Beskid Mały, Beskid Żywiecki, Bez kategorii, Góry z dzieckiem, Polska, Schronisko, Śląskie, Wycieczki z dziećmi, Z wózkiem

Żywiec i okolice z dzieckiem – atrakcje, parkingi i szlaki turystyczne.

Najlepsze atrakcje w Żywcu i okolicy – na weekend czy dłuższy urlop z dzieckiem.

Żywiec i okolice na weekend

Żywiec może przywodzić Wam na myśl jedynie gazowany napój na bazie chmielu – nic dziwnego! Bo pierwsze wzmianki na temat jego na tym terenie pochodzą aż z 1448. I choć mogłoby się wydawać, że to średni cel na weekendowy wypad z dziećmi to nic bardziej mylnego! To świetna baza wypadowa na górskie szlaki, rowerowe przejażdżki i wylegiwanie się nad jeziorem. Doza ekscytujących rozrywek też się tu znajdzie! Co zatem robić z dziećmi w Żywcu i okolicy? Poniżej nasze zestawienie najlepszych atrakcji w Żywcu.

Park Zamkowy i Zamek Habsburgów

W zasadzie ciężko być w Żywcu i nie zajrzeć do tego kipiącego od bujnej zieleni przybytku! To pokaźny teren obejmujący niemal 26ha powierzchni, w którym malowniczo meandruje potok przepływającymi pod kamiennymi mostkami. Iście pałacowe klimaty! I bez przyczyny, bo w północnej części parku mieści się Stary Zamek Habsburgów będący siedzibą Muzeum Miejskiego w Żywcu oraz tzw. Nowy Zamek. Spotkacie tutaj nawet samą księżną Alicję Habsburg – małżonkę ostatniego właściciela dóbr żywieckich arcyksięcia Karola Olbrachta Habsburga. I pokaźną rodzinkę kaczek, które upodobały sobie okolice Domku Chińskiego, gdzie warto przysiąść na kawę. To chyba najpiękniejszy zakątek parku!

Parking: bezpłatny, bezpośrednio pod wejściem do parku od strony ul. Witosa (GPS: 49.681629, 19.202513)

Wskazówki: z parku jest dosłownie „rzut beretem” na Żywiecki rynek.

Mini ZOO w Żywcu

To główna atrakcja Parku Zamkowego, która przyciąga dużych i małych. W tutejszym mini ZOO i stajni miejskiej, dom znalazły kózki, kucyki, konie, daniele, kury, króliki, myszoskoczki, osiołki, papugi, pawie, żółwie, psiak, kot, krowa a nawet dzik! Naprawdę sporo tutaj mieszkańców, którymi na co dzień opiekują się wolontariusze. Wstęp jest darmowy jednak można dołożyć się groszem do utrzymania tego miejsca uiszczając dobrowolną opłatę za przejażdżkę na kucyku. Karmienie zwierzaków (za wyjątkiem osiołków) jest dozwolone – nie przynoście jednak chleba a marchewki dla kóz, jabłka dla kucyka czy ziarno dla kur.

Parking: bezpłatny, bezpośrednio pod wejściem do parku od strony ul. Witosa (GPS: 49.681629, 19.202513)

Wskazówki: Stajnia i mini ZOO są zamknięte w poniedziałki.

Park Miniatur

To wydzielona, stosunkowo niewielka część Parku Zamkowego, w którym za niewielką opłatą można zobaczyć najciekawsze modele zabytki Podbeskidzia w nieco pomniejszonej wersji. W Parku znajdują się miniatury m.in. zamku w Suchej Beskidzkiej, okolicznych pałaców, dworów czy kościołów.

Parking: bezpłatny, bezpośrednio pod wejściem do parku od strony ul. Witosa (GPS: 49.681629, 19.202513)

Wskazówki: bilet do parku obejmuje również wystawę w Pałacu w Żywcu.

Jezioro Międzybrodzkie

Wraz z Jeziorem Czanieckim i Jeziorem Żywieckim tworzy tzw. kaskadę Soły – czyli system trzech sztucznych jezior zaporowych, nad którymi wznoszą się szczyty Beskidu Małego. To właśnie ono, choć mniejsze od Jeziora Żywieckiego, posiada w naszej opinii lepszy klimat do aktywnego wypoczynku a górująca nad nim wyniośle góra Żar dodaje mu zdecydowanie animuszu! „Karaiby na Niby”? Rowerki wodne? Wędkowanie? SUP? Spacer brzegiem jeziora? Rejs statkiem? Kajaki? To wszystko tu znajdziecie! Choć Jezioro Żywieckie także jest „niczego sobie” – ma zdecydowanie większą powierzchnię przez co stwarza więcej możliwości. Spróbujcie przyjechać tu w trakcie zachodu słońca… Magia!

Parking: odwiedzając Jezioro Międzybrodzkie najwygodniej zaparkować przy zespole elektrowni (GPS: 49.778013, 19.213296) i dalej poruszać się wzdłuż jeziora pieszo

Wskazówki: w sezonie wakacyjnym bywa tutaj bardzo tłoczno przez co należy się nastawić na korki w drodze dojazdowej.

Żar

To właśnie na zboczach tej góry jest „TO” miejsce, w którym grawitacja sprzeciwia się prawom natury a rzeczy toczą się… pod górkę. To właśnie tutaj działa druga co do wielkości elektrownia szczytowo-pompowa  w Polsce. To tutaj można spróbować swoich sił na paralotni czy obserwować sunące niemo po niebie szybowce. To właśnie stąd patrząc w dal ma się wrażenie, że horyzont się nie kończy – bowiem ze szczytu rozciągają się widoki na rozległy krajobraz Beskidu Małego zanurzającego się w Jeziorze Żywieckim i Międzybrodzkim! Na szczycie, zimą funkcjonuje stacja narciarska a latem można zabawić się w parku linowym Trollandia lub zjeżdżać z piskiem ze zjeżdżalni grawitacyjnej. Jak się tam dostać? Najwygodniej wyjechać płatną kolejką – można również wędrować pełną zakosów asfaltową drogą lub wdrapać się na szczyt czarnym szlakiem wiodącym bokiem stoku narciarskiego. Szlak to jednak dość ostry!

Parking: płatny, przy dolnej stacji kolejki GPS: 49.774924, 19.223059

Wskazówki: powyżej ostatniego parkingu obowiązuje zakaz wjazdu dla osób innych niż mieszkańcy. Bilety na kolejkę zakupić można zarówno bezpośrednio w kasie jak i online na stronie.

Kiczera

Kiczera to jeden z piękniejszych i łatwiej osiągalnych beskidzkich szczytów – wystarczy wędrówkę połączyć z wyjazdem kolejką na sąsiadujący z nią Żar. Tam należy odnaleźć trójkolory szlak (zielono-czerwono-czarny) który wiedzie tuż przy ogrodzeniu zbiornika elektrowni i kierować się nim w stronę widocznego wzniesienia. To Kiczera! W momencie dojścia do asfaltu, szlak się rozwidla – na szczyt prowadzi czerwony, który wiodąc początkowo szeroką, bitą drogą, łagodnie wyprowadza na rozległą polanę rozciągającą się ze szczytu. Dopiero pod sam koniec wspina się troszkę bardziej zdecydowanie. A tutaj co czeka? Jedne z piękniejszych, górskich widoków! Przechodząc wąskimi ścieżynkami jeszcze nieco wyżej, traficie na polanę po północnej stronie szczytu – tutaj czeka wiata, miejsce ogniskowe i skrzynka z pieczątką a oczy łakomie mogą pożerać widoki na dolinę Wielkiej Puszczy, Przełęcz Targanicką, Łamaną Skałę, Potrójną czy Leskowiec.

Parking: płatny, przy dolnej stacji kolejki na Żar GPS: 49.774924, 19.223059

Wskazówki: na szczytowej polanie, latem można się najeść leśnych borówek.

Hrobacza Łąka

To szczyt z gatunku tych, które można osiągnąć bez mrugnięcia okiem – bo szlak wiodący od strony Żarnówki Małej liczy sobie ledwie 1km! Wędruje się po umiarkowanie nachylonej, bitej, szerokiej drodze i już po chwili można „zameldować” się w schronisku na Hrobaczej, skąd jak na dłoni rozpościerają się widoki na Jezioro Międzybrodzkie i okalające go miejscowości. Punkt widokowy, miejsce ogniskowe i tytułowa łąka znajdują się nieco poniżej schroniska – na drzewie znajdziecie strzałkę nie pozostawiającą wątpliwości, w którą stronę należy się kierować. Sam szczyt Hrobaczej znajduje się kilka metrów powyżej schroniska a jego zwieńczeniem jest metalowy krzyż z tarasem widokowym na stronę Kóz i Bielska Białej.

Parking: bezpłatny, GPS: 49.815747, 19.173943.

Wskazówki: jadąc na wskazany wyżej parking należy wziąć pod uwagę, że końcowy fragment drogi wiedzie po sporych „kocich łbach”. Około 700m niżej również można zostawić samochód na zakolu i kontynuować marsz w górę po drodze.  

INFORMACJE