Krynica Zdrój. Najlepsze atrakcje! Co warto zobaczyć z dziećmi?
Jedno z najbardziej popularnych polskich uzdrowisk, gdzie prócz mineralnych wód czekają spacerowe alejki, rajskie ślizgawki i wyciągi narciarskie!
Kiedy najlepiej przyjechać do Krynicy?
Latem i zimą, niewielka Krynica Zdrój przyciąga jak magnes rzesze turystów z całej Polski od ponad 200 lat. Gdy spada śnieg kusi świetnie przygotowanymi trasami narciarskimi zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych narciarzy. W pozostałych porach roku do odwiedzin zachęca specyficzny mikroklimat i mnóstwo atrakcji, które czekają dosłownie na każdym rogu. Wszak bycie jednym z najbardziej popularnych górskich uzdrowisk zobowiązuje!
Ścieżka w koronach drzew i wieża widokowa Słotwiny
Wysoka na niemal 50m wieża widokowa, do której prowadzi łagodnie wznosząca się drewniana ścieżka w koronach drzew o długości 1km. To pierwsza taka konstrukcja w Polsce! Przejście ścieżki urozmaicone jest interaktywnymi stacjami ścieżki edukacyjnej, która przybliża lokalne bogactwo świata roślin, zwierząt oraz opowiada o rdzennych mieszkańcach tych okolic – Łemków. Wejście na wieżę jest płatne. Szczegóły znajdują się w osobnym wpisie.
To atrakcja sama w sobie, środek transportu pomagający dostać się do wieży widokowej lub komfortowy początek dalszej wędrówki grzbietem Beskidu Sądeckiego. Zimą można tu zaszaleć na łagodnym, oświetlanym stoku! Wjazd/zjazd jest biletowany. Więcej szczegółów znajduje się w osobnym wpisie.
To pierwsza kolejka linowo-terenowa, która wywozi kuracjuszy i turystów na szczyt Góry Parkowej – wznoszącej się dostojnie tuż na głównym deptakiem Krynicy – już od 1937 roku! Podróż retro wagonikiem trwa zaledwie kilka minut i pozwala w ekspresowym tempie znaleźć się na wierzchołku. Przejazd kolejką jest płatny – szczegółowa relacje znajduje się tutaj.
Dasz wiarę, że stworzenie tego wpisu zajęło nam ponad 6h pracy?! By tworzyć dalej wspomagamy się kawami (zamiast reklamami). Dlatego jeśli znajdujesz we wpisie to, czego szukasz, będzie nam niezmiernie miło jeśli jedną wypijemy wspólnie! Do zobaczenia na szlaku i wielkie dzięki!
Park Zdrojowy w Krynicy
Malowniczy park obejmujący zbocza Góry Parkowej, którego gęsta sieć kamiennych i brukowanych ścieżynek nie zmieniła się od początku ich istnienia. Park jest cienisty, klimatyczny a jego najbardziej popularnym miejscem jest Polana Michasiowa z drewnianą altaną i źródłem „Bocianówka”. Legenda głosi, że wypicie wody z jego zdroju wspiera pary w dążeniu do rodzicielstwa!
To miejsce, gdzie próżno szukać spokoju. Dominuje tu bowiem głośny śmiech i radosne popiskiwania wszystkich, którzy odważą się zjechać jedną z trzech zjeżdżalni. Siła ich rozpędu bierze się z punktu startu mającego miejsce na dawnej wieży rozbiegowej toru saneczkowego. Zjazdy są płatne. Więcej o ślizgawkach można przeczytać tutaj.
Ogrody Żywiołów
Jedno z najnowszych miejsc wypoczynku w Krynicy utworzone na zboczu Góry Parkowej. Znajdują się tutaj spacerowe alejki, zewnętrzna siłownia, platforma widokowa i miniatura Ogrodu Doświadczeń w Krakowie. Dzięki różnym urządzeniom można przeprowadzić doświadczenia przybliżające siły natury i zapoznać się z tajnikami ziemi. Bezpłatny parking znajduje się tutaj (GPS: 49.408937, 20.962141).
Kolorowy świat lalek, misiów i elektrycznych kolejek, którymi na przestrzeni dziejów bawiły się dzieciaki. Stosy figurek z czekoladowych jajek, drewniane domki pełne najróżniejszych sprzętów czy kolejka lalek Barbie sprzed lat. To tylko część tej „żywej” ekspozycji, która cały czas zmienia się wraz z ofiarowywanymi przez ludzi z całego świata eksponatami. Wejście jest biletowane a szczegóły znajdują się tutaj.
Park Słotwiński
Położony nieco na uboczu, wzdłuż ul. Piłsudskiego ciągnie się zaciszny park, w którego cieniu znajduje się najstarsza Krynicka pijalnia wód mineralnych – Słotwinka. Spacerowicze mogą tu nieco odetchnąć od zgiełku głównego deptaku i nacieszyć się spokojną atmosferą uzdrowiska. Wstęp do parku jest bezpłatny.
Fontanna multimedialna
Wieczorna gwiazda promenady nad potokiem Kryniczanki, która prezentuje muzyczno-świetlne pokazy tańczącej wody. Podczas pokazów można usłyszeć min. „Wiosnę” z Czterech Pór Roku Antonio Vivaldiego czy „Oda do Radości” Ludwiga van Bethovena. Fontanna pracuje począwszy od początku maja do końca października a pokazy odbywają się w godzinach popołudniowo-wieczornych. Atrakcja bezpłatna.
Główna Pijalnia w Krynicy Zdrój
Duży, modernistyczny budynek położony przy głównym deptaku – trudno go przegapić! W jego wnętrzu znajduje się zielona, bujna roślinność i kilka „magicznych kraników” z których wypływają wprost do kubeczków kuracjuszy zdroje zdrowotnych wód np. Słotwinka, Jan czy Zuber o najbardziej charakterystycznym smaku. Odbywa się tutaj także sporo wydarzeń kulturalnych czemu sprzyja obszerna sala widowiskowa. Samo wejście do pijalni jest darmowe, natomiast za kubeczek wybranej wody należy uiścić drobną opłatę.
Muzeum Nikifora
Charakterystyczny, błękitny, drewniany budynek, w którym skrywają się artefakty życia i twórczości równie barwnej postaci – Epifaniusza Drowniaka, działającego pod pseudonimem Nikifor Krynicki. To malarz, czołowa postać polskiego prymitywizmu, który jednak został obdarzony uznaniem dopiero pod koniec swojego życia – wcześniej uznawany był za dziwaka a jego dni płynęły w biedzie i niedostatku. Wejście do muzeum jest płatne.
Kolejka gondolowa na Jaworzynę Krynicką
Najnowocześniejsza i najdłuższa kolej tego typu w Polsce! Sześcioosobowe gondolki wywożą turystów i narciarzy z Doliny Czarnego Potoku na szczyt Jaworzyny pokonując ponad 2km trasę w ledwie 7 minut! Sam wierzchołek może być celem samym w sobie bo widoki jakie się z niego rozciągają obejmują Tatrzańskie wierzchołki, odległe ukraińskie połoniny i całe „morze” Beskidów. Ze szczytu można przespacerować się do schroniska PTTK lub łagodnym garbem zejść do Wierchomli. Przejazd jest płatny a darmowy parking znajduje się bezpośrednio przy dolnej stacji kolejki (GPS: 49.419435, 20.926245). Zimową odsłonę Jaworzyny można podejrzeć w osobnym wpisie.
Deptak w Krynicy Zdrój
Tętniące życiem serce Krynicy. Przemierzały go takie osobistości jak Józef Piłsudski, Henryk Sienkiewicz, Julian Tuwim czy Jan Matejko. Bieg spacerowego traktu ciągnie się w zakolu Kryniczanki a w zabytkowych pijalniach wód usianych przy krynickim deptaku można nabyć wody lecznicze: Jan, Zuber czy Słotwinka. Mają one prozdrowotne właściwości a nabyć je można w poszczególnych pijalniach: Pijalnia Jana (najbardziej klimatyczna), Pijalnia Słotwinka (najstarszy budynek uzdrowiskowy w mieście!), Pijalnia Główna (unikatowy obiekt na skalę europejską i Pijalnia Mieczysław (czyli Stary Dom Zdrojowy). Warto zabrać swój kubeczek i tylko prosić o „dolewki”.
Szlaki piesze i rowerowe w okolicy Krynicy
Krynica jest jedną z trzech kluczowych miejscowości w obrębie Popradzkiego Parku Krajobrazowego i Beskidu Sądeckiego. Dlatego w jej obrębie znajduje się mnóstwo łatwiejszych i nieco dłuższych szlaków pieszych i rowerowych. Bajeczne krajobrazy rozciągają się np. ze szczytu Wierchomli czy Przehyby. Natomiast odległa o zaledwie pół godziny jazdy Muszyna również kusi – tu jednak czekają spokojne spacerowe alejki wijące się przez kwieciste ogrody.