Ojcowski Park Narodowy – wszystko co musisz o nim wiedzieć!
Najpiękniejsze zakątki, opisy szlaków, jaskinie, skały i wystawy.
Ojcowski Park Narodowy
Okolice Krakowa dosłownie „pękają w szwach” jeśli chodzi o szlaki spacerowe – wszak miasto znajduje się na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej! Krainie jurajskich wapieni, jaskiń i śladów średniowiecznych zamków. Jednak szczególnym miejscem pośród tych pięknych zakątków jest Ojcowski Park Narodowy. Najmniejszy spośród polskich Parków Narodowych. Ale jakże gościnny! Na jego obszarze zadomowiło się aż 17 z 25 gatunków żyjących w Polsce nietoperzy i całkiem pokaźna rzesza turystów odwiedzających jego klimatyczne szlaki, zakątki pełne wapiennych, jasnych skał i wydrążonych w nich jaskiń. Do tej pory doliczono się ich na terenie parku ponad 700 przy czym dla turystów udostępniono jedynie dwie. Reszta została pozostawiona podkowcom, czyli czarnym, skrzydlatym mieszkańcom OPN, których wizerunek stał się symbolem parku. Wyruszcie z nami na szlak by zajrzeć w jego najciekawsze zakątki!
Gdzie zaparkować? Parkingi w Ojcowskim Parku Narodowym.
To zależy od tego, w którą część parku chcecie się wybrać i jak dużo czasu zamierzacie poświęcić na jego eksplorowanie. Głównym parkingiem w Ojcowskim Parku Narodowym jest ten mieszczący się u stóp ruin zamku w Ojcowie (GPS: 50.211242, 19.831218) – jest on płatny i w weekendy zapełnia się z samego rana. Jest jednak najwygodniejszym miejscem postojowym dla wycieczki do Kapliczki na wodzie, ruin zamku w Ojcowie czy spacer Doliną Prądnika. Kolejny parking znajduje się w Czajowicach (GPS: 50.198393, 19.815119) – płatny sezonowo i zdecydowanie mniej popularny. Wygodnie z niego można dotrzeć do Groty Łokietka i udać się na spacer pod Bramę Krakowską. Inną opcją jest pozostawienie samochodu na płatnym parkingu Złota Góra (GPS: 50.214926, 19.814717) gdzie otworem stoi najbardziej zaciszna część parku – Dolina Sąspowska lub w na parkingu Murownia (GPS: 50.183037, 19.813923) skąd wygodną, brukowaną alejką dociera się do Jaskini Ciemnej i najbardziej widokowego szlaku w OPN. Stąd można też ruszyć przez pola i łąki dochodząc do Doliny Prądnika. Sporo opcji, prawda? Do Ojcowskiego Parku Narodowego można dojechać także rowerem lub autobusem – latem uruchamiane zostaje sezonowe połączenie. Szczegółowy rozkład jazdy znajduje się na stronie Zarządu Komunikacji Miejskiej – szczegółowego harmonogramu kursowania na dany sezon szukajcie pod hasłem „parkobus w zieleni”. Przedstawione parkingi zostały zaznaczone na mapie na końcu wpisu.
Bilety wstępu w Ojcowskim Parku Narodowym
Wstęp na teren samego OPN jest bezpłatny – opłatę należy uiścić wkraczając np. do Jaskini Ciemnej, Groty Łokietka czy do Zamku w Pieskowej Skale. Bilety zakupić można w kasach biletowych mieszczących się bezpośrednio przy wstępie do danej atrakcji.
Szlaki w Ojcowskim Parku Narodowym
Tych w Ojcowskim Parku nie brakuje! Główny węzeł szlaków znajduje się w centrum Ojcowa, przy Ekspozycji Przyrodniczej i ruinach zamku w Ojcowie. Nie sposób go minąć – trudność może pojawić się, gdy przyjdzie wybrać jeden z nich. Dlatego poniżej wrzucamy drobną podpowiedź.
SZLAK CZERWONY (SZLAK ORLICH GNIAZD)
Widzie dnem Doliny Prądnika prowadząc przez najważniejsze średniowieczne warownie. Łatwy, przyjemny i osiągalny dla każdego.
SZLAK NIEBIESKI (SZLAK WAROWNI JURAJSKICH)
Wcina się w teren OPN od strony Groty Łokietka przeciskając się przez Bramę Krakowską – dalej wiedzie równolegle ze szlakiem czerwonym do centrum Ojcowa.
SZLAK ŻÓŁTY (SZLAK DOLINEK JURAJSKICH)
Chyba najrzadziej wybierany szlak, który obejmuje Dolinę Sąspowską po czym wraz z czerwonymi i niebieskim szlakówkami dociera przez ruiny zamku aż do Osady Boroniówka.
SZLAK ZIELONY
W naszym odczuciu najbardziej atrakcyjny i wymagający – bo wiedzie przez najpiękniejsze punkty widokowe na Dolinę Prądnika szczytami Góry Koronnej, Wapiennik, Rękawicę i Wzgórze Okopy. W jego biegu znajduje się stosunkowo dużo stromych, terenowych podejść. Jego szczegółowy opis znajdziecie tutaj.
SZLAK CZARNY
Lokalny szlak wiodący od Pieskowej Skały, przez Dolinę Prądnika aż po Grotę Łokietka.
Który szlak wybrać?
Generalnie rzecz ujmując, wszystkie szlaki na krótszym lub dłuższym odcinku spotykają się w Dolinie Prądnika na odcinku między Bramą Krakowską a ruinami zamku w Ojcowie – dlatego też obszar ten jest najbardziej zatłoczony i najchętniej odwiedzany. Jeśli szukacie pięknych widoków i „górskiego” szlaku – polecamy szlak zielony. Jeśli szukacie spokoju, ciszy i obcowania z naturą – polecamy szlak żółty. Jeśli szukacie atrakcji i przyjemnego spaceru – polecamy szlak czerwony.
Atrakcje w Ojcowskim Parku Narodowym. Co warto zobaczyć?
Co szczególnie warto zobaczyć w OPN? Wszystko! Park jest mały więc bez trudu spędzając tutaj weekend można zajrzeć „pod każdy kamień” – jednak by nie przeoczyć najciekawszych zakątków zapraszamy do dalszej części wpisu.
1. JASKINIA CIEMNIA
Jaskinia jest słynnym stanowiskiem archeologicznym – w jej zakamarkach znaleziono liczne ślady bytności człowieka neandertalskiego, który upodobał sobie to miejsce z uwagi na jego strategiczne usytuowanie. Wszak „jak na dłoni” widać stąd całą dolinę! Dawnych mieszkańców jaskini upamiętnia niewielka ekspozycja przedstawiająca neandertalską rodzinę zgromadzoną wokół ogniska. Wstęp do jaskini jest biletowany a wejściówki można nabyć bezpośrednio przed jaskinią.
2. GROTA ŁOKIETKA
Grota Łokietka, jest najdłuższą jaskinią na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego – udostępnione do zwiedzania korytarze i groty składają się na trasę o długości 320m. Jak głosi legenda, w jej komorach miał skrywać się przed rywalem w walce o polską koronę sam król Władysław Łokietek. Wstęp do jaskini jest biletowany a bilet można zakupić przy wejściu.
3. OSADA MŁYNARSKA BORONIÓWKA
Święty Graal Ojcowskiego Parku Narodowego, do którego bram wcale nie tak łatwo trafić. A to dlatego, że podboje osady otwarte są jedynie kilka razy w roku (w czasie letnich miesięcy) – informacji o możliwości zwiedzania najlepiej wypatrywać na fanpage Osady. To pieczołowicie odrestaurowany stary młyn wodny wraz z tartakiem, gdzie poznacie tajniki pracy młynarza i zajrzycie w progi jego skromnej izby.
4. KAPLICA „NA WODZIE”
Niewielki, drewniany kościół zbudowany na betonowych palach wystających bezpośrednio z potoku – takie usytuowanie miało pozwolić ominąć zasady cara Mikołaja II, który zabrał budowy obiektów sakralnych na ziemi ojcowskiej. Polak potrafi!
5. ZABYTKOWA ZABUDOWA OJCOWA
Drewniane, klimatyczne budynki przywodzące na myśl szwajcarskie miasteczka są pozostałością uzdrowiskowej historii Ojcowa. Bo choć brak tu wód leczniczych typowych dla tego typu miejscowości, dolina Prądnika była od lat chętnie odwiedzana choćby przez Fryderyka Chopina czy Cypriana Kamila Norwida. Do dziś zachowała się jednak tylko część obiektów mieszkalnych i gospodarczych oraz nieliczne wille i pensjonaty, dziś pełniące role kawiarni czy hoteli.
6. ZAMEK W OJCOWIE
Ściślej mówiąc, zamkowe ruiny, są jednym z piękniejszych punktów widokowych na Ojców a ich usytuowanie na wyniosłej wapiennej skale powoduje, że jest doskonale widoczny nawet z dna doliny. To jeden z dwóch zamków na terenie OPN, który stanowi jedną z budowli zaliczanych do szlaku Orlich Gniazd – systemu średniowiecznych zamków, które za czasów Kazimierza Wielkiego strzegły granic Królestwa Polskiego. Zwiedzanie zamku jest płatne (bilety do nabycia w kasie przy wejściu).
7. ZAMEK W PIESKOWEJ SKALE
Wzniesiony na skale zwanej „Dorotką” stanowi kolejny element łańcucha obronnych Orlich Gniazd. Choć jego dzieje były burzliwe, po II drugiej wojnie światowej przywrócono go do stanu z czasów świetności a jego figurę możecie kojarzyć z takich filmów jak „Stawka większa niż życie”, „Ogniem i mieczem” czy „Janosik”. Zamek otoczony jest malowniczym parkiem a u jego podnóża znajdują się stawy – również udostępnione od zwiedzania (bilet należy zakupić bezpośrednio przed wejściem).
8. BRAMA KRAKOWSKA
Jedna z kilku skalnych bram Ojcowskiego Parku Narodowego – choć wyjątkowo szczególna! Bo jak głosi legenda, gdy obie kolumny bramy zetkną się ze sobą nastąpi koniec świata. By zapobiec temu procederowi, zapobiegliwy turyści podpierają „wrota” bramy patykami by uniemożliwić ich przesuwanie się.
Dasz wiarę, że stworzenie tego wpisu zajęło nam ponad 12h pracy?! By tworzyć dalej wspomagamy się kawami (zamiast reklamami). Dlatego jeśli znajdujesz we wpisie to, czego szukasz, będzie nam niezmiernie miło jeśli jedną wypijemy wspólnie! Do zobaczenia na szlaku i wielkie dzięki!
9. ŹRÓDŁO MIŁOŚCI
Usytuowane naprzeciwko Bramy Krakowskiej, źródełko bijące z wnętrza skały. Miejsce to szczególnie powinny odwiedzić zakochane pary – wieść gminna niesie, że wspólnie kosztując wody ze źródełka zostaną obdarzeni niegasnącą miłością aż po kres wieków! Woda jednak nie jest badana więc… kres może nadejść całkiem szybko i legenda będzie miała szansę się ziścić.
10. RĘKAWICA
Ani z wełny, ani z akrylu. A z wapienia jurajskiego. Skała w fantazyjnym kształcie przywodzącym na myśl rękawicę właśnie. Jej pojawienie się nad Doliną Prądnika mamy zawdzięczać samemu Bogu, który zasłonił własną dłonią otwór Jaskini Ciemnej, w której ukrywała się ludność przed najazdem Tatarów… Gdy napastnicy opuścili okolicę, śladem boskiej interwencji została owa skała w kształcie dłoni.
11. IGŁA DEOTYMY
Smukła igła skalna, która swe imię zawdzięcza literackiemu pseudonimowi poetki Jadwigi Łuszczewskiej, która w sąsiedniej willi „Pod Koroną” miała czerpać natchnienie do swych prac.
12. MAGUCZGA HERKULESA
Kolejny, obok Igły Deotymy ostaniec skalny charakterystyczny dla Ojcowskiego Parku Narodowego – jednak zdecydowanie bardziej potężny bo osiągający 25m wysokości. Kształtem przywodzi na myśl broń mitycznego Herkulesa, którą nieubłagane niszczycielskie działanie erozji wytworzyły na tle zamku w Pieskowej Skale.
13. DOLINA SĄSPOWSKA
Druga co do wielkości dolina OPN. Cicha i spokojna kusi przede wszystkim swoją dzikością – szlak nią poprowadzony meandruje wzdłuż potoku Sąspówka, przemierza łąki i snuje się u podnóża wapiennych skał, w których zboczach kryją się ponoć 164 jaskinie.
14. JONASZÓWKA
Inaczej „Gruby Janek” – to łatwo osiągalny punkt widokowy, z którego roztacza się widok na Ojców, Dolinę Prądnika i położoną w stóp Jonaszówki hodowlę pstrąga tęczowego.
15. PSTRĄG OJCOWSKI
Miejsce tradycyjnej hodowli pstrągów potokowych, które kontynuuje Ojcowskie tradycje z lat 30. ubiegłego wieku gdy stawy były w posiadaniu księżnej Ludwiki Czartoryskiej. Stawy wraz z przyległym do nich terenem rekreacyjnym mieszczą się w samym sercu Ojcowa – nie da się ich przeoczyć! I słusznie! Bo dobrze można tu zjeść, wypić wino z lokalnej winnicy, wystawić twarz do słońca na hamaku czy przepłynąć się łódką bo stawie. Klimatycznie!
16. EKSPOZYCJA PRZYRODNICZA OPN
Dawny budynek Hotelu pod Łokietkiem, w którym dziś mieści się Ekspozycja Przyrodnicza OPN, skrywa w sobie całe bogactwo flory i fauny parku. Podążając za głosem multimedialnego przewodnika, przemierzamy kolejne sale skrywające ciekawostki ze świata roślin i zwierząt. Można tutaj przyjrzeć się dokładnie skałom budującym OPN, zobaczyć jakie stworzenia odcisnęły w nich swój ślad, wejść do wnętrza jaskini czy zajrzeć przez specjalne wizjery do świata grzybów, roślin, drzew, krzewów, owadów i innych bezkręgowców, które spotkać możecie w trakcie wędrówek po szlakach OPN.
Dasz wiarę, że stworzenie tego wpisu zajęło nam ponad 12h pracy?! By tworzyć dalej wspomagamy się kawami (zamiast reklamami). Dlatego jeśli znajdujesz we wpisie to, czego szukasz, będzie nam niezmiernie miło jeśli jedną wypijemy wspólnie! Do zobaczenia na szlaku i wielkie dzięki!
17. PRĄDNIK KORZKIEWSKI
Wieś nad Prądnikiem, której niewielka część położona jest na obszarze Ojcowskiego Parku Narodowego. Stanowi niejako przedłużenie Doliny Prądnika, tworząc wygodną i łatwą opcję np. na rowerową wycieczkę w towarzystwie dzieciaków.
18. DOLINA PRĄDNIKA
Dolina skrywająca w sobie wszystkie tajemnice Ojcowskiego Parku Narodowego – pełna jaskiń, zamów, punktów widokowych i poprowadzonych przez najpiękniejsze zakątki szlaków rowerowych oraz pieszych. Rozciąga się aż od Krakowa, gdzie meandrujące koryto rzeki Prądnik zostało objęte ochroną użytku ekologicznego „Dolina Prądnika”, przez teren OPN aż po Sułoszową, gdzie znajdują się źródła rzeki. Nad jej dnem wznoszą się ruiny zamku w Ojcowie oraz zamek w Pieskowej Skale, które w dawnych czasach strzegły szlaku handlowego łączącego Śląsk z Krakowem.
INFORMACJE
WSKAZÓWKI
- Latem i w długie weekendy Ojców jest bardzo obleganym miejscem. Warto wówczas rozważyć inny kierunek na wycieczkę.
- W naszym odczuciu Ojcowski Park Narodowy ma szczególny urok jesienią od ogromnej ilości buków jakie znajdują się na jego terenie.