Polanica Zdrój na weekend – atrakcje i praktyczne informacje.
Wszystko co musisz wiedzieć o Polanicy Zdrój – poznaj jej najlepsze atrakcje!
Polanica Zdrój na weekend
Polanica Zdrój – zaciszne i klimatyczne miasteczko u podnóża Piekielnej Góry. Choć niewielkie, to obdziela swoim terenem dwa pasma górskie – Góry Stołowe (północna i środkowa część miasta) i Góry Bystrzyckie (południowa część). Panujący tu łagodny klimat, wszechobecna zieleń, źródła mineralne i czas, który zdaje się tutaj zdecydowanie zwalniać stanowią mieszankę idealną do wypoczynku w trybie „slow”. Znajdziecie tutaj sporą bazę noclegową i sporą ilość atrakcji – od ścieżek spacerowych, przez tajemnicze ogrody pełne różaneczników na całym bogactwie górskich szlaków skończywszy. Nasze subiektywne zestawienie ciekawych miejsc i atrakcji jakie mogą urozmaicić pobyt w Polanicy Zdrój znajdziecie niżej! Łapcie!
Szlaki spacerowe w Polanicy Zdrój. Gdzie na spacer w Polanicy?
Przez Polanicę wiedzie kilka tematycznych szlaków spacerowych, wytyczonych z myślą o potrzebach różnych grup spacerowiczów. Ich węzeł znajduje się tuż przy Parku Szachowym i tamtejszej informacji turystycznej – zajrzyjcie tam po bezpłatną mapkę lub obierzcie jedno z oznaczeń i ruszajcie odkrywać okolicę.
- Trasa „dzieciak” (6km) – dla małego, dla dużego, dreptających samodzielnie małych nóżek i tych wierzgających w wózeczku pchanych przez rodziców. To najkrótszy szlak spacerowy w Polanicy, w całości możliwy do przejechania dziecięcym wózkiem pozwala zajrzeć w najbardziej charakterystyczne dla Polanicy zakątki takie jak Ogród Różaneczników czy Pijalnia Zdrojowa.
- Trasa „szlakiem niedźwiadka” (4,5km) – zawędrujecie nim przez meandrujące alejki Parku Zdrojowego, dziki Park Leśny aż do ulokowanej w szczytowej parku betonowej figury niedźwiadka. Stanął on w miejscu szczególnym – bowiem figura Polanickiego Niedźwiadka wyznacza najdalej wysunięty fragment lądolodu znajdującego się niegdyś na ziemi Kłodzkiej.
- Trasa „serduszkowa” (24km) – to najdłuższa wytyczona pętla spacerowa, która przebiega przez centrum Polanicy a następnie wiedzie po okolicznych wzgórzach. Chociaż to droga na wycieczkę jednodniową, wędruje się po dość zróżnicowanym terenie. W tym wypadku mamy już okazję zakosztować bardziej górskiej i mono terenowej wędrówki pośród gęstych lasów Gór Bystrzyckich.
- Trasa nordic walking (6,5km) – to najbardziej urozmaicona i wymagająca trasa poprowadzona w Polanicy Zdrój (jednak ciągle dostępna dla każdego). Prócz przecinania najpiękniejszych szych zakątków miasta jak Park Zdrojowy czy Ogród Różaneczników wiedzie również na punkt widokowy „Góralka” by zatoczyć pętlę do centrum miasta.
Polanica Zdrój – atrakcje
-
Park Zdrojowy w Polanicy Zdrój
Nie sposób pominąć go w trakcie spaceru po Polanicy – to znajdujący się w centrum miasta zielony, ukwiecony i bardzo zadbany teren cieszący spacerowiczów już od 1906 roku. Składa się na niego pięć części, po których można się swobodnie przemieszczać odkrywając różne oblicza parku. Od dzikich, leśnych zakątków począwszy, na dostojnych alejach, promenadach i fontannach skończywszy.
-
Park Szachowy w Polanicy Zdrój
Polanica osobliwość! Bo czy często można zobaczyć figury szachowe wielkości 5-latka i rozegrać nimi partyjkę na planszy o powierzchni 100m²? Tutaj to możliwe! Bezpośrednio przy szachach znajdziecie także budynek informacji turystycznej – spacerować natomiast możecie symetrycznie poprowadzonymi alejami wiodących pośród kwiatów do schodów zwieńczonych fontannami.
-
Ogród Różaneczników w Polanicy Zdrój
Jeśli miałabym wybrać najbardziej niezwykły zakątek Polanicy to właśnie ogród różaneczników zyskałby to miano. Bez grama wątpliwości! Ogród znajduje się w północnej, najstarszej części Parku Zdrojowego gdzie w cienistym sąsiedztwie cieku wodnego rośnie niemal 500 sztuk różaneczników. Niebywałej urody rododendrony pokrywające się tysiącami barwnych kwiatów w okresie od maja do czerwca stanowią przyrodniczy spektakl, dla którego szczególnie warto odwiedzić Polanicę wiosną.
-
Park leśny
Dotrzecie do niego podążając w górę Parku Zdrojowego główną promenadą. To najbardziej naturalna, leśna, zaciszna, dzika część parku, w której zamieszkał polarny niedźwiedź… Co prawda wykonany z betonu stoi na postumencie wyznaczając dawny kres lądolodu znajdującego się na Kłodzkiej ziemi.
-
Plac zabaw w Polanicy Zdrój
No jakże mogłoby być inaczej! Wiadomo, że w rodzinnych wycieczkach place zabaw zajmują zaszczytne miejsca na szczytach list miejsc do odwiedzenia. Więc chcąc nie chcąc i w naszym zestawieniu go znajdziecie. To jedyny plac na jaki trafiliśmy w centrum miasta, więc warto mieć go na uwadze. Znajduje się on niejako za Parkiem Szachowym – traficie do niego podążając centralną aleją w stronę fontanny. To niewielki, naturalny plac znanej i lubianej przez nas firmy Brawaty. Smocza zjeżdżalnia, statek i kolorowe robale wiodą tu zabawowy prym.
-
Deptak miejski w Polanicy Zdrój
Powiedziałabym, że to takie polanickie Krupówki. Choć klimatyczne, skromniejsze niż te Zakopiańskie i z całą pewnością mniej tłoczne. To tutaj kumuluje się miejsce życie Polanicy, to tutaj znajdziecie największe zagęszczenie restauracji, kawiarni i sklepików z pamiątkami. To tutaj warto wpaść na spokojny spacer wzdłuż Bystrzycy Kłodzkiej, po której dwóch brzegach ciągnie się miejski deptak w Polanicy.
-
Pijalnia wód mineralnych w Polanicy Zdrój Wielka Pieniawa
Położona w samym sercu Parku Zdrojowego, zwana również Łazienkami Heleny. Kultowe, wręcz ikoniczne miejsce dla Polanicy Zdrój, reprezentujący klasycystyczny, pełen elegancji styl, w którego otoczeniu możecie skosztować wody z dobroczynnego zdroju Wielkiej Pieniawy. Ma ona właściwości korzystnie wpływające na choroby przewodu pokarmowego, wspomaga procesy trawienne i poprawia odporność. To najstarsze polanickie źródło, z którego woda pozyskiwana jest od ponad stu lat! W Pijalni znajduje się hala spacerowa z kawiarenką, gdzie można uraczyć się małym „co nieco” do kubeczka zdrowotnej wody. Wstęp do pijalni jest bezpłatny. Opłatę uiszcza się za pobór wody (w 2023 za kubeczek wody należało zapłacić 3zł).
-
Letni tor saneczkowy Góralka
No to jazda! Z samej góry na sam dół, rozwijając prędkość dochodzącą do 40 km/h! Takie możliwości daje działający sezonowo tor saneczkowy Góralka, gdzie na sankach (choć bez śniegu) zjedziecie 450m trasą w dół zbocza. Po zjazdach dzieci mogą dalej szaleć na bezpłatnym placu zabaw pełnym kulek i torów przeszkód – do dyspozycji gości znajduje się tu również restauracja. Nieopodal natomiast znajduje się drewniana platforma widokowa… też Góralka. Zjazdy na torze saneczkowym są płatne.
-
Polanicki Express
Ciuch, ciuch! Para – buch! Wsiadajcie do barwnych wagoników i wyruszcie na odkrywanie zakątków Polanicy zerkając przez okienko Polanickiego Expresu. To stylizowany na XIX-wieczną lokomotywę skład ciągnący dwa retro wagoniki, który swój kurs rozpoczyna i kończy przy Parku Szachowym. Przejażdżka jest płatna.
Polanica Zdrój z dzieckiem i na weekend
Polanica Zdrój to dobry kierunek na weekendowy wypad czy jako baza dla eskapad na szlaki gór Stołowych czy Bystrzyckich. Mamy nadzieję, że znajdziecie tu atrakcje dla dzieci, rodziny i z naszą powyższą „ściągą” zaplanujecie ciekawy weekend w Polanicy Zdrój! A może i dłuższy wypad? Bo czemu nie?!