Kraków z dzieckiem, Małopolskie, Polska, Z wózkiem

Park Decjusza, Smok Delicjusz i jego wspaniały plac zabaw

Oryginalny plac zabaw, cieniste starodrzewy i przesiąknięty kulturą i sztuką krakowski park.


Smok Delicjusz i Park Decjusza!

Z Krakowem nieodzownie związany jest smok. Smok Wawelski oczywiście. A czy wiecie, że po dziś dzień prócz ziejącego ogniem potwora znad Wisły spotkać można także Smoka Delicjusza, który zaprasza wprost do swej paszczy małych odważniaków? Zamieszkał od w Parku Decjusza – dawnej letniej rezydencji królewskiego sekretarza, dziś zielonej enklawy na Woli Justowskiej, przyciągającej niejednego mieszkańca Krakowa. Smok przysiadł tuż przy ul. Królowej Jadwigi i czeka na śmiałków, którzy zechcą spróbować swoich sił w starciu z monstrum. Na szczęście mowa o drewnianym koleżce! Występuje on w towarzystwie mnóstwa nietuzinkowych instalacji takich jak guzik z gigantyczną nitką czy szpulce z nawiniętą nicią (w sam raz do zaszycia smoczego brzucha gdyby jednak okazał się być prawdziwym i pożarł jakieś dziecię!).

Place zabaw w Parku Decjusza są ekstra! Też dla starszaków.

Obok przestrzeni zajmowanej przez smoka, w parku trafić także można na ogrom dodatkowych przedmiotów zabaw: choć nawet te zwyczajne – jak huśtawki – są „z twistem”. Jeśli macie ochotę na rodzinne huśtanie to właśnie tam! Czeka bowiem na Was 3 osobowa bujawka – cóż to za frajda współtowarzyszyć swoim pociechom w tych rozkosznym zajęciu! A kto chce pracować nad gibkością i siłą swojego ciała może oddać się wysiłkowi w „Strefie Śmiałków” położonej tuż obok placu zabaw. To wszystko w upojnym cieniu starych lip i grabów, które swoimi korzeniami współtworzą tory przeszkód i wspinaczkowe przestrzenie zamontowane na placu.

Kultura, sztuka i park – czyli rzeźby Bronisława Chromego.

Gdy już ciało nasyci się ruchem i zabawą można skorzystać z asfaltowych i tych nieco bardziej dzikich alejek odkrywając parkowe zakamarki – kierując się w górę parku natraficie na siedzibę Małopolskiego Instytutu Kultury oraz Willę Decjusza. Natomiast w zachodniej części parku, z trawnika, spomiędzy drzew i znad paprociowych pióropuszy zaskakują spacerowiczów rzeźby Bronisława Chromego (autora rzeźby samego Smoka Wawelskiego!), którego galeria mieści się w parku. Bez wątpienia to przestrzeń pełna kultury, twórczości i… dziecięcych popiskiwań – a kto raz spojrzy Delicjuszowi w niebieskie oczyska zapragnie znów wrócić niebawem!

 


   

INFORMACJE

 

WSKAZÓWKI
  • W pobliżu znajduje się kilka miejsc, gdzie można smakowicie zjeść: Gospoda na Woli ugości mistrzowskimi pierogami a 27 Porcji poczęstuje pyszną pizzą.
  • Jeśli macie ochotę na więcej to nieopodal znajduje się „Park Wola Rodzinny Park Rozrywki”
  • Korzystając z komunikacji miejskiej należy wysiąść na przystanku „Park Decjusza” lub „Sielanka” – dojazd liniami 102, 152, 192, 252, 352.
  • Bezpośrednio przy wejściu do parku znajduje się spory, bezpłatny parking (GPS: 50.066368, 19.871859)
  • W pobliżu parku znajduje się mnóstwo piekarni, kawiarni, sklepów, warzywniaków
  • Wybierając się do Parku warto sprawdzić aktualności Willi Decjusza – może traficie na koncert, wystawę czy inne wydarzenie kulturalne?
  • Z Parku Decjusza można urządzić sobie dłuższy spacer dochodząc do krakowskiego ZOO, Panieńskich Skał czy Poniedziałkowego Dołu
  • Park nadaje się na wygodny spacer z wózkiem