Kopiec Kościuszki i Muzeum Kościuszkowskie w Krakowie – dojazd, bilety i cennik.
Malowniczy spacer na krakowski kopiec.
Kopiec Kościuszki – Aleją Waszyngtona na szczyt.
Jeden z pięciu. Wzniesiony na cześć okrytego chwałą i sławą Tadeusza Kościuszki, który w Krakowie cieszył się szczególną estymą. Usypany na Górze św. Bronisławy jako monument upamiętniający jego osobę i dokonania. Góruje niepodzielnie nad Krakowem a jego kształt wyraźnie rysuje się nad Lasem Wolskim zachęcając do wydłużenia spaceru przez krakowskie Błonia. Bo czyż nie byłoby przyjemnie urządzić spokojny spacer przez pełną uroku o każdej porze Aleję Waszyngtona? Bo to właśnie nią najpiękniej dostać się na Kopiec. To szeroka, początkowo udostępniona do ruchu samochodowego droga, która po minięciu Cmentarza Salwatorskiego zamienia się w asfaltową ścieżkę wiodącą wśród dostojnych zabudowań starego Salwatora. Domy porośnięte bogato winobluszczem, okna otwierane już po stokroć przez całe pokolenia i drzwi rozwierane na powitanie gości z dawnych lat. To klimat jakiego próżno szukać gdzie indziej w całym Krakowie.
Plac zabaw na Kopcu Kościuszki?! Tak!
Aleja łagodnie się wznosi od pętli tramwajowej aż po cel wycieczki – monumentalne zabudowania okalające kopiec. U jego podnóża mieści się niewielki ale ciekawy, drewniany plac zabaw dla dzieci, gdzie prócz huśtawek, drabinek, zjeżdżalni i kilku pozostałych sprzętów mogą skryć się w „miniaturze” schronu. Kto wędruje z dziećmi z pewnością na chwile tu przystanie w drodze do kas biletowych.
Cennik i bilet. Kiedy darmowe wejście na Kopiec Kościuszki?
Kasy, mieszczą się przy parkingu, po lewej stronie od placu zabaw (nie mówię o tym bez przyczyny – bo obejście całych murów dookoła w poszukiwaniu kas chwilę nam zajęło). Tutaj należy kupić bilet wstępu, który upoważnia zarówno do wejścia na kopiec, zwiedzenia Muzeum Kościuszkowskiego, spaceru przez Ogród Kościuszkowski czy innych wystaw czasowych. Szczegółowy cennik można znaleźć tutaj. Jest również wyznaczonych kilka dni w roku kiedy na Kopiec zawitać można bezpłatnie. Są to:
- 4 lutego – dzień urodzin Tadeusza Kościuszki,
- 24 marca – dzień przysięgi Tadeusza Kościuszki na rynku Krakowskim i zarazem wybuchu Insurekcji Kościuszkowskiej w 1794 roku,
- 15 października – dzień śmierci Tadeusza Kościuszki.
Muzeum Kościuszkowskie z dziećmi
Pierwszym „przystankiem” w drodze na kopiec jest interaktywne i bogate w multimedia muzeum z wystawą stałą „Kościuszko – bohater wciąż potrzebny”. Prowadzi ona zwiedzających przez kolejne komnaty poświęcone dziejom bitewnym i osobistym Kościuszki. Jednak muszę przyznać, że osoby którym historia nie jest szczególnie bliska „zatoną” tutaj w mnogości przekazywanych treści. Za to ci, którzy z historią mają się „za pan brat” pewnie spędzą tutaj dłuższy czas! Natomiast jeśli o najmłodszych zwiedzających chodzi, to przygotowano dla nich kilka stanowisk z zadaniami do wykonania np. magnetyczne puzzle do zbudowania kopca, ster żeglarski by utrzymać statek w trakcie sztormu na powierzchni morza czy możliwość napisania pocztówki dla Kościuszki. Także co nieco i dla nich się znajdzie.
Ogród Kościuszkowski i Trasa edukacyjna
Dalszymi „przystankami” jest teren zielony okalający Kopiec. Rozmieszczono tutaj tablice edukacyjne przybliżające nieco postać Kościuszki od tej mniej „formalnej” strony. Tutaj można dowiedzieć się jak się ubierał? Czy dbał o swój wygląd? Kogo kochał? Ścieżka prowadzi przez tzw. Ogród Kościuszkowski – bo jak mówią karty historii, bohater lubił prace ogrodowe i pasjonował się hodowlą róż.
Kopiec Kościuszki
A teraz główny cel wyprawy! Wdrapanie się po brukowanej ścieżynce okalającej kopiec wprost na szczyt – i to niebagatelny bo jego wysokość to całe 35,54m! Jego budowa trwało blisko trzy lata i tworzony był zbiorowym wysiłkiem ludu, dla którego udział w sypaniu stał się wręcz patriotycznym obowiązkiem. Na szczycie znajduje się platforma widokowa z granitowym, tatrzańskim głazem z napisem „Kościuszce” a prócz tego smakowite widoki na Kraków! Wisła, Wawelskie Wzgórze, odległe kominy elektrociepłowni, osiedla mieszkaniowe i zielona połać Błoń. To wszystko znajduje się tutaj jak na dłoni! Przy dobrej widoczności dostrzec można Beskidzką Królową – Babią Górę i okoliczne wzniesienia.
Jak dojechać?
Na Kopiec dostać się można na co najmniej trzy sposoby, więc każdy powinien znaleźć najwygodniejszy dla siebie:
- Dojeżdżając tramwajem linii 1 i 2 na pętlę na Salwatorze skąd należy powędrować opisaną Aleją Waszyngtona.
- Dojeżdżając pod sam kopiec autobusem linii 100 i 101.
- Dojeżdżając samochodem i parkując go na bezpłatnym parkingu przy ul. Wodociągowej (GPS: 50.053324,19.896431).
To co? Lato? Jesień? Wiosna czy zima będzie Waszą ulubioną porą na odwiedziny Kopca Kościuszki?
INFORMACJE
WSKAZÓWKI
- Kopiec jest otwarty codziennie od 10.00 do 18.00 (w roku 2021)
- Wejście do Muzeum Kościuszkowskiego jest równoznaczne z wejściem na Kopiec. Nie można kupić osobnego biletu na wejście z pominięciem Muzeum.
- Ostatni zwiedzający mogą przebywać w Muzeum oraz na Kopcu 40 min po zamknięciu kasy biletowej.
- Przyjemny spacer przez Las Wolski i Polanę do słuchania lasu na Sikorniku.
- Po wyjściu z Muzeum można napić się kawy w kawiarni ulokowanej na murach czy zjeść obiad w restauracji.
- Korzystając z komunikacji miejskiej polecamy aplikację jakdojade.pl