Podkarpackie, Polska, Wycieczki z dziećmi, Z wózkiem

Iwonicz Zdrój – dojazd, atrakcje i szlaki spacerowe.

Malowniczy, otoczony z trzech stron wzgórzami Iwonicz Zdrój zabierze Was w „podróż w czasie”! Dacie się w nią zabrać?

Iwonicz Zdrój

To jedno z tych miasteczek, w których czas jakby się zatrzymał przed wieloma laty. Jego upływ można dostrzec jedynie przyglądając się ubiorowi kuracjuszy – wszak dość rzadko można tu dostrzec damy w powłóczystych sukniach czy mężczyzn z butonierką. Choć klimat tego miasteczka zdecydowanie pasuje do takiej garderoby… Drewniane wille, sanatoria i pensjonaty pochodzące z końca XIX wieku, zbudowane w stylu szwajcarskich uzdrowisk i skwery tonące w barwnych kwiatach – to właśnie Iwonicz Zdrój. I choć zdecydowanie bardziej to miasto, do którego można udać się w towarzystwie dziadków na beztroski spacer to i z dziećmi warto to wpaść. A co zobaczyć w Iwoniczu Zdrój? Jakie atrakcje tu znajdziecie? Oto pięć subiektywnie wybranych, najciekawszych miejsc w Iwoniczu Zdrój.

1. Pijalnia Zdrojowa Iwonicz Zdrój

Obowiązkowy punkt do odwiedzenia, którego nie sposób pominąć – wszak jako uzdrowiskowa miejscowość, Iwonicz mineralnymi wodami stoi! Warto skosztować tu choć kubeczka wody z leczniczych zdrojów i przysiąść na chwilę w niezwykłym wnętrzu pijalni. Zostało ono wystylizowane na oranżerię i nawiązuje do klasycystycznych wzorców, których w Iwoniczu nie brak.

Wskazówki:

  • wstęp do pijalni jest bezpłatny,
  • warto wyposażyć się we własny kubeczek – wówczas zapłacisz jedynie za wodę.

2. Źródło Bełkotka w Iwoniczu Zdrój

Wyjątkowe źródełko, które zasłynęło swoimi wyjątkowymi właściwościami. Wiedzie do niego szlak turystyczny poprowadzony leśną aleją, która swój początek bierze w centrum Iwonicza. Mijając tężnie solankowe i stacje plenerowej siłowni doprowadza do Bełkotki, która swą nazwę zawdzięcza charakterystycznemu odgłosowi… bulgotania. To efekt wydobywającego się tu gazu ziemnego niegdyś podpalanego dla wywołania osobliwego widoku „płonącej” wody. Jednak nie polecamy powielać tego doświadczenia.

3. Góra Przedziwna w Iwoniczu Zdrój

Góra Przedziwna jest jednym z łatwo osiągalnych szczytów otaczających Iwonicz. Dostaniecie się tutaj kontynuując wędrówkę niebieskim szlakiem spod Bełkotki lub zielono znakowaną ścieżką z centrum miasteczka. Widoków tutaj co prawda brak ale „leśną kąpiel” zdecydowanie można tutaj zażyć.

Wskazówki:

  • szlak jest łatwy i nie wznosi się znacząco,
  • całość pętli z centrum Iwonicza ma ok. 4km i można ją spokojnie przejść w 1.5h.

4. Przymiarki – niedaleko Iwonicza Zdrój

Wyjątkowo widokowy szczyt w Beskidzie Niskim! A tym bardziej kuszący, że samochodem można dojechać praktycznie na sam wierzchołek. Polecamy jednak przespacerować się malowniczym grzbietem z Iwonicza lub Rymanowa – w obu tych opcjach na szczyt dotrzecie po ok. 1.5h wędrówki. Przy dobrej widoczności (szczególnie warto wybrać się tu na wschód słońca) dostrzeżecie nawet Tatry!

5. Deptak w Iwoniczu Zdrój

Malowniczy, latem wręcz tonący w kwiatach deptak, będący centrum życia miejscowości. Zachwyca jego niepowtarzalna zabudowa przywodząca na myśl szwajcarskie uzdrowiska. Zadrzyjcie głowy nieco w górę i odszukajcie XIX-wieczną wieżę zegarową, budynek nazywany Bazarem czy barwne, drewniane wille i pensjonaty. Zwolnijcie kroku i rozkoszujcie się leniwym czasem.

6. Iwonicz Zdrój z dziećmi – czyli basen i plac zabaw!

Wiadomo, że wyjazdy z dziećmi rządzą się swoimi prawami. Na przykładem prawem (a nawet obowiązkiem!) do skorzystania z placu zabaw. To też znajdziecie w Iwoniczu! To barwna, sporych rozmiarów konstrukcja przypominająca piracki statek. Choć jego kolory raczej sugerują galeon kierujący się w stronę Wysp Tęczowego Przylądka… Bezpośrednio przy placu znajduje się kawiarnia oraz bezpłatne źródełko wody mineralnej oraz sezonowo czynny, odkryty basen. Przyjemna przestrzeń do wypoczynku.

Wskazówki:

  • wejście na basen jest biletowane i możliwe w sezonie letnim

 

INFORMACJE