Beskid Sądecki, Góry z dzieckiem, Małopolskie, Polska, Wieża widokowa, Wycieczki z dziećmi, Z wózkiem

Wieża widokowa w Krynicy Zdrój – czyli ścieżka w koronach drzew z dzieckiem!

Najwyższa w Polsce wieża widokowa na szczycie stacji narciarskiej Słotwiny Arena.

Na szczycie Słotwiny Arena

A gdyby tak móc przespacerować się wśród koron drzew? Czemu nie! W Krynicy Zdrój jest taka możliwość dzięki drewnianej ścieżce i towarzyszącej jej wieży widokowej wybudowanych wśród lasów pasma Jaworzyny Krynickiej, na szczycie stacji narciarskiej Słotwiny Arena. To nietuzinkowe miejsce, które przyciąga każdego roku tłumy turystów. Dlaczego? Zobaczcie! 

Jak dostać się na ścieżkę w koronach drzew?

Dostać się do wieży można na dwa sposoby: pieszo lub 6 osobową kolejką krzesełkową. Wybierając siłę własnych nóg należy się przygotować na ok. 45-60min marszu jednostajnie pod górkę przez widokową polanę. Korzystając natomiast z drugiej opcji trzeba wziąć pod uwagę dodatkową opłatę jaką wygeneruje – choć to opcja najwygodniejsza i dostępna dla każdego. Bo kolejką można wwieźć na górę także wózek dziecięcy, rower czy wózek inwalidzki. To dobra wiadomość bo inaczej, mimo że sama ścieżka i wejście na wieżę jest dostępne dla każdego, bez tej opcji pozostałyby nieosiągalne.

Ścieżka edukacyjna

Na szczycie stacji znajduje się kilka niewielkich punktów gastronomicznych, toalety oraz punkt widokowy z leżakami. Nie ma co jednak zwlekać bo najlepsze dopiero przed Wami! Znak rozpoznawczy stacji, czyli uroczy Pingwinek wypatruje spacerowiczów z plansz informacyjnych rozstawionych w lesie i wskazuje wejście na ścieżkę. Ciągnie się ona przez kilometr, stopniowo i łagodnie wznosząc się ku górze. Na trasie ustawiono 15 interaktywnych punktów edukacyjnych, gdzie w ciekawy sposób można poznać ciekawostki o tutejszej florze, faunie oraz kulturze Łemków a spacer dodatkowo urozmaicają ciekawostki z budowy wieży. Tutaj pojawia się nam w sercu bolesne ukłucie. Bo mimo, że atrakcja ciekawa, intrygująca i szalenie popularna, to wiedząc ile drzew zostało ściętych by (o ironio!) turyści mogli spacerować wśród drzew, jakoś smutno się robi. Przynajmniej nam.

 

I na szczyt najwyższej wieży widokowej w Polsce!

Finalnie ścieżka zaczyna zataczać kręgi i wznosząc się wyprowadza na szczytową platformę, z której roztacza się bajeczny widok na okolicę! Całe pasmo Jaworzyny Krynickiej, Beskid Sądecki i Niski prezentują się tu jak na dłoni. Panoramy szczegółowo opisane są na planszach a bliżej można przyjrzeć się przez lunety obserwacyjne. Dalej, podobnie jak z wejściem, są dwie opcje zejścia. Albo po własnych śladach znów do miejsca startu albo…. ekspresowym tempem! A to za sprawą 60 metrowej, zakręcanej zjeżdżalni, która (za dodatkową opłatą uiszczaną przy wejściu na zjeżdżalnię) natychmiast pozwala znaleźć się na dole wieży.

Gdzie zaparkować?

Przechodząc do kwestii organizacyjnych. Samochód zostawić można na dużych, bezpłatnych parkingach tuż pod kasami biletowanymi (GPS: 49.433397, 20.935092). Nieco niżej znajdują się parkingi prywatne, płatne. Więc jeśli na tych wyższych zabraknie miejsc ciągle będzie gdzie zaparkować. Istnieje dużo możliwych kombinacji biletów: samo wejście na wieżę, wejście i wjazd kolejką, wejście i zjazd itp. Szczegółowy cennik znajduje się tutaj. Za bilet rodzinny obejmujący wejście na wieżę, wjazd i zjazd kolejką w 2022 trzeba było zapłacić 249zł. Zarówno przy górnej stacji kolejki jak i dolnej znajdują się też toalety i punkty gastronomiczne więc o puste brzuchy nie trzeba się nadto martwić. Gdy atrakcji będzie jednak mało zawsze można zajrzeć do Krynicy Zdrój – przecież to tuż obok!

INFORMACJE

 

WSKAZÓWKI

  • Wybierając opcję wyjazdu i zjazdu kolejką pamiętajcie o zachowaniu biletów! Konieczne jest ich trzykrotne skanowanie – dwa razy przy wejściu do kolejki i raz przy wejściu na ścieżkę.
  • Wybierając się z psem można skorzystać z wygodnych, zamykanych kojców oraz misek z wodą gdyż czworonogi nie mogą wchodzić na ścieżkę.
  • Dla dzieci można wypożyczyć przy wejściu na ścieżkę trzykołowy rowerek do pchania (w 2022 to koszt 20zł).
  • Bieżące widoki ze szczytu Słotwin można podejrzeć na kamerze online.
  • To najwyższa wieża widokowa w całej Polsce!