Rabka Zdrój z dziećmi – najlepsze atrakcje na pogodę i niepogodę!

Miejscowość idealna na rodzinne wakacje czy weekend – najlepsze atrakcje, górskie szlaki i propozycje spędzenia czasu na niepogodę.
„Miasto dzieci świata”
Czyż nazwa ta nie brzmi zachęcająco dla szczęśliwych posiadaczy małych stópek biegających we wszystkie strony globu? Mowa o Rabce Zdrój. Dopóki do ekipy Powsinóg nie dołączyły małe Powsinóżki, miejsce to kojarzyło się nam głównie z kuracjuszami popijającymi uzdrowiskowe wody czy pokasłującymi astmatykami. Jednak z każdą wizytą odkrywamy tą miejscowość na nowo przychylając się do nadanego jej przez Międzynarodową Kapitułę Orderu Uśmiechu tytułu. Bo dzieci są prawdziwymi Królami i Królowymi podczas wizyty w Rabce Zdroju a uśmiech sam pojawia się tutaj na twarzy! Na każdym rogu czekają na nie bajkowe atrakcje, takie jak Teatr Bajek Rabcio, Pomnik św. Mikołaja, wodny plac zabaw, Park Zdrojowy pełen placów zabaw czy gwóźdź programu rozrywkowego miejscowości, czyli Rabkoland! To jednak nie wszystko. Rabka Zdrój jest także doskonałą bazą wypadową do eksplorowania gorczańskich szlaków, które nawet małe dziecięce nóżki pokonają więc większego trudu. W poniższym wpisie proponujemy Wam nasze subiektywne zestawienie 21 najciekawszych atrakcji, jakie oferuje Rabka Zdrój i okolica! No to od 1 kolejno odlicz!
1. Park Zdrojowy w Rabce Zdrój
Obowiązkowy punkt programu pobytu w Rabce – niczym molo w Sopocie i Giewont w Tatrach! Dużych cieszy kawiarniami a małych mnogością atrakcji. Znajdziemy tam dwa nowoczesne place zabaw, minigolfa, pokaźnych rozmiarów miasteczko ruchu drogowego, park linowy, skate i trial park czy zewnętrzne siłownie. A wszystko to otoczone bujną i kolorową roślinnością, w odgłosach radośnie szumiącej wody w fontannach i cichutko spadających kroplach solanki w parkowej tężni. Ponadto, park jest miejscem, którego nie sposób przeoczyć wędrując po okolicznych górach – każdy bowiem szlak, prowadzi do parku lub przez park. Lub obok parku.
2. Wodny plac zabaw w Rabce Zdrój
Wodne królestwo dzieci! Dzięki niemu żadne letnie upały nie będą straszne bo zabawa tutaj przynosi sporo ochłody i jeszcze więcej radości. Wodny plac zabaw został umiejscowiony w Parku Zdrojowym, tuż obok „suchych” placów zabaw i kusi tryskającymi z impetem fontannami do cudownej zabawy. Skusicie się? Ręczniki i stroje kąpielowe mogą się przydać!
3. Rabczański Park Fontann z elementami wodolecznictwa
Jeśli ktoś nad szum drzew preferuje szum wody – i dla niego Rabka ma ciekawą ofertę. Bowiem nad warto płynącą kaskadami Poniczanką wiedzie brukowana ścieżka, pełna fontann w różnorodnej postaci. W jej biegu znajdziecie nawet wodospad! Spacerowiczów kusi także wygodnymi altanami piknikowymi, aktywnych sportowców zachęca boiskami do piłki plażowej, ściankami wspinaczkowymi czy zewnętrzną siłownią a na miłujących stacjonarny odpoczynek czekają mini-tężnie solankowe z ławeczkami.
4. Uroczysko Krzywoń
Dla mających ochotę na nieco bardziej leśne klimaty czeka Uroczysko Krzywoń. Wiedzie przez nie cienista droga poprzecinana potokiem Pociesznej Wody i uatrakcyjniona tablicami Leśnej Ścieżki Edukacyjnej. Dla jej eksploratorów zostało wyznaczone wygodne i bezpłatne miejsce parkingowe, niebagatelnych rozmiarów drewniana wiata z obszernym miejscem do grillowania wewnątrz, ławami i stołami. Całość ścieżki poprowadzona jest szeroką, żwirowaną drogą, która łagodnie najpierw wspina się a później opada do miejsca startu intrygując na swoim przebiegu ciekawostkami na temat fauny i flory okolicznych lasów.
Po więcej szczegółowych informacji odsyłam do naszego wpisu.
4. Wieża widokowa na Polczakówce (Królewskiej Górze)
Jeśli zapragniecie widoków i tę chętkę Rabka zaspokoi. Usytuowana nieopodal górnej stacji wyciągu narciarskiego Polczakówka kusi rozległymi widokami na Gorce, Beskid Wyspowy, Babią Górę oraz Tatry. Dostępna dla każdego piechura stanowi atrakcyjną propozycję na popołudniowy spacer rozciągniętymi leniwie podleśnymi polanami, których zwieńczeniem jest wdrapanie się na skrytą w leśnym cieniu wieżę widokową. Choć i sam szlak dojściowy koi zmysły widokami na skąpaną w zieloności okolicę!
Po więcej szczegółowych informacji odsyłam do naszego wpisu.
5. Ścieżka przy Królewskim Potoku
Głodni wrażeń i mocnych emocji? Wsiądźcie w samochód i wypatrujcie ukrytej przed wzrokiem ludzkim wąskiej ścieżki. Wiedzie ona przez mosty, wąskie leśne przecinki, każde wspinać się po drabinach, wdrapywać po stromych zboczach i balansować na krawędziach przepaści. Na wytrwałych wędrowców czeka jednak nie lada gratka: skryta w lesie biwakowa polana z wiatą, ławeczkami, miejscem na grilla i ognisko!
Po więcej szczegółowych informacji odsyłam do naszego wpisu.
6. Stare Wierchy
Schronisko na Starych Wierchach to wdzięczy „sąsiad” Maciejowej i Turbacza, który może być odwiedzony razem z nimi lub zupełnie oddzielnie. I o ile trasa wiodąca przez wszystkie trzy miejsca to już bardziej wymagająca eskapada, o tyle podążając z Poręby Wielkiej, na Stare Wierchy traficie już po 1h marszu. Jeśli wybierzecie szlak z Obidowej – powinno wystarczyć Wam i dzieciom 45min. I choć trasa nie dostarcza wyjątkowych doznań i widoków to panorama ukazująca się spod schroniska jest już całkiem zacna!
Po więcej szczegółowych informacji odsyłam do naszego wpisu.
7. Maciejowa
Maciejowa to zdecydowanie „klasyka” górskich wędrówek mających swój początek w Rabce Zdrój. Nic dziwnego, bo to cel łatwy do osiągnięcia a kusząca wizja schroniska u celu wędrówki motywuje nawet dziecięce nóżki do marszu. Który też nie jest szczególnie wymagający – bo szlak wiodący z Jasionowa, ma zaledwie 2km. Jest to jednak opcja najmniej widokowa – wariantem, który będzie bardziej spektakularny jest czerwony szlak wiodący z Rabki-Zdrój jednak mierzy on sobie blisko 6km w jedną stronę.
Po więcej szczegółowych informacji odsyłam do naszego wpisu.
8. Turbacz
Gorczański król. Najwyższy. Niepodzielnie rządzi nad pomniejszymi gorczańskimi szczytami i zachwyca jedną z piękniejszych Tatrzańskich panoram jakie można oglądać w Polskich górach. Choć część osób traktuje wypad na Turbacz jako wypad do Schroniska PTTK na Turbaczu – pamiętać należy, że nie jest to tożsame! Schronisko mieści się nieco poniżej szczytu. Najłatwiejszą opcją dojścia na szczyt będzie wyjazd z Koninek kolejką linową na Tobołów (Uwaga! Kolejka ma pojedyncze krzesełka!) i dalej podążanie zielonym i czerwonym szlakiem. Choć nadal to prawie 2,5h wędrówki na szczyt. Jednak zdecydowanie warto!
9. Muzeum Orkana
W drewnianym kościele pw. św. Marii Magdaleny zgromadzono bogactwo etnograficznych eksponatów, które mają ocalić przed zapomnieniem dziedzictwo kulturowe regionu Gorców i góralszczyzny.
10. Rabkoland
Dzieciństwo pełne kolorów, śmiechu i lepkie od waty cukrowej! To znajdziecie w Rabkolandzie. Niewielkim parku rozrywki, który został solidnie naszpikowany atrakcjami. Znajdziecie tutaj aż 46 propozycji dobrej zabawy (także umieszczonych pod dachem!) podzielonych na sześć stref tematycznych. Nie bez przyczyny Rabkoland nosi miano „pierwszego parku rozrywki” – bo zdecydowana większość atrakcji dostępna jest dla dzieci powyżej 110cm wzrostu ale co najmniej kilkanaście również dla mniejszych maluszków w towarzystwie opiekuna. Starszaki powyżej 130cm mogą wszędzie wchodzić same.
Po więcej szczegółowych informacji odsyłam do naszego wpisu.
11. Luboń Wielki
Najwybitniejszy szczyt, sąsiadującego z Gorcami Beskidu Wyspowego. Można dotrzeć na niego pnącym się zdecydowanie pod górę szlakiem z rabczańskiego przysiółku Zaryte – Percią Borkowskiego – który wyróżnia się… jedynym w Beskidach gołoborzem. Choć nie jest to najłatwiejsza opcja dotarcia na szczyt to bez wątpienia jest opcją najbardziej atrakcyjną! Jeśli jednak szukacie najprostszej opcji to wybierzcie niebieski szlak wiodący wzdłuż Rolskiego Potoku. Na szczycie czeka pyszna panorama i osobliwe schronisko, którego okna wychodzą na cztery strony świata… Nie bez przyczyny nazywane jest również schroniskiem na „kurzej stopce”.
12. Ośrodek Edukacyjny Gorczańskiego Parku Narodowego
Interaktywne, pełne ciekawostek miejsce spotkania z gorczańską przyrodą „oko w oko” i to bez konieczności wychodzenia na szlak. Choć ekspozycja ośrodka nie jest wielka to można spędzić to solidną chwilę przypatrując się żukom, sprawdzając co rośnie i żyje wewnątrz wydawałoby się martwego drzewa czy zanurzając się w nurt gorczańskiego potoku.
13. Fontanna ze słoniami
Jeśli szukać szczęścia, to tutaj! Wszak siedem słoni z trąbkami uniesionymi ku górze może wróżyć tylko szczęście. To osobliwe dekoracje najbardziej popularnej Rabczańskiej fontanny, która mieści się na jednym z krańców deptaku. Ten „zwierzyniec” dopełniają kucyki (najprawdziwsze, nie z brązu jak słoniki) na których grzbiecie można urządzić sobie małą przejażdżkę.
14. Skansen taboru kolejowego w Chabówce
Wizyta w skansenie to propozycja dla fanów pociągów, parowozów i lokomotyw. Wejdziecie tu do świata retro kolei i zanurzycie się w klimacie znanym z filmów takich jak „Lista Shindlera”, „Przedwiośnie” czy „Przygody dzielnego wojaka Szwejka” – bo tabor na co dzień znajdujący się w skansenie miał w nich swoje „pięć minut”.
15. Koliba na Łapsowej Polanie
Schronisko, które stanowi genialny wręcz cel wędrówki dla dzieciaków – najkrótszy wiodący do niego szlak ma niespełna 2km i można go pokonać w 40min. Nieco dłuższa, ale łagodniejsza trasa biegnie z Obidowej i pozwala cieszyć się przepysznymi widokami na Tatry jakie rozpościerają się spod schroniska w nieco ponad godzinę.
Po więcej szczegółowych informacji odsyłam do naszego wpisu.
16. Kino Śnieżka
Jeśli wypoczynek w Rabce Zdrój zakłóci niekorzystna aura – nic straconego! Można wykorzystać ten czas na odwiedziny Kina Śnieżka i udać się w dowolną podróż z bohaterami odtwarzanych na ekranie filmów i bajek. Repertuar jest dość bogaty i zarówno dzieciaki jak i nastolatkowie znajdą w nim coś dla siebie!
17. Park Śląskiego Centrum Rehabilitacyjno – Uzdrowiskowego
Ustronny, niepozorny i zaciszny park, który przyciąga głównie kuracjuszy centrum leczniczego, na którego terenie się znajduje. Jednak każdy może tutaj wejść i cieszyć się zielenią! Dzieciaki mogą skorzystać z zacienionego placu zabaw lub przysiąść w altanie na osobliwych ławeczkach, które są poniekąd znakiem rozpoznawczym parku. A może wybierzecie wygodne leżaki? Lub koc rozłożony w cieniu drzew?
18. Potaczkowa
Niepozorny ale bardzo widokowy szczyt! Na jego wierzchołek wiedzie malownicza ścieżynka edukacyjna wijąca się kładkami, schodkami i drabinkami. Dalej przechodzi w dość stromy fragment zielonego szlaku idącego skrajem lasu i łączy się z czarnym – od tego momentu sam szczyt i cała krasa beskidzkich wysepek cieszy oczy. Na szczycie czekają ławeczki i metalowy krzyż – no i cała masa pięknych widoków!
19. Park dworski w Porębie Wielkiej
Miejsce jakby wyjęte z opowieści o hrabiankach przemierzających wolnym krokiem pałacowe ogrody z koronkową parasolką w ręce. Drzewa tutaj sięgają chmur i kuszą chłodnym cieniem bo tego przy przysiąść na ławeczce, wdychać dobroczynne powietrze w tężni solankowej lub spacerować nad brzegiem stawu pełnego łakomych kaczek. No letnia idylla!
20. Termy Gorce
To kompleks uzdrowiskowo-rekreacyjny, który wykorzystuje do relaksu gości złoża wód termalnych znajdujących się niemal 2000 metrów pod ziemią! Znajdują się tutaj baseny, grota solna, jacuzzi, sauny i gabinety masażu.
21. Teatr Lalek Rabcio
Niegdyś „bezdomny” teatr o „wielkim sercu” – bo został stworzony po drugiej wojnie światowej, by umilać czas dzieciom leczącym się w Rabce z uporczywej gruźlicy… Dziś ma swoją pokaźną i nowoczesną siedzibę nieopodal dworca kolejowego w Rabce i proponuje repertuar pełen baśniowych opowieści dla małych widzów.
Atrakcje w Rabce Zdrój
To co? Przekonani, że warto zajrzeć do Miasta Dzieci Świata i sprawdzić na własnej (a właściwie swoich pociech) skórze czy tytuł nadano nie bez kozery? Bo Rabka to ciekawe miejsce zarówno na jednodniową wycieczkę, rodzinny weekend czy cały tydzień pełen zróżnicowanych atrakcji