Gorce, Góry z dzieckiem, Małopolskie, Polska, Wieża widokowa, Wycieczki z dziećmi

Wieża widokowa na Polczakówce

Rekreacyjny i bardzo widokowy spacer na wieżę widokową.


Parking – wieża na Polczakówce.

W wielu miejscach są pewne „żelazne punkty”, które należy odwiedzić. Giewont w Tatrach, Połonina Wetlińska w Bieszczadach czy Lackowa w Beskidzie Niskim. Jeśli natomiast chodzi o pobyt w Rabce Zdroju, punktem takim jest wieża widokowa na Królewskiej Górze.  Usytuowana nieopodal górnej stacji wyciągu narciarskiego Polczakówka kusi rozgległymi widokami na Gorce, Beskid Wyspowy, Babią Górę oraz Tatry. Można dostać się na nią obierając ścieżkę wzdłuż wyciągu narciarskiego – nie jest to jednak zbyt atrakcyjna trasa, bo stroma i w pełnym słońcu. Dla tych, którzy chcieliby podążyć naszymi śladami, proponujemy niebieski szlak turystyczny wychodzący z serca Rabki – czyli Parku Zdrojowego. My jednak chcąc zaoszczędzić sobie dreptania asfaltem przez miasto, podjeżdżamy samochodem prawie do końca ul. Kościuszki i parkujemy samochód na poszerzeniu drogi (GPS: 49.612769, 19.967681).

Widoków nam trzeba! Opis szlaku na wieżę na Polczakówce.

Stąd czeka nas króciutki marsz do końca ulicy, po czym skręcamy w prawo na ciągnącą się w dal podleśną polanę, z której przez całe przejście podziwiać można rozległe widoki na okolicę. Koją takie obrazy udręczoną miastem duszę jak nic innego! Ścieżka jest wyraźna, poprowadzona tuż przy granicy lasu i leniwie mija domostwa, gospodarstwa agroturystyczne położone w górnych partiach miasta. Przyjemnym spacerem doprowadza do rozejścia dróg – tutaj szlak jest trudny do dostrzeżenia – ale należy kierować się w lewo. Tam czeka nas łagodny i długi zakręt, za którym dostrzegamy już wierzchołek skrytej w lesie wieży! Zaledwie kilkoma krokami przemierzamy następną polanę i kryjemy się w leśnym cieniu.

Hyc na wieżę

Tam czeka na nas bardzo solidna, wysoka wieża o bardzo bezpiecznej budowie – w całości zabudowana gęsto poprowadzonymi barierkami i z łagodnymi schodami.  Widoki można podziwiać z dwóch przygotowanych do tego celu tarasów widokowych – niższego i wyższego, do którego już prowadzi stroma drabinka. Nie można odmówić sobie wyszukiwania znajomych szczytów! Nasz wzrok przykuwała jednak prędko zbliżająca się burzowa chmura, która skutecznie wypłoszyła nas w drogę powrotną po własnych śladach.

 


INFORMACJE

Długość trasy: 3,6km

Czas przejścia wg mapy: 1:08h

Czas przejścia Powsinóg: 1:40h

WSKAZÓWKI
  • Ścieżka przez polany jest dość podmokła – zwłaszcza po opadach deszczu
  • W wiosennych, ciepłych kałużach można spotkać żaby więc warto dobrze się przyjrzeć
  • Nie zapomnijcie nakrycia głowy – ścieżka wiedzie głównie w słońcu
  • Trasa nie nadaje się na przejazd wózkiem