckiem zakończona sukcesem!

 

INFORMACJE

 

WSKAZÓWKI

  • Szlak szklany znakowany jest niebieską literką „S” – natomiast czasem oznaczenia się urywają, znikają więc wybierając Szlak Szklany dobrze mieć ze sobą również nawigację