Ogrody sensoryczne w Muszynie
Przepis na ciekawą wycieczkę w rodzinnym towarzystwie.
Czym jest ogród sensoryczny?
Kolorowa kraina smaku, węchu, wzroku czy słuchu – Ogrody Zmysłów w Muszynie. To specjalnie opracowana formuła tworzenia przestrzeni zielonej z myślą o osobach z różnego rodzajami niepełnosprawności, których celem jest zintensyfikowane oddziaływanie na poszczególne zmysły. Są swego rodzaju narzędziem do stymulacji ośrodkowego układu nerwowego także dzieciaków, a dzięki temu że przestrzeń jest dostosowana do osób poruszających się na wózkach inwalidzkich także rodzice z maluchami w wózkach bez trudu będą się tu przemieszczać. Chodźcie więc czerpać garściami z tego bogactwa zmysłów!
Ogrody Zmysłów w Muszynie
Ogrody zostały umieszczone na niewielkim wzniesieniu górującym nad Doliną Popradu i podzielone na kilka stref tematycznych: Ogród Zdrowia, Ogród Dźwięku, Ogród Dotykowy, Ogród Zapachowy, Ogród Smakowy i Ogród Wzrokowy. W każdej z części umieszczono tablicę informacyjną prezentującą jej opis – dzięki temu od razu wiadomo na co należy zwrócić szczególną uwagę. W Ogrodzie Zdrowia warto skorzystać z urządzeń zewnętrznej siłowni, Ogród Dźwięku skłania do wsłuchania się w szum wysokich traw czy szczęk drobnych kamyczków. W Ogrodzie Zapachowym nasadzono tymianek, miętę, hiacynty, świerki otaczają miłą wonią oddziałując na zmysł węchu. Rozetrzyjcie w palcach kilka listów ziół by odczuć to jeszcze mocniej! Ogród Smakowy natomiast to „ogródek działkowy” w mikrowymiarze kuszący malinami, czereśniami czy cierpką aronią. Do tego należy dodać jeszcze Ogród Afrodyty, gdzie królują rajskie jabłuszka (symbol miłości) i kłódki zakochanych par.
Pawilon Muzyczny i wieża widokowa w Muszynie
Punktem kulminacyjnym ulokowanym na szczycie wzniesienia jest Pawilon Muzyczny pełniący funkcję kawiarenki oraz górująca nad nim 11 metrowa wieża widokowa. Rozpościera się z niej panoramiczny widok na całe Zapopradzie oraz barwne ogrody. To jednak nie wszystko!
Ogród Baśni i Legend
Nie bez przyczyny Muszyna nazywana jest Miastem Ogrodów. Bo prócz Ogrodów Zmysłów, znajduje się tutaj także Ogród Baśni i Legend. Przekraczając ciężkie, drewniane drzwi stajemy oko w oko z bohaterami lokalnych podań. Zajrzycie do chatki czarownicy straconej w XVII na muszyńskim rynku, odczytacie nawoływanie Diabła Boruty i poszukacie ukrytego skarbu. Co więcej?
Magiczne Ogrody
Kierując się w dół po schodkach dotrzecie do Magicznych Ogrodów – kolejnych w tym zielonym kompleksie. Zostały podobnie jak Ogrody Zmysłów podzielone tematycznie na Ogród Skalny, Nowoczesny, Antyczny i Francuski. Co je wyróżnia? Posągi greckich bogów i muzy, które w podestów zerkają na spacerowiczów oraz zamieszkujące ten teren zwierzaki. Złociste rybki, kaczki, czarne łabędzie i woliery pełne ptactwa z najdalszych zakątków ziemi! Kukabura chichotliwa, paw biały, bażant złocisty czy gęś tybetańska do tylko wybrane z nich. Ten skrzecząco-gdakający kolaż uzupełniają plujące alpaki i krewni znanych z bajek Chipa i Dalea. Czyli psotne i niesamowicie zwinne sosnowiórki!
Cena, bilety, parking, godziny otwarcia
Wejście na teren wszystkich wymienionych ogrodów jest bezpłatny i nie biletowany. Najwygodniej dotrzeć do nich od strony skrzyżowania Alei Zdrojowej i ul. Mściwujewskiego (choć nieco pod górkę to droga jest szeroka, wygodna i pozbawiona barier). Tam też mieści się spory, bezpłatny parking (GPS: 49.350154, 20.889267). Także pod Sanatorium Korona znajduje się kilka bezpłatnych miejsc parkingowych (GPS: 49.348730, 20.890026). Ogrody są otwarte przez całą dobę we wszystkich porach roku – warto skorzystać z tej możliwości i odwiedzić ja także po zmroku, gdy zmienia się ich klimat.
INFORMACJE
WSKAZÓWKI
- Przy sadzawce znajduje się automat z karmą dla kaczek i rybek. Przyjmuje on jedynie jednozłotowe monety!
- Zarówno na terenie Ogrodów Zmysłów jak i Magicznych Ogrodów znajduje się kawiarenka.
- Nieopodal znajdują się jeszcze Ogrody Biblijne.
- W marcu/kwietniu ogrody pokryte są dywanami krokusów za zimą przemieniają się w Ogród Światła pełen świetlnych iluminacji.
- W ogrodach znajduje się specjalna wiata wypoczynkowa, gdzie można rozpalić ognisko.