Kraków z dzieckiem, Małopolskie, Polska, Wycieczki z dziećmi, Z wózkiem

Kąpielisko w Przylasku Rusieckim w Krakowie – dojazd, parking, cennik.

Urokliwe i zacienione kąpielisko w Krakowie.


Kąpielisko w Przylasku Rusieckim z dzieckiem

Latem gdy słońce praży a człowiek szuka ochłody… Wiosną i jesienią, gdy szukasz miejsca na przyjemny piknik wśród szumu traw… Przylasek Rusiecki! To dawna podkrakowska wieś, na terenie której działała żwirownia produkująca materiał na potrzeby budowy Nowej Huty. W ten sposób powstało 14 wyrobisk zalanych następnie wodą. Dziś Przylasek jest częścią nowohuckiej dzielnicy i od czasu rewitalizacji zbiornika numer 1 przyciąga tłumy mieszkańców. A to za sprawą utworzonego tam wygodnego i przyjemnego kąpieliska.

Plaża w Przylasku Rusieckim

To pokaźnych rozmiarów, praktycznie i pomysłowo zagospodarowany teren, gdzie wśród gęstego sitowia ciągną się drewniane pomosty i kładki prowadzące na piaszczystą plażę. Znajduje się ona wzdłuż alei porośniętej wysokimi i starymi drzewami dającymi przyjemny cień w upalne dni. Jest tutaj naprawdę sporo przestrzeni, gdzie wygodnie można rozłożyć koc i piknikować mając bezpośredni dostęp do brzegu korzystając z kąpieli. W sezonie letnim działa tutaj strzeżone kąpielisko z wydzieloną strefą dla dzieciaków (do 1,20m głębokości) oraz nieco głębsze, dla tych umiejących już pływać – znajdziecie go „na zakolu” zalewu, nieopodal plaży zadaszonej masztami i placu zabaw. Bo i takich dodatkowych rozrywek tutaj nie brakuje!

Plac zabaw i zjeżdżalnia wodna

Początkowo, plac ten nie wywarł na nas dobrego wrażenia – jest dość ascetyczny i brak mu pomysłowych akcentów. Jednak już po chwili okazało się, że świetnie współgra on z dziecięcymi instynktami „trzepakowymi”, które doskonale się tu odnajdują wyczyniając najróżniejsze harce. Wszak podobno to właśnie te proste rozwiązania są najlepszymi. Nieopodal znajduje się także wypożyczalnia sprzętów wodnych, gdzie można spróbować swoich sił także w takich aktywnościach jak wakeboard czy skimboard oraz ciekawa drewniana konstrukcja tworząca pływającą na tafli zbiornika „nieckę” do której z chlustem zjeżdża się ze zjeżdżalni.

Szatnie, przebieralnie i jedzenie

Na terenie kąpieliska znajdują się ten dwa pawilony – jeden z nich umiejscowiony przy strefie gastronomicznej, gdzie znajdziecie sporo foodtrucków oferujących zarówno ciepłe dania, lody jak i przekąski. W jego wnętrzu ustawione są stoły i ławki, więc wygodnie można spożyć tam zakupiony posiłek lub skorzystać z własnego prowiantu. Drugi pawilon to strefa higieniczna z zamykanymi szafkami, prysznicami, toaletami oraz pokojem dla matki z dzieckiem (znajdziecie tu przewijak i fotel do karmienia). Czegóż chcieć więcej? Słońca i lata trwającego cały rok!

Jak dojechać do kąpieliska w Przylasku Rusieckim? Gdzie zaparkować?

Najwygodniej samochodem – dla tych, którzy wybierają taki środek transportu przygotowano obszerny, płatny parking. W sezonie 2021 koszt całodniowego postoju kosztował 25zł a za wjazd po godzinie 18:00 należało zapłacić 10zł. Parking jest naprawdę spory – nie warto parkować przy samym wjeździe. Miejsca postojowe ciągną się wzdłuż zalewu więc spokojnie znajdzie się miejsce głębiej, bliżej strzeżonego kąpieliska i gastronomii. Tam też są specjalnie wydzielone miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych. Niezmotoryzowani dojadą tutaj wygodnie komunikacją miejską wsiadając w autobus z pętli Pleszów – linia 141, przystanek „Przylasek Rusiecki”. Mieści się on tuż przy wejściu na teren kąpieliska.


INFORMACJE
WSKAZÓWKI
  • Kąpielisko mieści się tuż obok torów kolejowych – więc co jakiś czas wypoczynek zakłóca odgłos przejeżdżającego pociągu.
  • Snute są liczne plany co do okolicy – ma tu powstać Park Edukacyjny „Branice” ze skansenem czy park rzeczny. Zobaczymy co czas przyniesie.
  • Wstęp na teren kąpieliska jest bezpłatny.
  • Kąpielisko czynne jest od 10:00 do 18:00, a sezon trwa tu od 1 lipca do 31 sierpnia (stan na 2021 rok).