Kraków z dzieckiem, Małopolskie, Polska, Wycieczki z dziećmi, Z wózkiem

Park Dębnicki w Krakowie

Zaciszny, niewielki – być może dlatego tak bardzo urokliwy i zachęcający – Park Dębnicki.

Gdzie ten park?

Ulokowany na krakowskich Dębnikach, między szeroko rozlewającą się Wisłą  a modernistycznymi willami i nowoczesnymi budynkami mieszkalnymi, które sąsiadują bezpośrednio z parkiem. Składa się z dwóch części przedzielonych terenem przemysłowym a na jego tyłach wybija się neorenesansowy pałac Lasockich, którzy blisko 100 lat temu przekazali miastu teren pod budowę parku. Choć dziś to głównie przestrzeń rekreacyjna, to w dwudziestoleciu międzywojennym mieścił się tutaj zakład dla ubogich chłopców. Obecnie swoje miejsce tutaj mają… owady, których niebieskie domki „na kurzych łapkach” stanowią element rozpoznawczy parku. Spośród niebiesko kwitnących latem kwieci wystają niebieskie domki, domeczki i domostwa dla pszczół, trzmieli i innych zapylaczy. Wiosną można podejrzeć jak pojedynczy mieszkańcy „wygryzają” się ze swoich „pokoików” i wylatują szukać pierwszych kwiatów! Doświadczenie jedyne w swoim rodzaju!

Place zabaw w Parku Dębnickim

W tej błękitnej kolorystyce utrzymana jest całość zagospodarowania parku – także placów zabaw, których po wschodniej stronie parku znajdziemy aż trzy! Pierwszy z nich znajdziemy raczej typową, wielofunkcyjną konstrukcję do wspinania, zjeżdżania i wyprawiania małpich figli. Tuż obok czeka wyniosłe, kręcące linarium z huśtawkami, a kawałek dalej piaskownica z trampoliną. Spokojnie każdy znajdzie tu dla siebie! Także ci, co od typowych placów zabaw wolą… nieplace zabaw. Bo któż oprze się trawiastej górce, która zewsząd kusi by się wdrapać i zbiec pędząc w dół?! Na każdym z placów rodzice mogą przysiąść na wygodnych, częściowo zadaszonych ławkach wyposażonych w miejsca do ładowania telefonów zasilanych energią słoneczną. Ekologicznie i praktycznie!

Rzeźby w Parku Dębnickim

To nie wszystko. Dalsza część parku to również miejsce, gdzie warto się przespacerować – tam czekają rzeźby autora znamienitej krakowskiej postaci… samego Smoka Wawelskiego! Czyli Bolesława Chromego, podobne tym z Parku Decjusza oraz zróżnicowany, pagórkowaty teren ze sporych rozmiarów konstrukcją do wspinaczki. Kto zgłodnieje lub potrzebuje odsapnąć może spokojnie przysiąść na ławeczkach przywodzących na myśl przypałacowe alejki. Wszak w nim się znajdujemy!

INFORMACJE

 

WSKAZÓWKI

  • Wzdłuż parku biegnie ścieżka rowerowa prowadząca do Tyńca więc park może być fajnym przystankiem w trasie.
  • Samochód można zostawić na parkingu miejskim wzdłuż ul. Praskiej lub ul. Nowaczyńskiego (GPS: 50.048847, 19.917972) Opłatę odpowiednią dla strefy płatnego parkowania należy umieścić w parkomacie lub aplikacji.
  • Tuż obok Parku mieszczą się Wioski Świata – Park Edukacji Globalnej. Warto zajrzeć przy okazji!
  • Przy placu zabaw znajdziemy instrukcje dotyczące gry terenowej zorganizowanej na terenie parku. W tym celu należy pobrać aplikację oraz wyszukać literek „rozrzuconych po parku”.