Gorce, Góry z dzieckiem, Małopolskie, Polska, Schronisko, Wycieczki z dziećmi

Koliba na Łapsowej Polanie z Obidowej

Łatwy, prosty i krótki szlak zakończony wizytą w schronisku i widokiem Tatr.

Koliba na Łapsowej Polanie – historia odnowy

Schronisko „widmo”. Choć może raczej „Feniks” – bo podobnie jak on „powstało z popiołów”. Po latach popadania w coraz gorszy stan, zostało ponownie wydzierżawione, otoczone miłością i przyciąga naprawdę sporo turystów! Nie ma co się dziwić, bo dotrzeć tu można łatwo lub jeszcze łatwiej a widoki jakimi można się raczyć spod schroniska naprawdę są imponujące! Nieprawdaż?

Opis szlaku do Koliby z Obidowej

Najkrótszym wariantem dotarcia w progi Koliby jest szlak prowadzący z Nowego Targu, z osiedla Marfiana Góra – nim dotrzecie do celu dosłownie w 30 minut. Jadąc jednak z Krakowa lepszą (i wcale nie bardziej męczącą choć nieznacznie dłuższą) opcją jest szlak wiodący z Obidowej. Wybierając ten wariant mamy spore szanse ominąć samochodowy korek na Zakopiance co w naszym odczuciu jest sporym plusem. To także bardzo dobre miejsce wypadowe na biegówki zimową porą bo z Obidowej idzie malowniczy szlak na Turbacz! Samochód zaparkować można na jednym z płatnych parkingów (w 2022 koszt to 15zł za dzień) i następnie ruszyć początkowo dość stromo pod górkę zielonym szlakiem. Podejście w większości odbywa się w lesie i z każdym krokiem łagodnieje. Docierając do czarnego szlaku idącego od Turbacza maszeruje się już łagodnym, szerokim traktem a spomiędzy drzew zaczynają majaczyć już pierwsze, nieśmiałe jeszcze widoki.

…ostatnie kroki i widoki z Łapsowej Polany!

Po chwili docieramy do rozejścia szlaków – tutaj należy trzymać się niebieskich oznaczeń i śmiałym zejściem kierować się w dół. Prosto „w ramiona” klimatycznej, krytej najprawdziwszym gontem Koliby na Łapsowej Polanie! Tutaj już widoki zapierają dech w piersiach i nawet przy kiepskiej widoczności cały łańcuch Tatr zdaje się być tuż, tuż.

Owieczka na Łapsowej Polanie. O co chodzi?

Z pewnością nie umknie Waszemu wzrokowi osobliwa mieszkanka Łapsowej Polany – owca do złudzenia przypominająca Czerwonego Kapturka w towarzystwie wilka, która wraz ze swoimi „siostrami” znajdującymi się przy nowotarskim lotnisku Jana Pawła II i przy kładce nad Białym Dunajcem mają tworzyć zalążek osobliwego, turystycznego szlaku zachęcającego do turystyki w rejonie Nowego Targu. Coś na kształt wrocławskich krasnali.

Idealne miejsce na wypoczynek

Pod schroniskiem bez problemu znajdziecie kawałek polany do rozłożenia koca i rozkoszowania się panoramą, pobujacie w hamakach rozłożonych latem u podnóża polany czy usiądziecie zimą przy handmade stołach w ciepłym wnętrzu koliby. Wyznaczono tutaj również miejsce ogniskowe do dyspozycji turystów więc amatorzy przypieczonej kiełbaski będą zadowoleni.

INFORMACJE

 

WSKAZÓWKI

  • Szlak prowadzący na Łapsową z Nowego Targu latem i w długie weekendy bywa mocno oblegany. Dlatego warto mieć w pamięci tą opcję wędrówki z Obidowej!
  • Wiosną i jesienią, początkowy fragment szlaku wiedzie mocno błotnistym fragmentem – stuptuty i buty z dobrą podeszwą będą dobrym pomysłem.
  • W schronisku istnieje możliwość tylko płatności kartą (stan na 2022 rok). Bardzo polecamy tamtejszego kotleta schabowego – jedna porcja starczy dla dwojga!