Okolice Krakowa z dzieckiem, Polska, Śląskie, Wycieczki z dziećmi, Z wózkiem

Jaworzno na weekend – co zobaczyć z dziećmi, gdzie pójść, gdzie zaparkować?

Najlepsze atrakcje jakie oferuje Jaworzno i informacje praktyczne.

Jaworzno na weekend z dzieckiem

Jaworzno, to świetny przykład niewielkiego miasta, które swoją ekspoloatacyjną przeszłość z sukcesm potrafiło przekuć na wzbogacenie atrakcji turystycznych, które każdego miesiąca przyciągają tłumy a czas spędzony w mieście z pewnością nie należy do nudnych! Chodźcie z nami, a pokażemy Wam jakie atrakcje czekają w Jaworznie!

Park Gródek w Jaworznie

Błękitne kolory dalekich wód – „polskie Malediwy”, „śląska Chorwacja” – na terenie dawnej kopalni dolomitu, które rozsławiły Jaworzno. Na park Gródek składają się dwa zbiorniki będące pozostałością dawnego kamieniołomu, połączone malowniczą ścieżką edukacyjną. Zbiornik Koparki – jest jednym z bardziej popularnych centrów nurkowych w Polsce za sprawą znajdujących się na dnie… koparek, które pozostawili po sobie pracownicy kopalni. Zbiornik Wydra natomiast, kusi spacerowiczów malowniczymi, drewnianymi kładkami i altankami wijącymi się malowniczo ponad powierzchnią wody.

Parking: samochód można wygodnie zaparkować na skraju ul. Jana III Sobieskiego (GPS: 50.234063, 19.310966) lub wzdłuż ul. Płetwonurków (GPS: 50.234242, 19.308363).

Wskazówki: zbiornik Koparki nie jest dostępny dla spacerowiczów. W parku Gródek nie wolno się kąpać!

Geo Sfera w Jaworznie

To nic innego jak Ośrodek Edukacji Ekologiczno-Geologicznej, położony w niecce dawnego kamieniołomu Sodowa Góra, w którego ścianach została zapisana historia triasowego morza sprzed bagatela 230 milionów lat! Zaułkami sfery wiedzie spacerowa ścieżka dydaktyczna a na spacerowiczów czeka pawilon edukacyjny, tężnia solankowa, plac zabaw, miejsce do grillowania i staw z niewielką, piaszczystą plażą.

Parking: spory, płatny parking przy ul. Św. Wojciecha (GPS: 50.226875, 19.271791)

Wskazówki: z dna kamieniołomu można podążyć w górę ścieżką na Uroczysko Sodowa Góra z punktem widokowym na okolicę.

Planty w Jaworznie i wodny plac zabaw

To powstały na miejscu dawnej kopalni park o nowoczesnym designie, którego punktem centralnym jest… wodny plac zabaw. Ojjj tych na Śląsku nie brakuje! Projektanci otoczyli go kwiecistymi pagórkami, pergolą z barwnymi różami i strumykiem meandrującym środkiem parku. Dzięki temu stworzono kolorową i zaciszną enklawę zieleni. Na terenie plant mieści się również atrakcyjny (acz mocno nasłoneczniony) plac zabaw z atrakcjami zarówno dla maluszków jak i starszaków – dzień pełen atrakcji gwarantowany!

Parking: darmowy, obszerny parking pod galerią handlową (GPS: 50.202442, 19.268917)

Wskazówki: Wodny plac czynny sezonowo, od 10:00-20:00 i obowiązuje na nim strój kąpielowy (dostępne są toalety i przebieralnie).

Zalew Sosina w Jaworznie

Były malownicze kładki. Był ośrodek edukacyjny. Był wodny plac zabaw. Do tego Jaworzno oferuje także pełnowartościowe kąpielisko, które podobnie jak wcześniejsze atrakcje ma swoją kopalnianą historię. Bo także zalew Sosina powstał w miejscu dawnej kopalni piasku. Dziś jednak piasek znajdziemy tu na dwóch plażach ze strzeżonymi kąpieliskami i wszystkim, co może być potrzebne do udanego letniego wypoczynku – punktami gastronomicznymi, wypożyczalniami sprzętu wodnego, miejscami do grillowania czy polem biwakowym. Wokół zalewu utworzono asfaltową ścieżkę pieszo-rowerową, którą wygodnie można dotrzeć nawet te bardziej odosobnione i dzikie zakątki jeziora.

Parking: spory, płaty parking przy ul. Bukowskij (GPS: 50.243899, 19.323954)

Wskazówki: w upalne, letnie weekendy warto przyjechać tu wcześnie rano bo szybko robi się tłoczno.  

INFORMACJE