Dolina Sąspowska – parking i opis szlaku.
Dzikie oblicze Ojcowskiego Parku Narodowego.
Dolina Sąspowska – parking
Znamy już widokowe oblicze Ojcowa – czas odkryć jego najdziksze zakątki! Jednym z nich ciągle pozostaje Dolina Sąspowska, druga co do wielkości dolina Ojcowskiego Parku Narodowego. Jej przejście nie przysporzy chyba nikomu zbytnich trudności bo szlak nią poprowadzony w zdecydowanej większości łagodnie meandruje dnem doliny. Aby dotrzeć do Doliny, najwygodniej zaparkować samochód na płatnym, dużym parkingu przy ul. Ojcowskiej w Złotej Górze (tuż przed Ojcowem). Odpłatność za każdą rozpoczętą godzinę należy uiścić w parkometrze i odszukać wyraźne oznaczenia szlaku i tabliczek kierujących do Doliny Sąspowskiej.
Szlak przez Dolinę Sąspowską z dziećmi
Szlak schodzi zdecydowanie leśnym duktem pośród mchów, powalonych pni i drzew kołyszących się na wietrze racząc spokojem i dzikością – bo o towarzystwo tutaj ciężko nawet w słoneczne, niedzielnie popołudnie! Szybko szlak zielony łączy się z żółtym i prowadzi nieco zarośniętą bujną roślinnością ścieżynką, która meandruje wzdłuż potoku Sąspówka. Jej wyjątkowo czyste i przejrzyste wody upodobały sobie bobry, których działalność możecie dostrzec podążając szlakiem. Co prawda trudno się z nimi spotkać z uwagi na ich nocny tryb życia ale stworzone przez ich tamy rozlewiska z pewnością nie umkną uwadze.
Jaskinie i łąki
Dalej ścieżka przemierza łąki i snuje się u podnóża wapiennych skał, w których zboczach kryje się ponoć 164 jaskinie. Na ich eksplorację jednak wymagana jest zgoda dyrekcji parku – teren doliny bowiem objęty jest ścisłą ochroną w związku z czym zabronione jest także zbaczanie ze szlaku czy wspinaczka skałkowa. Dawniej dolina wykorzystywana była zamieszkana przez ludzi i wykorzystywana rolniczo. Dziś można tu spotkać nieliczne zabudowania od strony wsi Sąspów czy przydrożny krzyż postawiony na pamiątkę śmierci partyzanta.
W stronę Ojcowa
Dolina choć niezwykle urocza (zwłaszcza jesienią!) szybko się kończy i dociera do centrum Doliny Prądnika – tej najbardziej rozpoznawalnej w Ojcowskim Parku Narodowym – tuż przy łowiskach pstrągów, restauracjach, straganach z pamiątkami i skale widokowej Jonaszówka. Z tego miejsca opcje są dwie – idąc w prawo dotrzemy do Jaskini Ciemnej i Bramy Krakowskiej skąd początek bierze szlak przez najpiękniejsze punkty widokowe na Ojców. W lewo zaś, trafimy do Muzeum Przyrodniczego OPN, Kaplicy na wodzie i ruin zamku w Ojcowie – kontynuując spacer tą drogą można zatoczyć zgrabną pętlę podążając zielonym szlakiem na powrót do parkingu. To co? Plan gotowy?
INFORMACJE
WSKAZÓWKI
- Po opadach deszczu szlak może być błotnisty i śliski – warto więc zaopatrzyć się w buty z dobrą podeszwą.
- Podążając doliną od strony wsi Sąspów traficie na Willę Koziarnię – obserwatorium sejsmologiczne. To tutaj, z odczyty z aparatury umiejscowionej w sąsiedniej jaskini, rozpoczyna proces rejestracji trzęsień ziemi – z Kalifornii, Japonii, Chin, Turcji, Włoch, z każdego ogniska trzęsień na kuli ziemskiej.
- Szlak nie nadaje się na przejazd wózkiem od strony wskazanego parkingu – od wsi Sąspów poradzi sobie wózek na dobrych kołach.