Kraków z dzieckiem, Małopolskie, Polska, Wycieczki z dziećmi, Z wózkiem

Las Wolski w Krakowie – parking, trasy, szlaki i polany

Najpiękniejsze zakątki i największe atrakcje Lasu Wolskiego w Krakowie.

Las Wolski – gdzie pójść na spacer?

Las Wolski. Nazywany zdrobniale „Laskiem” choć ponad 420ha powierzchni nie idzie z tym określeniem zbyt w parze! Cudownie zielone, kojące miejsce, które pozwala znaleźć się najprawdziwszym lesie bez konieczności opuszczania granic miasta. Są tu powalone kłody drzewa, omszałe kamienie, błotniste ścieżki i norki myszy polnych. Jesienią snują się tu o poranku gęste mgły, letnie ulewy dudnią o sprężyste liście buczyny a wiosną runo pokrywa się morzem białych zawilców. Pośród tego bogactwa poprowadzono 8 szlaków pieszych (o łącznej długi 35km!), szlaki rowerowe, konny oraz narciarstwa biegowego. Więc z uroków tego miejsca można korzystać w dowolnej formie i o każdej porze roku! A gdzie szczególnie warto zajrzeć?

Co warto zobaczyć w Lesie Wolskim?

Rezerwat Skały Panieńskie i Wolski Dół

To jeden z bardziej dzikich i unikatowych zakątków Lasu Wolskiego. Wchodzą one w Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego i kuszą wizją spaceru przez cienisty i głęboki wąwóz zwany Wolskim Dołem. Legenda głosi, że spośród skał mijanych na szlaku dobiega wołanie sióstr zakonnych zamkniętych w ich wnętrzu… Szczegółowy opis szlaku znajduje się tutaj.

Kopiec Kościuszki i Muzeum Kościuszkowskie

Wzniesiony na cześć okrytego chwałą i sławą Tadeusza Kościuszki, który w Krakowie cieszył się szczególną estymą. By dostać się na jego wierzchołek i podziwiać panoramę Krakowa wraz z okolicznymi Beskidami, należy przejść przez Muzeum Kościuszkowskie. Bezpośrednio pod murami otaczającymi kopiec natomiast dzieciaki znajdą drewniany, fajny plac zabaw! Nie znajduje się on bezpośrednio na terenie Lasu Wolskiego a na sąsiadującym z nim Wzgórzu św. Bronisławy – z Kopcem Kościuszki już leżącym na terenie Lasu Wolskiego łączy go „szlak dwóch kopców” dlatego często wybierany jest za cel wycieczek. Więcej o zwiedzaniu znajduje się tutaj.

Kopiec Piłsudskiego, Polana Bielańska i Polana na Sowińcu

Najwyższy punkt Lasu Wolskiego. Ba! Nawet całego Krakowa. W trakcie usypywania, złożono w nim ziemię z pól bitewnych II wolny światowej upamiętniając walkę narodu polskiego o niepodległość. Dziś z jego wierzchołka można podziwiać rozległą panoramę a u jego podnóży znajduje się plac zabaw i piknikowe ławeczki. Szczegóły wycieczki znajdują się tutaj.

CEE Symbioza, Pawilon Okocimski i Polana Lea

Miejsce wprost wymarzone do miejsko-leśnego wypoczynku i uwrażliwiania dzieci na otaczającą nas przyrodę. Centrum Edukacji Ekologicznej Symbioza świetnie wypełnia tę misję zajmując mury dawnego Pawilonu Okocimskiego – perły polskiego modernizmu! W jego podziemiach można przeżyć przygodę w burzowym lesie i wziąć udział w przyrodniczym śledztwie… A potem napić się dobrej kawy w Mech Cafe zajadając „leśny mech” rozkładając koc na Polanie Lea. Więcej o działalności Symbiozy znajduje się tutaj.

ZOO Kraków

Za jego bramą mieszka ponad 260 gatunków zwierzaków z najodleglejszych miejsc świata wypełniając Las Wolski słoniowym trąbieniem przerywanym lwim rykiem. To jeden z głównych celów wycieczek przy okazji wizyty w Krakowie – warto zatem zawitać w terminie innym niż weekend czy wakacje. Szczegóły dotyczące ZOO zapisane zostały tutaj.

Czy w Lesie Wolskim można palić ognisko?

Co do zasady, na terenach leśnych (w tym w Lesie Wolskim) nie można palić ognia w miejscach do tego niewyznaczonych. Nie ma zatem możliwości by na jednej z uroczych polan urządzić rodzinnego grilla. Poza jednym. Oficjalnie wyznaczone i przygotowane miejsce ogniskowe mieści się na Polanie Wobra. Aby jednak móc z niego skorzystać należy wystąpić o oficjalną zgodę służb leśnych MPiOZ (czyli Fundacji Miejski Park i Ogród Zoologiczny w Krakowie pełniącej funkcję zarządcy Lasu Wolskiego).  

Jak dojechać? Gdzie zaparkować? Parkingi w Lesie Wolskim.

Las Wolski to bardzo popularne miejsce weekendowych wycieczek krakowian – dlatego o miejsca parkingowe bywa trudno. Największy, płatny parking (w weekendy 15zł za cały dzień wg. informacji na rok 2023) mieści się przy ul. Kukułczej (GPS: 50.059635, 19.863202) – z niego wygodnie można dostać się do ZOO, na Polanę Wobra czy CEE Symbioza. Również bezpośrednio pod ZOO znajdziemy parking (GPS: 50.055321, 19.854637) jednak jest on niewielki, płatny i dostępny jedynie od poniedziałku do piątku (z wyłączeniem dni świątecznych). Kolejny spory, bezpłatny parking mieści się u stóp Srebrnej Góry (GPS: 50.043164, 19.832845) skąd najwygodniej wyruszyć na Kopiec Piłsudskiego. Trzecim miejscem jest bezpłatny parking ulokowany przy ul. Wodociągowej (GPS: 50.053324,19.896431) skąd ledwie krok dzieli od Kopca Kościuszki. Najwygodniej jednak do Lasu Wolskiego dostać się autobusem miejskim linii 134, który zawozi nas pod samą bramę ZOO – a tutaj wszystkie ścieżki stoją otworem!  

 

INFORMACJE

 

WSKAZÓWKI

  • Nie lekceważcie Lasu Wolskiego – to prawdziwy las! Więc buty z solidną podeszwą będą dobrym wyborem.
  • Część szlaków pokrywa się lub przecina szlaki rowerowe, których w Lesie Wolskim nie brakuje. Może to być niekiedy problematyczne – warto więc mieć się na baczności zwłaszcza idąc do strony Sikornika.
  • A jeśli o Sikorniku mowa… Tam też warto podejść na Polanę do słuchania lasu!