Kraków z dzieckiem, Małopolskie, Polska, Z wózkiem

Ogrody Krakowian – czyli krakowskie parki kieszonkowe.

Czym są krakowskie ogrody kieszonkowe i przegląd kilku z nich.


Park kieszonkowy, czyli…

Czy park godny miasta to tylko taki, który gabarytami przypomina nowojorski Central Park? Ależ nie! Okazuje się, że nawet małe skrawki miejskiej zielni, wetknięte między blok a sklepowy pawilon czy miejską arterię a biurowiec mogą stać się atrakcyjną i pomysłową przestrzenią pełną zieleni. Taką „w sam raz na raz”, jak mały kęs smacznego ciastka czy szybkie espresso. Takim przykładem są krakowskie parki kieszonkowe, czyli Ogrody Krakowian. To niewielkie tereny zielone, rozsiane po różnorakich zakątkach grodu Kraka – od towarzystwa ruchliwych skwerów do odległych podwórek na obrzeżach miasta. Każdy z nich posiada swój temat przewodni, łączący go z tożsamością danego miejsca stąd nie znajdziecie dwóch takich samych.

Wprost z Manhattanu

Idea parków kieszonkowych zrodziła się w Nowym Jorku, gdzie na środkowym Manhattanie, pomiędzy Madison a 5. Aleją utworzono mikro-park zajmujący zaledwie 390m2 powierzchni. Mimo małych rozmiarów, zdołał pomieścić podświetlany wodospad, bluszcz na ścianach, drzewa i miejsca do odpoczynku tworząc niezwykle popularne miejsce rekreacyjne w miejskiej dżungli. W Krakowie natomiast zaczęło się od Ogrodu przy ul. Fałata w 2016r. Rok później powstały kolejne dwa, a zaraz po nich kolejnych 14. Dziś po Krakowie rozsianych jest już 24 ogrody a planowane są kolejne realizacje! Sprawdź i przekonaj się, czy w Twoim sąsiedztwie nie ma takiego. Tutaj znajdziesz na bieżąco aktualizowaną mapę wszystkich ogrodów. Wędrując po Krakowie natrafiliśmy na kilka z nich. Oto one!

OGRÓD KASZTANOWY

To ogród, który przyciąga przede wszystkim nietuzinkowym placem zabaw. Bo czy często dzieciaki mogą wejść do środka wielkich kasztanów? Latem działa tutaj budka z lodami a zacieniony teren pozwala zaznać nieco ochłody w skwarze miejskiego lata. Choć ogród umiejscowiony jest w sąsiedztwie ruchliwej arterii daje przyjemne wytchnienie od miejskiego zgiełku.

OGRÓD PTASI

Ogród, który pozwala zgłębić tajniki ptasiego życia bo wzdłuż alejki poprowadzonej przez połączone międzyblokowe skwerki umieszczonych zostało kilka tablic z ciekawostkami. Znajdzie się tutaj też drewniany plac zabaw oraz ścieżka bosych stóp.

OGRÓD KWIATOWY

Na małej przestrzeni wzdłuż klasztornego muru zorganizowano kwiecisty zakątek – w sam raz na krótki przystanek! Wygodna alejka, rozciągnięte ławeczki, ciekawostki ze świata flory i sporo atrakcji dla dzieciaków. Bo znajdziemy tutaj liściastego Twistera, obrotowe zgadywanki, pieńkowy tor przeszkód i nie tylko!

OGRÓD NAD SUDOŁEM

Idylliczny, sielski i przytulny – chyba największy z Ogrodów Krakowian gdzie na dawnym folwarcznym terenie, dziś mieści się plac zabaw dla dzieciaków, trampoliny, zewnętrzna siłownia i spacerowe alejki pośród kwitnących jabłoni.

OGRÓD TEATRALNY

Niewielki plac zabaw z drewnianym amfiteatrem ulokowany na zielonym skwerze tuż za Teatrem Ludowym. Zacienione i spokojne miejsce dla adeptów performance!

Plany, plany, plany

Zakładanym celem tworzenia Ogrodów Krakowian jest, aby każdy mieszkaniec Krakowa miał w zasięgu 500m od swojego miejsca zamieszkania taki miejsce i mógł cieszyć się bliskością choć kawałka zieleni pośród betonowej tkanki miasta. Uda się? My trzymamy kciuki, bo zieleń wielbimy pasjami!


WSKAZÓWKI
  • Większość z Ogrodów ma zaplanowaną ciekawą przestrzeń zabaw dla dzieciaków.
  • Chcecie w ciekawy sposób poznać kilka z Ogrodów? Wydrukujcie podręczną grę terenową i podążajcie śladem wskazówek.