Kraków z dzieckiem, Małopolskie, Polska, Wycieczki z dziećmi, Z wózkiem

Młynówka Królewska – czyli przepis na aktywny dzień w mieście!

Jeden z najdłuższych parków w Polsce – pełen zieleni i plenerowych atrakcji!

Park Młynówka Królewska – skąd się wziął?

A bycie „naj” zobowiązuje! Dlatego na jego terenie znajdziemy moc atrakcji! Począwszy od wygodnych, odizolowanych od ruchu ulicznego alejek rowerowych i spacerowych, przez intrygujące place zabaw na zacisznych zakątkach z drewnianymi leżakami skończywszy.Młynówka Królewska, dziś ciągnie się od Mydlnik aż po centrum Krakowa bowiem kończy swój bieg przy Alejach Trzech Wieszczów. To park utworzony w dawnym korycie rzeki Rudawy, która płynąc systemem  drewnianych rurociągów zaopatrywała w wodę Zamek Królewski na Wawelu, ogrody Pałacu Królewskiego a jej bieg napędzał bronowickie młyny. System działał aż do czasów potopu szwedzkiego, kiedy to został doszczętnie zniszczony. Od tego momentu koryto rzeki było sukcesywnie zasypywane by wraz z początkiem XX. stać się przestrzenią tworzenia historyczno-krajobrazowego parku „Młynówka Królewska”.

Młynówka Królewska – trasa

Pierwszy fragment Młynówki, ciągnący się od Mydlnik do ul. Filtrowej jest jej najbardziej dzikim i naturalnym zakątkiem. Wędruje się tutaj gruntową ścieżynką pośród bujnej zieleni, kolorowych chwastów, w otoczeniu zapachu wysokich, nagrzanych letnim słońcem traw. Jedyną zagospodarowaną częścią tego odcinka jest jeden z Ogrodów Krakowian utworzony przy ul. Filtrowej. Do odpoczynku kuszą tutaj leżaki i drewniane huśtawki!

Place zabaw w Parku Młynówka Królewska

Kolejny odcinek Młynówki, to biegnący między ul. Zarzecze a ul. Podchorążych ciąg spacerowy z wydzieloną ścieżką rowerową oraz oznaczeniem za pomocą ciemniejszej kostki brukowej dawnego biegu koryta rzeki. Podążając ostatnim odcinkiem Młynówki – czyli od ul. Podchorążych do Alei Trzech Wieszczów czeka prawdziwe „eledorado” dla dzieci! Zaczyna się on placem zabaw, na którym nawet starszacy nie będą się nudzić. Znajdują się na nim nietuzinkowe sprzęty do bujania, wspinania i zjeżdżania. Ale również maluchy znajdą coś dla siebie bo spośród piasku wystaje smocza głowa wraz z kolczastym ogonem…

Korty tenisowe, ścieżka rowerowa i piracki plac zabaw w Krakowie!

Dalej alejka nieco kluczy między miejskimi zabudowaniami, wzdłuż kortów tenisowych by wyprowadzić przy… następnym placu zabaw oraz siłowni „pod chmurką”. Wystarczy zrobić kolejnych kilka kroków a spośród zielni wybija się dziób drewnianego statku na ostatnim już w biegu Młynówki placu zabaw. To nie lada gratka dla wszystkich parkowych „wilków morskich”! To świetna przestrzeń do wspinaczki, zjazdów, tropienia pirackich statków a dla rodziców… Do chwili spokoju na ławeczkach ulokowanych dookoła placu. Dalej już tylko urokliwie zagospodarowana zieleń, bujne trawy, drewniane leżaki i… poszukiwania kolejnego pięknego miejsca na spacer!

   

INFORMACJE

 

WSKAZÓWKI

  • Cała trasa Młynówki jest odesparowana od od ruchu ulicznego (przecina jedynie jezdnię w kilku miejscach) więc jest bezpieczna nawet dla młodych rowerzystów.
  • Na wysokości ul. Zygmunta Starego, Młynówka łączy się z Wałami Rudawy przez które biegnie trasa pieszo-rowerowa ciągnąca się aż do Błoń.
  • Na terenie Młynówki mijamy lokalne kawiarnie i nieduże sklepy spożywcze więc można „złapać” coś do picia czy przekąszenia.
  • W pobliżu placu zabaw ze statkiem mieści się Plac Axentowicza – kolejny ciekawy zielony zakątek Krakowa oraz Park Krakowski – a w nim… Kolejny plac zabaw z wodnym torem przeszkód!