Ekspozycja Przyrodnicza Ojcowskiego Parku Narodowego w Ojcowie
Miejsce, gdzie można poznać tajniki najmniejszego parku narodowego w Polsce.
Dawne Muzeum Przyrodnicze im. Władysława Szafera a dziś…
Ojcowski Park Narodowy to malownicza przestrzeń spacerowa ale nie tylko. To także przepis na udaną lekcję przyrody! W dawnym budynku Hotelu pod Łokietkiem, mijanym przy wejściu do Doliny Prądnika, tuż przy węźle szlaków, znajduje się Ekspozycja Przyrodnicza Ojcowskiego Parku Narodowego (dawniej Muzeum Przyrodnicze im. Władysława Szafera). Kto zdecyduje się zajrzeć wyjdzie bogatszy o sporo doświadczeń i masę wiedzy!
Zwiedzanie ekspozycji z dzieckiem
Zwiedzanie ekspozycji rozpoczyna pokaz filmu w technologii 3D, gdzie w klimatycznej kamiennej sali można prześledzić lody kształtowania się Doliny Prądnika od czasów górnej jury aż po czasy współczesne. Po takim wstępnie, podążając za głosem multimedialnego lektora przemierzamy kolejne sali skrywające ciekawostki ze świata roślin i zwierząt. W pierwszej z nich można przyjrzeć się dokładnie skałom budującym OPN, zobaczyć jakie stworzenia odcisnęły w nich swój ślad i wysłuchać opowieści lektora. Uważnie wsłuchujcie się w jego głos, bo dalej zaprowadzi Was do sali, która zamieniona została w… jaskinię. Stalagmity, stalaktyty, stalagnaty – to wszystko dosłownie na wyciągnięcie ręki. Do tego odgłosy kapiącej ze stropu wody i nietoperzowe piski, które gwarantują dreszczyk emocji.
Diorama
Znajdziecie tutaj też pokaźnych rozmiarów makietę Ojcowskiego Parku Narodowego i okolicznych terenów, po których „powędrujecie” za głosem przewodnika a umieszczona na suficie głowica świetlna wskaże dokładnie o czym mowa. Nie zgubicie się zatem z pewnością! Główna część ekspozycji jednak ciągle przed Wami. To sporych rozmiarów sala, gdzie można zajrzeć przez specjalne wizjery do świata grzybów, roślin, drzew, krzewów, owadów i innych bezkręgowców, które spotkać możecie w trakcie wędrówek po szlakach OPN. Chcecie poznać ich jeszcze z bliższa? Wystarczy zbliżyć się do korony rozłożystego buka, gdzie tajemniczo pohukuje sowa i lśnią barwne bukowe liście. Kolejne zwierzaki czekają w dolnej części sali ukryte pośród wczesnoletnich traw, przysiadujące na rozgrzanych kamieniach i wystawiające swoje ciekawskie główki spomiędzy starych buków. Zapadający z wolna zmierzch, opadający ciemnością na dioramę zwiastuje koniec zwiedzania ekspozycji.
Miejsce na piknik idealny
Jeśli jednak będzie Wam mało, tuż za budynkiem muzeum znajdziecie bardzo przyjemne miejsce piknikowe okraszone interaktywnymi edukacyjnymi tablicami, gdzie min. sprawdzicie jaki odgłos wydaje lis, kruk czy dzik. Ciągle nie dość? To może zajrzycie do najdzikszego zakątka OPN – Doliny Sąspowskiej?
Parking, cennik i godziny otwarcia.
Do ekspozycji traficie z każdego miejsca parkingowego, z którego wiodą szlaki przez OPN. Najbliżej jednak można zaparkować w centrum Ojcowa (GPS: 50.211276, 19.831447) na płatnych miejscach postojowych – jest to jednak równocześnie najbardziej oblegane miejsce parkingowe więc warto zjawić się rankiem. Opłata ponoszona jest z góry za deklarowaną liczbę godzin postoju w parkomacie (płatność wyłącznie bilonem lub kartą). Ekspozycja czynna jest od wtorku do niedzieli w godz. 9.00-16.00 a jej zwiedzanie jest płatne (16zł bilet normalny, 8zł ulgowy – w 2021 roku). Zwiedzanie ekspozycji bez pokazu filmu kosztuje odpowiednio 10zł i 5zł. Szczegóły dotyczące rezerwacji dla grup zorganizowanych znajdują się tutaj.
INFORMACJE
WSKAZÓWKI
- Ekspozycja dostosowana jest do zwiedzania przez osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich i wózków dziecięcych. Jeden wymagający moment to konieczność zejścia po schodach z górnej do dolnej części końcowej dioramy.
- Przez całą ekspozycję prowadzi głos lektora a wzrok skupia się na wskazywanych przez światło, aktualnie omawianych eksponatach.
- Za wstęp na teren Ojcowskiego Parku Narodowego nie są pobierane opłaty.