Góra Parkowa w Krynicy i retro kolejka na szczyt
Wyrusz w podróż w czasie na szczyt Góry Parkowej w Krynicy Zdrój!
Góra Parkowa w Krynicy i Park Zdrojowy – to już 200 lat!
Góra Parkowa w Krynicy Zdrój to miejsce służące turystom i mieszkańcom od pokoleń. Dosłownie! Odwiedzała ją moja babcia z (malutką wówczas) moją mamą, moja mama (już całkiem duża) ze mną (z kolei malutką). Przyszedł czas by na jej szczycie postawiły stopy moje dzieci (całkiem małe) w towarzystwie (całkiem sporej) mnie. Trudno się dziwić takiej zastępowalności pokoleń bo przecież utworzony na jej zboczach Park Zdrojowy liczy sobie ponad 200 lat! A dzisiejszy układ alejek spacerowych, którymi można go odkrywać pozostał od tego czasu niezmieniony.
Jak wejść na Górę Parkową w Krynicy?
Za to cudownie wypiękniała, zachowując jednak swój niepowtarzalny styl, kolejka linowo-terenowa wywożąca turystów na szczyt Parkowej Góry. Kupując bilet wstępu dostajemy nie tylko możliwość pokonania 142m różnicy wzniesień na trasie długości 642m ale także możliwość zajrzenia do kart historii. Przekraczając wejście sali, gdzie chętni na przejażdżkę oczekują na przyjazd wagonika, cofamy się w czasie i obserwujemy spacerujących po parku niegdyś kuracjuszy i turystów. Zdecydowanie ułatwia to oczekiwanie dzieciom wprowadzając ciekawy klimat! Cała przejażdżka trwa dosłownie kilka minut. Nieco dłuższą (bo zajmującą ok. 30min) opcją dotarcia na szczyt jest spacer parkowymi alejkami – tutaj wystarczy kierować się ku górze, bez konieczności obierania konkretnego szlaku. Najkrótszą jednak opcją jest przekroczenie progu parku alejką rozpoczynającą się tuż za budynkiem Głównej Pijalni.
Góra Parkowa – atrakcje dla dzieci! Rajskie ślizgawki i tor saneczkowy.
Sam szczyt Góry Parkowej to „miasteczko” pełne atrakcji dla dzieci. Znajduje się tutaj klimatyczna restauracja nawiązująca stylem do lat 30. – czyli czasu dawnej świetności kolejki oraz kilka sportowych atrakcji dla dużych i małych. Przede wszystkim mowa o kultowych rajskich ślizgawkach, do stworzenia których wykorzystano dawną wieżą rozbiegową toru saneczkowego. Dzięki temu na najstromszej z trzech dostępnych zjeżdżalni osiąga się zawrotną prędkość! Natomiast na widokowej polanie rozciągającej się na południowym stoku góry mieści się tor saneczkowy, na którym w latach jego świetności rozegrano pierwsze Mistrzostwa Polski! Miał zostać rozbudowany do 1709m długości a zawodowi saneczkarze mieli osiągać na nim 135 km prędkości na godzinę! Protesty jednak skutecznie zatrzymały proces rozbudowy. Nie mniej do dziś zimą ćwiczą tu adepci saneczkarstwa i ściągają się zawodowcy w trakcie Mistrzostw Polski czy Międzynarodowych Zawodach o Puchar Krynicy.
Dojazd i parking
Góra Parkowa i Park Zdrojowy mieszczą się w ścisłym centrum Krynicy Zdrój. Wystarczy więc dostać się do miasteczka i znaleźć miejsce postojowe w strefie płatnego parkowania. Najbardziej optymalne miejsca znajdują się wzdłuż ul. Zdrojowej (GPS: 49.416462, 20.955473) oraz ul. Ebersa (GPS: 49.414349, 20.957934). Oczywiście im wcześniej przyjedziecie tym lepiej bo miejsca szybko się zapełniają – Krynica w sezonie to tłoczne miasto! Dolna stacja kolejki mieści się nieopodal Pijalni Jana i Hotelu Prezydent i aby się do niej dostać należy pokonać kilka schodów.
INFORMACJE
WSKAZÓWKI
- Rajskie ślizgawki są płatną atrakcją. W 2022 za 10 zjazdów należało zapłacić 35zł (istnieje możliwość wykupienia także mniejszej ilości zjazdów). Bilet należy nabyć przy górnej stacji kolejki.
- W sezonie zimowym na Górze Parkowej funkcjonuje mały „stok narciarski” z wyciągiem taśmowym i górka saneczkowa. W sam raz na śnieżne szaleństwa i pierwsze kroki na nartach.
- Dla szukających dodatkowych wyzwań została przygotowana gra terenowa „Zostań odkrywcą Góry Parkowej”, która łączy zwiedzanie parkowych terenów z elementami orientacji w terenie oraz zadaniami logicznymi.