Gorce, Góry z dzieckiem, Małopolskie, Polska, Schronisko, Wycieczki z dziećmi

Koliba na Łapsowej Polanie – najprostszy i najkrótszy szlak

Krótka, widokowa, gorczańska trasa dla dużych i małych.


Łapsu, łaps – łap miejsce parkingowe! Gdzie zaparkować idąc na Łapsową?

Komu w duszy (i małych nóżkach) grają krótkie ale efektowne przejścia ze schroniskiem u celu podróży, a Maciejową ma już za sobą, temu polecamy Kolibę na Łapsowej Polanie. Otwarta na nowo dla turystów z początkiem lutego 2017r. dołącza do „panteonu” niedzielnych, górskich wycieczek dla każdego. Najkrótszy szlak dojściowy do Koliby wiedzie z Nowego Targu – samochodem kierować należy się do Osiedla Marfiana Góra, aż do granicy lasu, gdzie znajduje się parking na kilkanaście samochodów (GPS: 49.517226, 20.031997). Jednak z uwagi na rosnącą (zwłaszcza weekendową) popularność tego miejsca, znalezienie tam przestrzeni do zaparkowania może być kłopotliwe.

Najkrótszy szlak na Łapsową Polanę

U wejściu do lasu znajdziemy niebiesko znakowany szlak turystyczny i kierunkowskaz na Kolibę jasno nadający początkowi naszej wędrówki kierunek. Początkowo podążamy płaską, szeroką, bitą drogą, która na pierwszym rozwidleniu dróg zmienia się w pokryty kamieniami niewielki wykrot, łagodnie pnący się w górę. Spacer będzie miał taki charakter aż do dojścia na Polanę Łapsową Niżną – stamtąd już zaledwie kilka kroków dzieli nas od schroniska. Na jej początku, po lewej stronie wybija źródełko – warto ochłodzić twarze, uzupełnić płyny żeby z pełną werwą podziwiać roztaczające od tego miejsca aż do schroniska widoki na Tatry, Nowy Targ i Gorce. Przy dobrej widoczności wszystkie tatrzańskie szczyty widać jak na dłoni!

Koliba na Łapsowej

Przez wiele lat Koliba była miejscem zapomnianym, nieobecnym na turystycznych mapach. Jednak wraz z poprowadzeniem w jej okolicy szlaku i znalezieniem Gospodarzy pełnych pasji (a może to Koliba ich wybrała a nie oni Kolibę?) miejsce to zyskuje na popularności zarówno wśród miejscowych jak i dalszych wędrowców. Schronisko dysponuje miejscami ogniskowymi, grillowymi, ławeczkami i ławostołami rozrzuconymi po polanie okalającej polanie. Dla spragnionych większego spokoju, poniżej schroniska, czekają w cienistym zagajniku rozwieszone hamaki do łagodnego bujania. Nas czekał tam obiadek (w postaci godnej głodomora porcji!) i chwila odpoczynku by potem po własnych śladach, niebieskim szlakiem zejść z powrotem do samochodu kończąc wędrówkę.

 


INFORMACJE

Długość trasy: 3,1km

Czas przejścia wg mapy: 1:07h

Czas przejścia Powsinóg: 1:30h

 

WSKAZÓWKI
  • W schronisku płatność tylko gotówką
  • W przypadku braku miejsc parkingowych na końcu asfaltu, warto zatrzymać się na poboczu nieco poniżej
  • Dla spragnionych dłuższej wędrówki ciekawą propozycją może być wejście na Turbacz
  • Szlak pieszy przecina kilkukrotnie szlak rowerowy – uważajcie na skrzyżowaniach
  • Trasa nie nadaje się na przejazd wózkiem
  • W Kolibie znajduje się przyjemny kącik zabaw