Kraków z dzieckiem, Małopolskie, Polska, Z wózkiem

Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie – co warto zobaczyć?

Jedno z bardziej kunsztownych krakowskich muzeów, gdzie można zobaczyć prawdziwą perłę malarstwa – Damę z Gronostajem!

Izabela Czartoryska – cóż to za postać?

Kunszt. Splendor. Bogactwo. To „słowa klucze”, przychodzące na myśl, gdy wymawiane zostaje nazwisko Czartoryskich – wszak to polski magnacki ród książęcy, któremu zawdzięczamy najbogatszą i najcenniejszą kolekcję dzieł sztuki w kraju! Założycielką tych zbiorów jest Izabela Czartoryska, która otworzyła na terenie posiadłości Czartoryskich w Puławach pierwsze polskie muzeum. Zostało ono umieszczone w Świątyni Sybilli, do której zdobny klucz z resztą można podziwiać w miejscu, które dziś prezentuje te arcybogate zasoby. Muzeum Czartoryskich w Krakowie.

Zbiory Muzeum Czartoryskich – co warto zobaczyć?

W przestrzeni 26 sal ekspozycyjnych zaprezentowano w niezwykle kunsztowny sposób pamiątki rodu, monumentalne płótna Jana Norblina, pokaźną kolekcję sztuki sakralnej czy sztuki Dalekiego Wschodu. Największa część muzeum jednak poświęcona jest pamiątkom związanym z dziejami Polski na przestrzeni wieków – od średniowiecza po schyłek I Rzeczpospolitej.

„Dama z łasiczką” vel „Dama z gronostajem”

Prawdziwą „gwiazdą” zbioru pozostaje jednak niezmiennie „Dama z gronostajem” pędzla Leonardo da Vinci, której wizerunek zna chyba każdy. Eksponowana jest ona w niemal całkowicie zaciemnionej sali w której stanowi jeden, jedyny eksponat. Robi to piorunujące wrażenie! Choćby i dla tego jednego dzieła warto wejść w progi Muzeum Czartoryskich.

Muzeum Czartoryskich z dziećmi. Czy to może się udać?

Czy pośród tego bogactwa eksponowanego w szklanych gablotach jest miejsce dla ruchliwych małych rączek żądnych przygód? Owszem! Choć nie jest to muzeum naszpikowane multimedialnymi atrakcjami i interaktywnymi elementami ekspozycji to warto. W Muzeum przygotowano ścieżkę sensoryczną, która składa się z rozlokowanych w większości sal pojedynczych eksponatów, które można dotknąć. Oznaczone są one złotą „łapką”. Co prawda składania to dzieci do pogoni przez kolejne pomieszczenia w poszukiwaniu następnego znaczka ograniczając możliwość kontemplacji dzieł przez rodziców ale przynajmniej skutecznie angażuje dzieciaki.

Parking i bilety. Kiedy wstęp za darmo?

Muzeum mieści się w ścisłym centrum Krakowa, na ul. Pijarskiej 2. Wobec czego najlepszą opcją dotarcia do niego jest komunikacja tramwajowa i autobusowa. Najbliższy przystanek to „Stary Kleparz” lub „Teatr Słowackiego”. Decydując się na przyjazd samochodem należy się liczyć z koniecznością uiszczenia opłaty parkingowej (najdroższa ze stref parkowania, gdzie za godzinę postoju zapłacimy 6zł – stan na 2022 rok). Wejście do muzeum jest biletowane. Wejściówki można kupić w kasie Muzeum Książąt Czartoryskich lub online na stronie w zakładce Muzeum Książąt Czartoryskich. Ceny biletów w 2022 roku prezentują się następująco:

  • Bilet normalny – 35 zł
  • Bilet ulgowy – 25 zł
  • Bilet rodzinny – 70 zł (maksymalnie 4 osoby, w tym minimum 1 dziecko do 18 roku życia)
  • Bilet dla młodzieży od ukończenia 7 do 26 roku życia – 1 zł
  • wtorek – wstęp wolny

   

INFORMACJE

 

WSKAZÓWKI

  • W dolnym holu mieści się muzealna kawiarenka i sklepik z pamiątkami.
  • Na teren muzeum nie wolno wnosić plecaków czy torebek. Należy je pozostawić w bezpłatnych szafkach na parterze budynku. Uwaga! Zbyt duże plecaki (takie powyżej 30l) nie zmieszczą się do szafki – wówczas nie zostaniecie wpuszczeni na ekspozycję mimo posiadania biletu!!!
  • Poruszanie się po muzeum jest bezproblemowe dzięki nowoczesnym windom i zlikwidowaniu trudności architektonicznych.
  • Wizytę w muzeum warto rozbudować o spacer po krakowskich Plantach z ciekawymi placami zabaw dla dzieciaków.
  • We wtorki wstęp do muzeum jest bezpłatny! Ale trzeba się liczyć wtedy ze sporą ilością ludzi.