Dolina Małej Łąki – opis szlaku i parking.
Krótka tatrzańska dolina racząca urokliwą panoramą.
Dolina Małej Łąki – parking.
Dolina Małej Łąki, warta dużego zachodu. Choć wcale go nie wymaga – bo szlak, który nią prowadzi jest niedługi i bardzo przyjemny. Świetnie się nada na wycieczkę z dziećmi czy spacer na rozpoczęcie Tatrzańskich eskapad. Na start wędrówki warto wybrać parking ulokowany u wlotu doliny – odpłatność należy uiścić (ok. 25zł za cały dzień w 2021 roku) w drewnianej budce przy wjeździe. Parking jednak jest mały więc warto pojawić się wcześnie rano. Z doniesień Hasające Zające wiemy, że po drugiej stronie drogi znajduje się drugi, tańszy parking więc i tam można poszukać wolnego miejsca.
Bilet wstępu do TPN
Początkowo, należy przejść kilka kroków i zakupić bilety wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Polecamy zakup biletu online (zwłaszcza w przypadku kolejki do kas) za pośrednictwem portalu eparki.pl, aplikacji skycash lub strony internetowej TPN. Następnie warto sobie zrobić zrzut ekranu zakupionego biletu, by w razie braku zasięgu (co wszak w górach nie jest rzadkością) ciągle móc go okazać strażnikowi.
Opis szlaku do Doliny Małej Łąki – pomysł na wycieczkę z dzieckiem!
Dalej czeka już tylko przyjemna i nie wymagająca wędrówka szeroką, szutrową alejką wzdłuż Małołąckiego Potoku spadającego drobnymi kaskadami dnem doliny. Jest ona tatrzańską osobliwością bo stanowi najmniejszą dolinę walną – czyli taką, która biegnie od głównie grani Tatr do ich podnóża. Innymi przykładami takich dolin jest min. Chochołowska czy Kościeliska. Natomiast w jej dnie kryją się liczne jaskinie a wśród nich najdłuższe i najgłębsze jaskinie Polski! Szlak szybko wyprowadza na rozgałęzienie, gdzie wybierając oznaczenia niebieskie można wydłużyć spacer o wejście na Przysłop Miętusi.
Wielka Polana Małołącka
Podążając jednak dalej za żółtymi oznaczeniami, pozostaje do przejścia ledwie krótki, nieco nachylony odcinek by stanąć u bram Wielkiej Polany Małołąckiej. To centralna część doliny. Wielka, świetlista, zamknięta łańcuchem gór z imponującym urwiskiem Wielkiej Turni śmiało może stanąć w konkury z Rusinową. Panorama, którą można tutaj podziwiać sprawia, że większość turystów przystaje na dłużej wylegując w wysokich trawach, wędrując bez pośpiechu w głąb polany czy wsłuchując się w ogłuszającą ciszę. Mimo, że polana robi imponujące wrażenie swoją wielkością, dziś jest zaledwie częścią swojego dawnego oblicza kiedy mieściła się tutaj osada pasterska. Zakończenie wypasu owiec oraz coraz śmielej rozrastające się świerki sukcesywnie zmniejszają jej powierzchnię.
Co dalej?
Gdy już oczy nacieszą się widokami, można zacząć podejmować decyzję „Co dalej”? Bo Polana Małołącka może być zarówno celem samym w sobie gdy wędrujecie z małymi dziećmi lub jedynie preludium do dalszych wypraw. Giewont? Kopa Kondracka? Dolina Strążyska? Także Przysłop Miętusi daje tutaj „drugą szansę” tym, którzy przy rozwidleniu szlaków się na niego nie zdecydowali. Wybierajcie zatem do woli i cieszcie z tatrzańskiej przygody!
INFORMACJE
WSKAZÓWKI
- Szlak nadaje się na przejazd z wózkiem dziecięcym – zdecydowana większość trasy to szeroka, szutrowa alejka. Jedynie w końcowym fragmencie jest bardziej kamienista ale wózek o dobrych pompowanych kołach da rady.
- Dolina Małej Łąki w sezonie turystycznym bywa bardzo oblegana.